Monitor BENQ FP92E, po zapnutí panel svítí bíle

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mopadzi
Příspěvky: 198
Registrován: 16 čer 2006, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od mopadzi »

to je mi jasné...díky za info
HESLO: kdo si hraje nezlobí....

Uživatelský avatar
Jeft
Příspěvky: 4
Registrován: 06 kvě 2010, 02:00

#17 Příspěvek od Jeft »

Byli to ty elyty ve zdroji
PS: dík za rady

Uživatelský avatar
fajfy
Příspěvky: 27
Registrován: 07 říj 2007, 02:00

#18 Příspěvek od fajfy »

Dobrý den,
měl jsem monitor od BENQ a po zapnutí se objevila pouze bílá obrazovka, když několikrát opětovně vypnul/zapnul monitor tak už obraz naskočil. Byl jsem hloupý a nechal to být, interval kdy obraz naskočil se prodlužoval (trvalo to třeba i půl hodiny, jakoby se monitor musel nejdřív zahřát což je blbost) a vyustilo to až obraz nebyl ani bílý, jen černý. Po té jsem to odnesl opravářovi, ten mi řekl, že vyměnil kondíky a tuším že jeden tranzisotr, vzal si ode mne 1000Kč a monitor funguje.

A ted moje otázka, jak zjistím, zda je kondík na desce v monitoru dobrý či špatný a jak prověřím tranzistory? Jde to nějak bez toho anichž bych musel naslepo odpajovat všechny součástky? Pak ten opravař říkal o nějakém parametru těch kondíku, které se nedají změřit běžným multimetrem. Jaký to byl? Tudíž tam nemůžu zaměnit za kondíky z např. GESu o stejné kapacitě, napětíma třeba vyšší teplotě? Jak to je? Děkuji za odpovědi.

Tomáš

Uživatelský avatar
mirosne
Příspěvky: 2806
Registrován: 07 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Blue rock,VK-SR

#19 Příspěvek od mirosne »

Či je kondík dobrý,zistíš vizuálne (je vydutý),alebo ESR meračom.Tranzistor zmeriaš multimetrom-diódovým testom (prechody).Odpájať nemusíš všetko,treba len prax a vedieť v čom sa hýbať+schéma.Opravár Ti hovoril o parametre kondíka-ESR (vnútorný sériový odpor kondenzátora),ktorý naozaj neodmeriaš multimetrom.Kondíky môžeš dať na vyššie napätie,dôležitá je teplota (105 C),a najlepšie je použiť kondíky označené ako LOW ESR.Tu si môžeš o ESR niečo prečítať.
Pozdravujem Vás, Miro.

Uživatelský avatar
fajfy
Příspěvky: 27
Registrován: 07 říj 2007, 02:00

#20 Příspěvek od fajfy »

Děkuju za odpověď, jinak kondenzátory na pohled nebyly poškozené. opravdu se ESR nedá změřit multimetrem? Byl jsem na stránkách ges, vytipoval jsem si tam nějaký elektrolytický kondík a hledal v datasheetu parametr ESR, ale marně. Není pojmenován ještě nějak jinak?

V GME jsem taky nebyl upsěšný s hledáním tohoto parametru.

Uživatelský avatar
petapitrisek
Příspěvky: 2
Registrován: 21 čer 2010, 02:00

#21 Příspěvek od petapitrisek »

Včera jsem obdržel vadný monitor benq přesně se zde popisovanou závadou.
Po výměně kondenzátoru ve zdroji (1000uF/16V) je opět plně funkční.
Jinak s tím měřením esr nejedná se o žádnou hodnotu kterou by jsi měl najít v datasheetu ale o metodu. nechci dělat reklamu ale používám úspěšně toto http://www.zajic.cz/esr/esr.htm
Na té stránce máš i popis jak to funguje...

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#22 Příspěvek od fredis »

Píšeš blbosti! Výrobci kvalitních elytů ESR uvádí. Ale už ne všichni prodejci mají u součástek datasheet. Dokonce byly nějaké i tady, už se to tu probíralo.

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“