Životnost bílých LED, zkušenosti?

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

Životnost bílých LED, zkušenosti?

#1 Příspěvek od mi-ro »

Podělte se se zkušenostmi, ta moje není zrovna nejlepší. Na podzim jsem koupi u fy SNAGGI balení (100ks) bílých LED čirá 5mm. Podle dodavatele je uveden max proud 30mA. Mj jsem si vyrobil malou svítilnu s 2x2 LED s předřadnými odpory na 12V. Proud jsem nastavil na 19,5mA diodou. Po půl roce provozu denně (cca 1000 hodin !!) se mi zdálo že už to nesvítí tak jako když jsem to vyrobil. Změřil odběr, nezměněn - do 20mA. Nezdálo se mi to a jednu ze čtyř diod vyměnil za novou. Nová dávala větší světlo než zbylé tři dohromady. Zavolal jsem proto dodavateli a ten mi neochotně zdělil že je lépe používat proud do 15mA a že se asi teplem poškodily. Zajímalo by mě proto co znamená udávaná životnost v rekl. letácích 50.000 až 100.000 hodin a co se rozumí max. proudem. Zkušenosti z jiných oblastí mám takové že konec života je při 60% učinosti nové sočástky. To se mi docela legálně podařilo JIŽ PO 1000 hodinách provozu.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
brtnik
Příspěvky: 329
Registrován: 05 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od brtnik »

mám dvì bílé led antiparalelnì, napájené ze støídavého zdroje (šestivoltového miniaturního trafka) pøes pøedøadný odpor, proud 25mA, støída 1:1 jako noèní orientaèní svìtlo v pøedsíni (svítí trvale). Svítivost silnì poklesla bìhem prvních tøí mìsícù, teï po cca tøech letech svícení je žalostná, nesrovnatelnì menší, než u stejné diody, která mi zbyla (už jsem se nìkolikrát chystal to objektivnì zmìøit luxmetrem, ale ještì jsem se k tomu nedostal...). Taky mne tyto LEDky pro tento úèel silnì zklamaly, èekal jsem životnost mnohem vìtší (kdysi jsem tam mìl doutnavku s E14 závitem a svítila i pøi zèernalé baòce obstojnì více jak 15 let.
V katalogových listech je životnost, poèítaná na 1/2 pokles svítivosti uvádìná 8 tis. hodin a více. Údaj o 50 tis. hodinách je asi jen reklama, ono to možná bude svítit, ale nìkde v oblasti procent pùvodní svítivosti. Platí to navíc jen pro stejnosmìrný proud do 80% jmenovitého. Impulsní napájení a špièky pøi spínání nebo ze sítì životnost ještì zkrátí. Takže jako zdroj svìtla pomalu horší než žárovka.......

Uživatelský avatar
bart1
Příspěvky: 132
Registrován: 12 črc 2004, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od bart1 »

Oni ty bílé (modré) diody jsou pìkný prevíti. Staèí krátkodobì pøekroèit max. proud a jsou do kytièek. Pøitom jiný barvy jsou v pohodì.
Asi je to daò za tu super svítivost a má to své mouchy.

Uživatelský avatar
eljaro
Příspěvky: 441
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Krnov
Kontaktovat uživatele:

led

#4 Příspěvek od eljaro »

no ty bílé jsou jěště jak štak ten pokles svítivosti a to zatížení jen 80% je škoda ale co neděláme !? Ale když to tady probíráte chci vám říci že větší děs a běs jsou ty modré těm ani přepolávání není vhod a otom že krátké přetížení není nic co by dokázali strávit raději nemluvit ! Bez předřadné diody už je raději nikomu nikam nedávám ! Tu svítivost u bílých jsem zatím neskoumal ! Nic méně jsem rád za tuto informaci ! Bylo by dobré vědět co dělaj ze svítivosti te velé bílé obludy 1W to by mně zajímalo ? Na závěr Pozor na modré jsou zatím nejháklivější !!

