Elektronika z vietnamskýho vánočního řetězu

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

Elektronika z vietnamskýho vánočního řetězu

#1 Příspěvek od milan222 »

opět, ikdyž mám napsaný program pro ATTiny 13 na přelývání jasu musím použít vietnamskou ovládací elektroniku (nemam ATTiny 13)
provozuju ji z trafa SELV na 48V(stř) s upravenými hodnotami odporů.
potřebuji, aby když to vypnu si to zachovalo poslední efekt (přelývání jasu). napadlo mě napojit na kondenzátor dvvě tužkové baterie a ty by zachovaly napájení obvodu. bude to fungovat? je lepší řešení?
druhý problém je, že když je něaká špička v síťi, tak se ten obvod resetuje. vedení od trafa je cca 30m provedeno CYKY 3x2.5 a pak je napojena ta elektronika prez 20m kabel 2x 0.75mm2
o bezpečnosti vim, mám to všechno dobře kryté a ta elektronika není v té původní bílé krabici. mám ji v krabici s krytím IP68. celek je jištěn tavnou pojistkou 0.5A. (to jen aby ste vedeli ze nebuduju prasarnu za kterou mi nadavat.
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 234
Registrován: 13 led 2009, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Mira80 »

bez nejakeho schematu tezko odpovedet...
Klídek chlapi, to je nulák

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#3 Příspěvek od frantajetel11 »

Já teda taky nevim. Ale co vim, tak LÍT neni vyjmenovaný slovo ty čuně :lol:
Edit: Ty efekty se tam snad přepínaj nějakym tlačítkem ne? Jestli jo, tak vyzkoušet, kolikrát to musíš zmačknout na požadovanej efekt a pak tam dobastlit obvod, kterej ti po zapnutí dá potřebnej počet impulsů :wink:
a připojit ho k tomu tlačítku...

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#4 Příspěvek od milan222 »

no on je problém, že po zapnutí to nastaví někdy i jiný efekt.
zkusim laborovat s těmi bateriemi.
schema? na co schéma? vždyd tam je jen IO, 4 tyrystory, tlačítko a dva odpory s kondenzátorem... jo a jestě štyry 1N4007
IO typ neznám, ma to 8 vyvodu na jedne DPS, štyři přímo na tyrystory, jeden jde na tlačítko, druhý je GND, třetí je + a čtvrtý je přez oidpor snímání pruchodu nulou (určitě, je napojenej před můstek) nebo to může být taktovací kmitočet (to zkusim zjistit)
ale pamatuju, že ty zvukové efekty jedou i na SS napajení 3V. takhle se dá jednoduše nasrat učitelka.
na základce jsem na dva lakované CU draty napojil knoflíkovou baterii z notebooku (ma konektor) a napojil to do te elektronniky na kondenzátor. ráno se to zaplo, ja připojil baterii a když nekteří učitelé neměli rádi vánoce, tak to chtěli vypnout a ono to nešlo. tak jsem se po pul hodině přihlásil, že to umim vypnout a tajně odpojoval akumulator. odsud mám ten nápad s těmi bateriemi.
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od jezevec »

frantajetel11 píše:Já teda taky nevim. Ale co vim, tak LÍT neni vyjmenovaný slovo ty čuně :lol:
Franto, máš to marný, to je jako házet hrách na stěnu. Já už to vzdal.
Když vidím takto napsaný dotaz, tak se ani nesnažím odpovědět.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#6 Příspěvek od mi-ro »

