Konzervátor autobaterie

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
pabloxx

#16 Příspěvek od pabloxx »

Nebude tomu trafku vadit ked je urcene na povodnych 220V a bude trvalo pripojene na 230V? Na vystupe som nameral cca 33V.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#17 Příspěvek od EKKAR »

Nebude, vydrželo úplně běžně i přepětí až do 240V. Těch cca 33V na výstupu jsi naměřil proto, že je to trafo s malým sycením a tím pádem "MĚKKÉ" - při odběru proudu na něm rapidně padá napětí. Je navržené tak, aby se při trvalém připojení k síti a trvalé zátěži 2W na jeho sekundáru napětí snížilo na hodnotu 24V asi tak s tolerancí +-0,2V a tráfko se přitom pokud možno minimálně ohřívalo. Po několikáté tady opakuju, pro mne to byl nejoblíbenější transformátor do miniaturních zdrojů pro nejrůznější anténní nebo mezilehlé zesilovače, registrační měřiče - prostě vše s malým, ale stálým odběrem proudu do napětí 24V. Je totiž prakticky nezničitelný, jeho blbuvzdornost je pověstná.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#18 Příspěvek od Radix »

Někdy v roce 96 jsem viděl v HAVEXu Vrchlabí asi dvanáct železných palet vyhozeného elektromatriálu ze ZPA Trutnov. Jedna paleta byla plná navinutých koster těchto 2 W transformátorů, druhá plná EI jader.
Vše určené do šmelcu.

Uživatelský avatar
no_-_name
Příspěvky: 257
Registrován: 13 pro 2007, 01:00
Bydliště: Mladá Boleslav

#19 Příspěvek od no_-_name »

Tak jsem asi po vánocích zmaten a mozkové buňky jsou obalené cukrem, ale nechápu co se mi přihodilo... Postavil jsem regulovatelný zdroj podle belzy (vlastně obkreslený katalogový zapojení), že si udělám udržovací nabíječku na motorku (trafíčky TAH2 zrovna nedisponuju, před pár lety jsem je hlupácky daroval...), v motorce je baterka 18ah klasické "mokré" konstrukce... Tak jsem to pospojoval, akorát diody jsou 4007, na vstup připojil 17.5V ss (trafo dá 3A max), nastavil na výstupu 13.5V a voilá, stabilizátor se odebral do křemíkového nebe 8-) Po odpojení bylo na výstupu téměř plný napětí...

Otázkou je, nemá li náhodou LM317 mít náhodou nějakou teplotní ochranu a nemá li dioda D1 náhodou zabránit jeho destrukci při zkratu? Je mi jasný že částečně vybitá baterka si chtěla vzít "co to dá" ale tímpádem by se stabilizátor přehřál a vypl. Nebo ne?

Obrázek
~Nestavte se mi na odpor! - Georg Simon Ohm ~

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od workhard »

Asi se nestihl ani přehřát :wink:
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#21 Příspěvek od PavelFF »

Ten zdroj je zapojen opravdu katalogově a je vybaven všemožnými ochranami(ty diody navíc), takže by odejít neměl.
Jenže je to dnešní LM317 a ne třeba stará poctivá MA7812. Měls ji na chladiči? I když to by stejně asi nemělo být podstatné. Ale možná je trafo příliš silné a ochrana v LM317 příliš pomalá.

Trafíčka jsi hlupácky nedaroval ale hlupácky vyměnil.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#22 Příspěvek od rnbw »

LM317 by mala vydrzat aj skrat na vystupe.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od workhard »

Teď si zrovna nevybavuju, jaký je max. výstupní proud LM317ky, ale 3A to rozhodně nebudou. A zkrat =0V, ne 13,5.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
no_-_name
Příspěvky: 257
Registrován: 13 pro 2007, 01:00
Bydliště: Mladá Boleslav

#24 Příspěvek od no_-_name »

PavelFF píše:Ten zdroj je zapojen opravdu katalogově a je vybaven všemožnými ochranami(ty diody navíc), takže by odejít neměl.
Jenže je to dnešní LM317 a ne třeba stará poctivá MA7812. Měls ji na chladiči? I když to by stejně asi nemělo být podstatné. Ale možná je trafo příliš silné a ochrana v LM317 příliš pomalá.

