Zpráva o nápravě OML 2M

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

Zpráva o nápravě OML 2M

#1 Příspěvek od BOBOBO »

No tak jsem si při zkoušce zobrazit tenkrát toho filipese 6-1čku? oddělal oscík , po 30ti letech služby s jednou opravou dosud . Zůstala mi svítit jen tečka u vrchu obrazovky ... Když jen bod , tak nejdříve ČZ . Na první diodové poměření se zdá vše v pořádku . Ale nejde . Až po výměně V1,17 za KC 307X a V15 za KC811 a výměně C2 vypadá ČZ OK . Alespoň jsem se naučil změřit tunelku . A nyní vstup . Všechny "tranzistorové" nožičky KP303jek ve vzduchu . Někde jsem zaslechl BFka 245ky Áčka . Nu koupil jsem 5 kousků . Že je bude třeba měřit jsem se domýšlel . Vytvořil jsem si přípravek . Byly od 2,5do 4,5mApér . Po namontování zes nechodil , i oproti původním (kdysi jsem naštěstí alespoň trochu poměřil) napětím nesmysly . Takže zase za V5,6 KC811ky . Trochu se polepšilo , ale stále nešlo . BFka jsem popřehazoval , trochu se ss stavy poměnily . Vzpomněl jsem na kdysi ve výprodeji koupené BF 256ky . Měly tak 6-10mA . Něco už ze zesu lezlo , ale zkomoleniny . Něco jsem početl na Elektrodě , také nic moc reálií , spíše jen řeči . A tak do katalogu a tam proudy trandem 5-20!mA . Takže nákup BF245C . vyměřeno 13,5-14,5mA a bingo . Oscík už maká . Ale pozor , jestli si myslíte , že pomocí R13 a 15 dostavíte neměnnou stopu , tak jste na omylu . Určitě by se stav zlepšil ještě lepším spárováním vstupních trandů . Pro sebe jsem se již smířil s mírným poskokem linky při přepnutí citlivosti . Tož tak pro případné nešťastníky .
Přílohy
DSC01821-1.JPG
(121.12 KiB) Staženo 207 x
DSC01820-1.JPG
(135.57 KiB) Staženo 211 x
DSC01819.JPG
(82.03 KiB) Staženo 130 x
DSC01819-1.JPG
(140.76 KiB) Staženo 205 x

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#2 Příspěvek od vladom »

Můžu se zeptat jak jsi měřil tu tunelku?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

Jako zenerku . Jestli nějakou máš , vem labzdroj a přes např 1k zvedej napětí od nuly . Odběr je nulový a v jednom okamžiku odběr naskočí a stejně dolů , odběr pomalu klesá a v jediném okamžiku zmizí . :D

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#4 Příspěvek od jandu »

Riešil som vstupné trandy do C1-118- potreboval som k tomu 10ks BF245 - dával som tam béčka- aby som vybral jeden pár. Pri malých odchylkách to nechcelo šlapať. Potrebovalo to dobre spárovanú dvojicu. Na spárovanie som použil prípravok z ruského vebu, už ani neviem, z ktorého. C1-118 teraz má v oboch kanáloch BF245 a beží bez problémov,
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#5 Příspěvek od vladom »

Doufám že se Bobobo nebude na mne zlobit že mu lezu do vlákna, ale dlouho jsem hledal jestli se někdo nepokusil o modernizaci OML2. A našel jsem. Na ruské stránce http://electroniklux.radioliga.com/interest.htm jsem našel v odstavci 33 modernizaci tohoto přístroje z roku 2010. Soubory které jsou jen na email se mi podařily stáhnout se jménem jaké mají xxx.33.2.spl (schémata) nebo xxx.33.8.lay (plošný spoj).
Schémata jsou dělané v programu Splan a plošný spoj (obojstranný - jedna deska) v programu Sprint-Layout. Trochu jsem se trápil, než jsem nastavil ruštinu abych rozuměl i nápisúm, ale mám to komplet. Možná to někoho bude zajímat. Krabice a zdroj zústává púvodní, obě desky jsou nahrazeny jednou osazenou kombinací operačních zesilovačú a cmos. Mám sice BM566 i C1-94 ale možná když se budu nudit zmodernizuju toho předpotopního dědka.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“