Napětím řízený generátor + osciloskop

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
The_P
Příspěvky: 51
Registrován: 17 říj 2006, 02:00

#16 Příspěvek od The_P »

Kdyz uz merit zvukovkou, pak doporucuji ARTU a STEPS: http://www.fesb.hr/~mateljan/arta/. Je mala, v demo verzi umi uplne vse casove neomezene, jen ne ukladat hodnoty (od toho je printscreen) a je to skutecne vsestrany nastroj na mereni charky, THD, IMD, multitonu, impulzni odezvy a buhvi ceho jeste.

Zmerena charka Emu je trebas zde http://www.audiodesignguide.com/EMUinpu ... _test1.gif a koneckoncu na slovanetu a audiowebu s tim meri kdekdo vse mozne od reprobeden po koncaky :wink:

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#17 Příspěvek od Sendyx »

Zase takový zázrak ta Arta není, je třeba mít taky co nejlepší zvukovku a k ní případně doplnit něco málo hardwaru. Ovšem je to slušné řešení, jednoduchými HW prostředky těžko realizovatelné.

Pro staromilce se občas dá sehnat zapisovač RFT nebo Bruel&Kjaer, nedávno jsem viděl v prodeji zapisovač, generátor i mVmetr vše motorově přelaďované :) .
Slušný hardware modernějšího původu těžko zaplatíš.

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#18 Příspěvek od ferdislav »

Díky za reakce,ten soft si každopádně vyzkouším (jen si nejsem jistý dostatečně dobrou zvukovkou) a vítám i jiné nápady týkající se tématu.
Ale,jsem prostě kutil,a chci si to vyzkoušet s osciloskopem,zastávám ten názor že i na špatné konstrukci se můžu poučit a pobavit : )

...jinak já asi budu ten typ staromilce : )

The_P
Příspěvky: 51
Registrován: 17 říj 2006, 02:00

#19 Příspěvek od The_P »

Sendyx: Jiste, nic neni vsespasne ale precijen za tu cenu (defacto zadarmo) je to velmi slusny nastroj, zvlaste kdyz vetsina dnesnich i integrovanych zvukovek ma zkresleni v radu tisicin, takova drazsi napr. Xonar Essence STX v radu desetitisicin (nameril jsem skutecne tech 0.0004%), coz uz je podle meho vcelku pouzitelne - zvlaste, pokud jde o ty vykonove zesilovace napriklad (s delicem na vystupu). Horsi je to s galvanickym oddelenim, ale zas tak jednoduche to byt nemuze :) .

Nicmene Vas chapu, ja jsem zase na software (take se tim zivim) ale trebas bych se vubec nebranil HW reseni a rozhodne nepatrim mezi jedince typu 'vsude nacpat alespon uPC', jen se mi jednoduse pomer cena/vykon/vynalozeny cas u Arty zdal velmi dobry, to jest cele. Zvlaste, kdyz ten vynalozeny cas muzu venovat stavbe finalnich zarizeni a nikoliv mericich zarizeni :wink:

Ferdislav: Presne z toho duvodu se chystam konecne dorazit maly ale 'rychly' kvazikomplementarni konec s 4xKU611 a jsem hodne zvedavy, jake THD/IMD a hlavne zvuk z nej poleze.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#20 Příspěvek od Sendyx »

Právě, že ty tisíciny a desetitisíciny jsou spíš hypotetické, protože to zcela degraduje vazba na měřený objekt - tj. jak zemní smyčka, tak nutnost ručně měnit vtupní napětí pro zvukovku, aby pracovala v optimální oblasti. Kvalitní HW stroje tohle řeší samy. Velmi důležitá je taky možnost podívat se (ev. i poslechnout) na chybový signál při měření THD a IMD, což u PC řešení prakticky nejde.

Uživatelský avatar
jarda
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 925
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#21 Příspěvek od jarda »

KU 611 bych tam nedával /spínače do TV/, raději KD nebo plastové komplementární TIP, třeba z řady http://www.datasheetcatalog.org/datashe ... yjfuyy.pdf

The_P
Příspěvky: 51
Registrován: 17 říj 2006, 02:00

#22 Příspěvek od The_P »

Sendyx: jasne, je to problem o tom zadna a idealni je v tomto smeru mit jedno PC (laptop na baterkach), ktere funguje jako generator a druhe, ktere vyhodnocuje, cimz se alespon castecne resi zemni smycka. Ale to samozrejme prodrazuje HW, zvysuje slozitost a zacina to vypadat, jako generator s osciloskopem, na ktere si s PC ovsem jen hrajeme, proto taky ty zkresleni v desetitisicinach, ale THD+N v radu nejlepe setin :wink:

Jarda: Sinclair nekolikrat pronesl, ze zas tak spinaci nejsou (koneckoncu byly pouzity trebas v Sextetu ac nehral zazracne, pro me to tehdy byl dobry zvuk) a ja sam chci vyzkouset, jestli to ukociruji a jak to bude vlastne hrat. Nejde mi o to 'postavit zesilovac', tech tu mam naopak az moc, jde prave o jednoduchy koncak s temi KU611, kazdopadne diky za odrazeni, mozna si na Tebe vzpomenu az to bude kmitat do zblazneni :)

Uživatelský avatar
jarda
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 925
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#23 Příspěvek od jarda »

Ale jo, půjde to s nimi, byly dříve i 3NU72... GE v B4 a jinde, a šlo to dobře http://www.datasheetarchive.com/3NU72-d ... datasheets

Odpovědět

Zpět na „Poradna“