Trafíčka jsi hlupácky nedaroval ale hlupácky vyměnil.
Vidíš, chyba v terminologii :) Úplně jsem na to zapomněl, svítí tu na mě digitronové hodiny...Ale onehdá jsem nevěděl že za pár let pro mě nebude prioritou zobrazování času ale čekání na příští motosezonu :)

Na chladiči byla... Taky mě napadlo jestli to trafo nebude moc silné, pro příští pokus ho asi posilním nějakým KDčkem, ale než napětí na baterce vyleze nahoru, asi to bude pěkný topení :roll:

workhard: myslím že 1.5A
edit: KDčkem pochopitelně posílím to LM, nikoliv trafo :)
~Nestavte se mi na odpor! - Georg Simon Ohm ~

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#25 Příspěvek od PavelFF »

Jsem rád, žes trafíčka přetavil v hodiny s magickým svitem. Já už trafíčka taky využil.

Pomohl by sériový odpor třeba 1-2 Ohmy mezi zdroj a stabilizátor. Jinak má baterka v podstatě nulový odpor a trafo na 3A dá mnohem víc proudu než je zdrávo. Chybí tam nějaká impedance navíc. Samotná 317 na to asi nestačí. I když si pořád myslím, že by měla.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#26 Příspěvek od mtajovsky »

Takhle jsem si udělal udržovací nabíječ pro 12V gelový akumulátor, když jsem potřeboval zdroj 12V spolehlivě oddělený od sítě. Jedná se v principu o proudový zdroj s omezením výstupního napětí. Pokud má baterie menší napětí než asi 12,5 V nabíjí se proudem 200 mA, který se nastavuje trimrem 470 ohmů. Jakmile se napětí začne přibližovat 12,5V nabíjecí proud se velmi rychle zmenší k hodnotě samovybíjení. Zatížíme-li akumulátor odběrem, začne se dobíjet plným proudem 200 mA až do nabití, pak se proud opět téměř skokem zmenší. Nabíjení je indikováno LED spínanou kontaktem jazýčkového relé. Vinutí má citlivost 10 mA na sepnutí (asi 150 závitů drátem 0,3mm, je třeba vyzkoušet).

Zenerku je samozřejmě možno nahradit kvalitnějším zdrojem referenčního napětí a proudový rozsah změnit výměnou odporu 4,7 ohmu. Je to vlastní neumělá konstrukce ze šuplíkových zásob (stavět podle cizího návodu mě nebaví), a tak se omlouvám za případné nedokonalosti.

Jednoduché udržovací nabíječe s trafem 24V a žárovkou jistě fungují, ale hrozí nebezpečí přebíjení v případě, že samovybíjení je dlouhodobě menší než dobíjecí proud.

Edit: po zjištění, že mám v záznamech i pozdější verzi, schema upraveno.
Přílohy
accu_12V.png
(3.35 KiB) Staženo 587 x

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#27 Příspěvek od TAKJAN »

Používám asi 10 let zvonkové trafo 12V, můstek. Je tam i měřák MP 40, přepínání V/A. Jištěn primár i vývod AKU, konektor. Krabička plast (měli papírové dno).. Kupodivu to funguje akorát, př 14V to cpe do AKU (80Ah) asi 20 mA..

Uživatelský avatar
sqad
Příspěvky: 148
Registrován: 23 zář 2007, 02:00

#28 Příspěvek od sqad »

Rád by som si niečo podobné postavil, najskôr s použitím znižujúceho meniča s IO napr. MC34063 na 13,8V a špičkovým prúdom 0.3 až 0.4A. Myslíte si že je tento variant vhodný ako udržujúci zdroj pre autobatériu?
Výsledok logického predpokladu je niekedy nezmysel... bacha na to! :)

Uživatelský avatar
cafenet
Příspěvky: 428
Registrován: 14 říj 2004, 02:00
Bydliště: RK

#29 Příspěvek od cafenet »

řekl bych že to je vhodnější než používat linearní stabilizátory a konstrukce se vejde i do krabičky od sirek

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#30 Příspěvek od EKKAR »

Akorát záleží na tom, z čeho to chceš snižovat - přímo z usměrněného napětí sítě? Pak nevidím žádný důvod to bastlit celé, pokud se dá využít průmyslově vyráběná nějaká spínaná nabíječka na mobil - v těch je také nejčastěji používán obvod MC34063 nebo obdoba - stačí jen změnit zpětnovazební dělič určující výstupní napětí a zkontrolovat, jestli novému výstupnímu napětí odolá výstupní filtrační kondenzátor - případně ho nahradit kouskem na napětí 16 až 25V. Trafíčko a dioda v drtivé většině "náporu" 13,5V odolají. Výstupní proud sice poněkud poklesne proti původnímu určení nabíječky, ale to není u konzervačního dobíječe na závadu. Jediný rozdíl proti zvonkovému nebo signálkovému transformátoru je v tom, že mizerně odrušená nabíječka může produkovat rušení do sítě - a také to, že to není jednoduché zapojení s vysokou blbuvzdorností.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“