Regulátor napětí pro napájení z Li-xx baterie

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

Regulátor napětí pro napájení z Li-xx baterie

#1 Příspěvek od Honza_dy »

Pár dní se trápím u googlu, ale nemůžu nic najít. Potřeboval bych regulátor napětí který by měl na vstupu Li-xx akumulátor (3,6 - 3,7V) a regulovatelný výstup 3 - 5V při proudu alespoň 1,5A. Existuje něco takového, cenově dostupného v ČR? (šváb nebo modul)?

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#2 Příspěvek od procesor »

http://www.htckorea.co.kr/Datasheet/LDO/LM1084-R1.3.pdf

edit: blbosť to chce nejaký up/dwn menič

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#3 Příspěvek od dj_Paul »


Uživatelský avatar
MiloshCZ
Příspěvky: 74
Registrován: 11 lis 2011, 01:00

#4 Příspěvek od MiloshCZ »

Máš dvě možnosti, buď měnič Buck-Boost, nebo SEPIC. SEPIC má lepší účinnost, ale potřebuje trafíčko, Buck-Boost stačí jedna cívka.
Jen tak narychlo jsem našel tohle: http://www.ti.com/product/tps63020

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#5 Příspěvek od Honza_dy »

Zatím díky, zkusím sehnat ten MAXIM. Obvod od TI je pro mně nedostupný hlavně montáží.

Uživatelský avatar
MiloshCZ
Příspěvky: 74
Registrován: 11 lis 2011, 01:00

#6 Příspěvek od MiloshCZ »

Asi jsem úplně dobře nepochopil co potřebuješ. Buď:
a) zdroj který z LiIon akumulátoru bude dělat fixních 5V - tj. výstupní napětí vždy vyšší než vstupní
b) zdroj který z LiIon akumulátoru bude dělat regulovatelné napětí 3-5V - tj. výstupní napětí někdy vyšší a někdy nižší než vstupní

Ten MAX1703 ti nikdy neudělá menší napětí než vstupní. Když se podíváš na zapojení, tak pro vyšší vstupní napětí než požadované výstupní bude proud protékat cívkou a diodou naprosto bez omezení. Takže na výstupu bude napětí o cca 0.3-0.5V nižší než na vstupu (úbytek na diodě).

Pro variantu a) je k dispozici strašná spousta integráčů (je to klasický zdroj pro jakoukoliv elektroniku napájenou z LiIon baterie). Varianta b) je složitější a těch obvodů není zas tak moc. Problém všech moderních obvodů je nepříznivé pouzdro, protože se všechno navrhuje do mobilních zařízení, kde hraje hlavní roli místo.

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#7 Příspěvek od Honza_dy »

No jo, já si toho blbec nevšiml. :oops: Takže jsem zase na začátku :cry: Ten TPS63020 vypadá opravdu nadějně, ale kdybych ho nakrásně sehnal tak pochybuju, že bych byl schopen ho ručně pájet...

Uživatelský avatar
ujosvec
Příspěvky: 283
Registrován: 07 srp 2008, 02:00

#8 Příspěvek od ujosvec »


Uživatelský avatar
MiloshCZ
Příspěvky: 74
Registrován: 11 lis 2011, 01:00

#9 Příspěvek od MiloshCZ »

Honza_dy píše:Ten TPS63020 vypadá opravdu nadějně, ale kdybych ho nakrásně sehnal tak pochybuju, že bych byl schopen ho ručně pájet...
Zapájení je trošku problém, základem je dobře udělat plošňák. Zapájení pak jde kombinací pájky a horkého vzduchu. Ten pad co je zespodu není moc kritický, jeho hlavní funkce je chlazení. Byl bych se ti nabídnul, že ti to zapájím (ručně už jsem pájel podobné pouzdro), ale koukám, že jsi z Brna, ale já jsem z Prahe.
Jestli potřebuješ pár kousků, tak můžeš zkusit freesamply, Texas je posílá celkem ochotně.

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#10 Příspěvek od Honza_dy »

To jsem samozřejmě viděl, ale je to jen ochrana baterie.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“