Jak roztočit

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

Jak roztočit

#1 Příspěvek od MetalGod »

Čau fšichni,
mezi svejma krámama jsem našel špindlmotor ze starýho videa s vypálenou elektronikou.
Tu elektroniku jsem vykuchal a zbylo mi tam 6 cívek statoru, ale místo, aby byly od sebe 60°, tak jsou od sebe jen 51.43° (jako by jich tam mělo původně bejt 7).
Jak to roztočit s plynulým chodem?

Uživatelský avatar
zbek
Příspěvky: 146
Registrován: 06 lis 2005, 01:00

#2 Příspěvek od zbek »

Prstem 8O
zbek

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

To bude určitě spolupracovat ze třema Hallovejma sondama, co jsou na tom (bejvalým) plošným spoji poblíž těch cívek.. Takže bez řídícího obvodu jsi v háji..

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#4 Příspěvek od MetalGod »

Hallovka tam byla jen jedna

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#5 Příspěvek od Artaban001 »

metalgod píše:Hallovka tam byla jen jedna
Tak to mohlo být řízeno samoindukčně. Vinutí, který je momentálně bez proudu se využívá jako snímač otáčení..

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#6 Příspěvek od MetalGod »

Asi ty cívky vytrhám, namotám 8 jinech a nalepím je tam místo nich. Budu to budit přes tranzistory posuvným registrem.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#7 Příspěvek od Artaban001 »

metalgod píše:Asi ty cívky vytrhám, namotám 8 jinech a nalepím je tam místo nich. Budu to budit přes tranzistory posuvným registrem.

Nechci Ti brát iluze, ale spínat cívky posuvným registrem Ti stačit nebude. Tu, že ty cívky nejsou rozprostřeny po celým kruhu nevadí. U všech těchto motorů je budící kmitočet svázán otáčkama.
1. Poloha rotoru je sledována třema Hallsondama. A podle polohy magnetického pólu proti cívkám se sepne do příslušné fáze proud. (elektronická komutace). Po roztočení rotoru se pak frekvence 3F proudu porovnává pomocí PLL z kmitočtovým normálem - Disketová jednotka. U videa je to tuším snímkovej rozklad, pokud jde o motor z hlavy.

2. do fází je postupně pouštěn proud o frekvenci dejme tomu 2 Hz, který způsobí nějaký počáteční pohyb rotoru. napětí naindukovaný pohybem v nevybuzených cívkách udává polohu rotoru a motor se pak může roztočit..

Modelářské prodejny nabízí drivery těchto motorů (bez hall snímačů) už jako hotovou záležitost vybavenou i nějakými stupni ochran.. Někde jsem viděl využití spindle motoru z CD-ROM na pohon elektroletu..

Hele, tady máš něco o tom:

http://www.freepatentsonline.com/6064175.pdf

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#8 Příspěvek od rezis »

Artaban001 píše: Modelářské prodejny nabízí drivery těchto motorů (bez hall snímačů) už jako hotovou záležitost vybavenou i nějakými stupni ochran.. Někde jsem viděl využití spindle motoru z CD-ROM na pohon elektroletu..
to jsou normalne 3f menice rizene procesorem a dost chytre. Jinak ty motory z CD-ROM se previjeji snad 7 zavitu dratu. Musel bych se poptat brachy on s tim lita :wink:
Internet - metla lidstva

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“