A co se týká tý ovládací elektroniky, taky jsem si s ní pohrával protože LED z řetězu jsem použil jinam. Po vypnutí ze sítě se to asi celý resetne, tuším že to žije v rytmu 50Hz. Takže záloha bat asi ne, ale to je pouze můj názor.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#7 Příspěvek od milan222 »

no tak jsem to ozkoušel.
ten rezistor tam je nejspiše na snímání pruchodu nulou.
připojil jsem na kondenzátor dvě vibite mikrotužky, a po vypnutí napájení si to drží efekt.
řídící kmitočet asi vytváří neaký vnitřní oscilátor, protože když to zapnu po chvíli tak svítí jiný oddíl.
bohužel to nefunguje na ty "černé" krabičky. jen ty bílé s přívody z jedné strany. to je asi jedinný zpusob jak to identifikovat.
možná, že vyrobní kod je stejný... mám na DPS toto: 803BLC
jo a taky to odstranilo ono zbláznění se obvodu. ad vytrhavam a zasouvam vidlici jak chci, tak i když trafo odpovídá slušnými zvuky, tak ten řetěz (no jsou to spíše čtyři solo řetězy) si furt drží program.
kdyby mne to napadlo dříve...
doufám že to někomu pomůže zbavit se problémů s levným řešením vánoc
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#8 Příspěvek od frantajetel11 »

milan222 píše:...připojil jsem na kondenzátor dvě vibite mikrotužky, a po vypnutí napájení si to drží efekt...doufám že to někomu pomůže zbavit se problémů s levným řešením vánoc
Jasně a až ti ty mikrotužky řachnou, tak to máš i s ohňosrojem :lol:

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#9 Příspěvek od milan222 »

ja sem tam narval uplne nove alkalicke... takže nevytečou.
proč by měli bouchnout?
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#10 Příspěvek od frantajetel11 »

No jestli jsi je zapojil přes diodu (nejlíp schottky, kvůli malýmu úbytku napětí) tak se nebude dít nic. Ale jestli jsi je dal na přímo, tak se ti budou při připojení dobíjet a dobíjet a dobíjet až :blowing:

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#11 Příspěvek od milan222 »

alkalicke baterie se daji dobíjet cca 10mA. tam teče sotva 1mA. přez den se to vybíjí, a pak se to trochu nabíjí. takže takovej vybíjecí cyklus. to co se vybije se totiž dobýt nestihne
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Uživatelský avatar
jfelgr
Příspěvky: 97
Registrován: 09 říj 2010, 02:00
Bydliště: Mělník

#12 Příspěvek od jfelgr »

Tak tedy nevím, kde tě učili český jazyk. Tohle bych v životě nenapsal a to jsem ještě nevylezl ze základky. Že lidé píší nespisovně, to beru ale s hrubkama to už je na mě moc :D Omlouvám se ale už jsem to nevydržel :D

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#13 Příspěvek od weed_smoker »

Tento obvod ( obvykle značenej L-803A, 803C nebo QD 000056C) se taktuje sítí (z fáze přes odpor asi 2M) a napájí se asi 5V (elyt bejvá na 10-16V a na 5V obvod jede) přes můstek z 1N4007 a odpor 150K. L-803 má 10 vývodů (1=CLK 2=GND 3,4,5,6=OUT_0..OUT_3 7,8=NC 9=BTN(active:LOW) a 10=+U)
Výstupama Y0..Y3 se dá budit krom tyristoru i NPN trand (zkoušeno s 4x TIP122 a 4x 1K v bázích).Vstup CLK je dost citlivej,na rozblikání stačí se dotknout prstem (podobně se v nouzi zkouší zesilovače-dotekem prstu na vstup začne brumět reprák na výstupu).
Zálohovat efekt by znamenalo nepřerušeně napájet generátor taktu (třeba s 555) i L-803.
Lepší by byla nějaká inicializace po obnovení napájení pomocí vstupu BTN,kterej po uzemnění přepne efekt.Například po zapnutí vygenerovat n pulzů (n=1..8 podle toho,kolikátej efekt),třeba generátor 1Hz z NANDů s čítačem (třeba 4017),kterej po n pulzech generátor zastaví (zablokuje hradlo jeho druhým vstupem ) a zapne + napájení diod (spol.bod) řetězu.

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#14 Příspěvek od milan222 »

no tak já zklamu, ale ten muj mi ted venku stále jede, a celé vánoce sem nemusel efekty přepínat. což mi připomíná, že zž šest dnů v kuse tam venku vybíjim baterie do toho IO
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“