PC zdroj P4-350ATX, úprava na stabilizovaný zdroj

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Tominnno
Příspěvky: 27
Registrován: 13 črc 2011, 02:00

PC zdroj P4-350ATX, úprava na stabilizovaný zdroj

#1 Příspěvek od Tominnno »

Zdravím,
dostal se mi do rukou tento atx kousek a napadlo mě, že bych si z toho udělal stabilizovaný zdroj. Nikdy sem s PC zdroji nepracoval a tak by mě zajímalo, co za úpravy je třeba udělat a jak postupovat, abych dosáhl kýženého výsledku. Stačilo by mi 12 voltů a objevuje se otázka ohledně údajů na case toho zdroje. Je tam psáno +12V - 14A. Ten údaj o proudu znamená maximální proud, který je schopen zdroj dodat? Hledal jsem patřičené schema, ale nenašel jsem. Buď špatně hledám nebo nikde není. Díky za všechny odpovědi a užitečné info.

edit: opravena hrubka

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

Ťukni na tlačítko nahoře Hledat na foru , do okénka zadej " úprava PC zdroje " a zadej vyhledat všechna slova a vypadnou ti dvě stránky příspěvků . :D Až prostuduješ a vyzkoušíš , dej vědět , co doplnit .

Uživatelský avatar
Tominnno
Příspěvky: 27
Registrován: 13 črc 2011, 02:00

#3 Příspěvek od Tominnno »

Musím se přiznat, že jsem to udělal a nic mě netrklo do oka. Teď už jsem něco našel. Díky, napíšu.

Uživatelský avatar
Tominnno
Příspěvky: 27
Registrován: 13 črc 2011, 02:00

#4 Příspěvek od Tominnno »

Dozvěděl jsem se docela dost věcí ohledně téhle problematiky. V tomto okamžiku je mým největším problémem zjistit, které IO je řídící. Nejpravděpodobnější se mi zdá LM339N, ale hned vedle něj je i 7500B, jiné už vevnitř nevidím. Prý je nutno nahradit odporový dělič napojený na 1. pin řídícího švába potenciometrem v případě regulovatelného zdroje a odstranit přepěťovou ochranu, aby byl rozsah větší. Bez schematu jsem docela nahraný...

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#5 Příspěvek od breta1 »

Řídící je KA7500, je to stejné jako TL494

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

Je vidět , že jsi četl málo , zkrácené návody fungují pouze náhodně , už zatřídění švába ukazuje , že nemáš zájem vniknout dovnitř sám . Máš toho na celé odpoledne , otázku jsem čekal nejdříve zítra . :D

Uživatelský avatar
Tominnno
Příspěvky: 27
Registrován: 13 črc 2011, 02:00

#7 Příspěvek od Tominnno »

Přečtu toho ještě více, jen sem chtěl mít nějaké základní informace. Všude se mluví o řídících obvodech KA7500/TL494. Ani jeden z nich v mém zdroji není, tak váhám.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#8 Příspěvek od Andrea »

A ten 7500B je co? 8O
Radši se v tom nevrtej.

Uživatelský avatar
Tominnno
Příspěvky: 27
Registrován: 13 črc 2011, 02:00

#9 Příspěvek od Tominnno »

Už chápu. Neviděl jsem tam to KA, tak to pro mě automaticky nebylo to, co hledám.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od jezevec »

Další "nepolíbený elektronikou" a chce upravovat spínaný zdroj. Tomu se říká přehnané sebevědomí nebo naivita.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Ten zdroj radsej predaj, kym este funguje.

Uživatelský avatar
Tominnno
Příspěvky: 27
Registrován: 13 črc 2011, 02:00

#12 Příspěvek od Tominnno »

Elektroniku studuji na průmyslovce. Moc praxe nemám, kromě jednoduchých aplikací typu blikačky, odháněče hmyzu, relé a atmel programátoru. Podle toho, co čtu, a že už sem toho přečetl od doby založení vlákna, tak by to velký problém neměl být. Možná naivita nebo sebevědomí, ale chtěl bych se něco naučit a ne být nazýván naivkou nebo nucen číst sáhodlouhé texty. Možná by bylo jednodušší mi říct, jak nejlépe postupovat nebo mě popostrčit, když nejsem guru, jak vy asi čekáte... jsem i přesto vděčný za odpovědi.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#13 Příspěvek od ok1hga »

Tominnno píše:Možná naivita nebo sebevědomí, ale chtěl bych se něco naučit a ne být nazýván naivkou nebo nucen číst sáhodlouhé texty.
nikdo tě přece do ničeho nenutí . . .
je to jen tvoje volba, že se chceš naučit předělávat sp. zdroj.

ale abys to mohl zvladnout potřebuješ alespoň základní znalosti problematiky,
ale hlavně to znamená donutit sám sebe číst sáhodlouhé texty, popisujíci tuto problematiku . . . a hlavně jenom to číst taky nestačí, musiš to pochopit . . .

. . .je to jen tvoje volba

Uživatelský avatar
Tominnno
Příspěvky: 27
Registrován: 13 črc 2011, 02:00

#14 Příspěvek od Tominnno »

Ano pravda. Jsem odhodlaný se něco naučit, chci to. Jen mě zarazila reakce zdejších čtenářů. Asi zde nejsou lidé zvyklí na nezkušené. Tímto tématem se prodírám a baví mě to. Jen mi můj problém příjde více individuální a na internetu je spousta materiálů, které se o mojí situaci pouze "otírají" a není tam přesně to, co hledám. Jednou to určitě najdu, ale to bych sem na fórum nemusel vůbec psát. Šlo mi o potřebný postup, co v těchto zdrojích vyhledávat, jak to upravit a lehké zdůvodnění(základní věci ohledně funkcí součástek mi jsou docela jasné, takže přirovnání k ovoci a zelenině být nemusí). Možná lidé nemají čas, to chápu a plně respektuji. Pro toho, kdo by byl ochoten mi pomoci, tak ještě jednou popíšu můj zdroj a záměr.

Je to ATX 350W zdroj od eurocase. Řídící IO je, jak už jsem zjistil, 7500B. Mám záměr udělat z toho stabilizovaný zdroj 12 voltů. Není pro mě problém dodat fotodokumentaci. Schema jsem na internetu nenašel.

Znovu díky.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#15 Příspěvek od Andrea »

Tak se se to nauč, ale nečekej, že ti to jen tak spadne do hlavy, aniž by sis o tom musel něco přečíst. Víš jak fungují spínané zdroje a konkrétně ta topologie co je v ATX zdroji? Viděl jsi datašít TL494 a víš jak funguje?

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“