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#5 Příspěvek od helios »

Oprášim toto vlákno a doplním o vlastnú skúsenosť s bielou LED.
Takto pred rokom som menil ledku v projekčnom budíku, pretože pôvodná červená už skoro vôbec po troch rokoch nesvietila. Nahradil som ju vysokosvietivou bielou, konkrétne tohoto typu:
http://www.tme.eu/sk/details/ospw5111p/ ... ptosupply/#
max. prúd 75mA, svietivosť vraj 50Cd. Mám ich viac, pôvodne som chcel z nich robiť stropné osvetlenie. Osadil som ju do projektora, odpor som vymenil, aby dostávala prúd 15mA, kvôli dlhšej životnosti. Za ten rok si odsvietila nacelých 9000hodín. Dnes som ju znova menil, pretože čísla ani v tme neboli skoro vidieť. Keďže som mal ešte ďalšie z tejto série, zapojil som tú vysvietenú do série s novou, vyfotil som ich. Napokon som ich porovnal podľa luxmetra. Tá vysvietená má pod 10% svietivosti tej novej! Dosť nepríjemne ma to prekvapilo, s poklesom na 50% som tak nejak počítal, ale tých 10% je teda fakt sila. 8O
Přílohy
ledy.jpg
porovnanie starej a novej led
(89.1 KiB) Staženo 57 x
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
kybler
Příspěvky: 448
Registrován: 14 led 2009, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od kybler »

Tyhle bílý LEDky mají v sobě luminofor a ten se vysvítí, je to vlastně miniaturní zářivka, luminofor přeměňuje UV záření z čipu na viditelnou bílou.
Kde chcete dlouhou životnost, tam dejte jednobarevnou ledku bez luminoforu, proud u 5mm max 20mA, u 3mm 10mA a vydrží léta.
:wink:
Když všechno selže, přečti návod.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od AmarokCZ »

To, že se časem vysvítí je jasné, ale pokles na 10% za pouhých 9000hodin a při tak malém proudu :?: ... to musí být hodně nekvalitní lumifor :wink:

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#8 Příspěvek od mi-ro »

TO kyber, tady je debata o bílých LED!!! a tady jsou pouze dvě možnosti, jedna uvedená výše, tedy klasika UV+luminofor a nebo tří-čipovou LED a smíchat bílou. Bohužel, se potvrdila moje zkušenost kvůli které jsem toto vlákno původně založil že většina bílých LED nemají ani zlomek životnosti toho, co udává výrobce.
..to bude jen ňákej odpůrek

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od AmarokCZ »

mi-ro: proč myslíš, že výkonová K2 od Philipsu stojí 200 kč a svítí stejně (a to i při přímém srovnání) jako Čínská LEDka za 16 kč?
Rozdíl je v životnosti, protože Číňani nic netestují a napíšou třeba 50.000 hodin, kdežto u Philipsu je životnost více garantovaná (viz zde).
Konkrétně s K2 mám dobrou zkušenost.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#10 Příspěvek od weed_smoker »

Když použiju LED v obvodu,kde je spínaná z obou stran (PNP shora-odpor-LED-dioda KY130 (NPN spíná ještě druhý obvod s jiným napětím a obvody jsou těma KY napojený do kolektoru NPN aby netekl proud mezi obvody)-NPN zdola-zem) a zkouším ho bez tranzistorů,teče LEDkama krátkodobě asi 28mA (5V,100R,LED žlutá/sv.z. // 5V,150R,LED orange/red // 5V,82R,LED tm.z. a 5V,47R,LED mod/UV/WH).
Chtěl bych se zeptat,jak moc těm LEDkám vadí krátkodobý přetížení o 8-10mA nad,který trvá pár vteřin.
Jsou to čirý 5mm 20mA,spojený do skupin katodama podle barvy a anodama přes odpory tak,že každá anoda ovládá všechny 4 barvy.
Zkoušeno na 5V z BK125,všechny tři anody k +5V naráz,vždy jedna barva k zemi.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#11 Příspěvek od helios »

Kybler: Oranžová vysokosvietivá dopadla po troch rokoch podobne, aj keď nepoklesla až tak dramaticky.
AmarokCZ: Tieto ledky neboli pred pár rokmi práve z tých lacných, kus stál okolo 15,-Sk. Bežné biele boli v cene zhruba 5,-Sk.
Tak ma cuká vyskúšať nechať svietiť rok biely Luxeon a potom ho porovnať s nezapojeným. To bude prekvapenie... 8O
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#12 Příspěvek od Atlan »

Par vterin sekund je pre polovodic vecnost... Vecsinou ich posielas do vecnych lovist...

Uživatelský avatar
petr1991
Příspěvky: 301
Registrován: 29 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Záhorí (Slovensko)

#13 Příspěvek od petr1991 »

Helios, pokial je na tej vysvietenej LED vysvieteny len luminofor, mozno by stalo za to urobit pokus - zasvietit s vysvietenou LED na nejaky luminofor (ziarivku) a pozorovat, ci sa luminofor na ziarivke nerozsvieti... :idea:

Odpovědět

Zpět na „Součástky“