6-band SSB/CW superhetet z AR9/1977 "DIVNOCHODYN?"

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
darkbug
Příspěvky: 2
Registrován: 24 led 2012, 01:00

6-band SSB/CW superhetet z AR9/1977 "DIVNOCHODYN?"

#1 Příspěvek od darkbug »

Ahoj, nestavěl jste někdo tento superhet podle AR9/1977 ?

Publikoval to radioamatér OK2BHV, dnes už nežijící...

Existuje někdo, kdo to stavěl a třeba by i poradil se stavbou? Jako největší potíž
v tuto chvíli vidím stavbu 8-krystalového "ladder" filtru 9.2MHz/2.4kHz.
Četl jsem, že původní filtry, tovární, se již za tu dobu notně rozladily a jsou nepoužitelné.
Žádný se mi stejně nepodařilo sehnat, tak jsem si objednal 80 krystalů 9.2 MHz na výběr.

Myslím, že jsem kdysi někde našel, že se tento přijímač nazýval "DIVNOCHODYN",
nebo tak nějak... Říká to někomu něco?

Nejsem žádný zkušený radioamatér, spíše nadšenec, ačkoliv základní vybavení mám,
včetně 2kanál 20MHz analog. osciloskopu.

Díky za tipy a odpovědi.

Olda
http://imageshack.us/photo/my-images/85 ... et0z7.jpg/

Uživatelský avatar
jarda
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 925
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#2 Příspěvek od jarda »

Hmmm. toto mi něco říká, dělal jsem podle AR SSB transceiver, tuším od OK2ABU, Mini Z /je to dávno - asi 1966, z voleje/, a ten filtr jsem dělal s 8 krystaly, jódováním, inkuranty z RM31... a krystaly nějaké mám.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#3 Příspěvek od jandu »

Sadu 4 krištálov a príslušné kapacity si mohol kúpiť TU:
http://www.ges.cz/sk/inrad-351-ssb-filt ... 01966.html

Návod na stavbu máš tu:
http://users.tpg.com.au/users/ldbutler/LadderFilter.htm

inak hľadať na googli
http://www.google.sk/search?q=kristal+f ... 24&bih=468
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
jarda
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 925
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#4 Příspěvek od jarda »

Hmmm, je jiná doba, musel jsem vše ručně. Takže na to. Celosvětové spojení přes ionosféru podle grafů z AR... a na závody z QTH na vzácné země, jestli to ještě je na QSL.
73... a kupón platit v IRC

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od vombat »

Ještě pohledej v dalších ročnících, pokud mě paměť neklame, tak vyšly opravenky a úpravy.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Habesan »

Možná ti pomůže přepis obsahů z té doby: Habesan, čt listopad 04, 2010 1:43 pm.
Snažil jsem se tenkrát zapisovat i opravy, které přímo v obsahu nebyly, ale k tomuhle tam nic poznamenáno nemám. Jirka to do své databáze ještě nezapracoval.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#7 Příspěvek od pepik9 »

Koukni se do AR 1/85 str.32.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#8 Příspěvek od Achab »

Svého času jsem tento přijímač postavil a pro potřeby průměrného radioamatéra se ve své době jevil jako dobrá konstrukce - dnes je samozřejmě dávno překonaná. Při stavbě jsem provedl tyto úpravy:

- na vstup zařadit jednoduchý atenuátor
- vstupní jednoobvodové propusti laděné otočným kondenzátorem nahradit pásmovými 2 - obvodovými (nebo 3 - obvodovými) pevně naladěnými
- přepínání propustí a oscilátoru pomocí miniaturních relé (výhoda - pouze 1 přepínač a krátké VF spoje)
- ladící kondenzátor VKV cca 15 pF (rovnoměrnější průběh stupnice, případně lze i vynechat padingové kapacity)
- k ručnímu řízení MF zisku jsem zavedl jednoduché vypínatelné AVC
- NF filtr s OZ
- NF zesilovač s MBA 810 (původní MA0403 již nebyl k mání)

Tyto úpravy samozřejmě vyžadují značný zásah do DPS a případné dolaborovaní ladících kapacit. I přes relativní jednoduchost přijímače je vhodné ke sladění použít generátor a čítač, po oživení byl oscilátor téměř vždy někde na SV. Bohužel jsem přijímač časem prodal, takže detaily úprav nemohu poskytnout. Nějaké informace jsem použil z příručky Svazarmu:

- "Stavební návody pro radiotechniku č.4 - přijímač pro amatérská pásma" (je mám dojem i na netu, v závěru je konstrukce podobného jednopásmového superhetu s MAA 661, MF LC 450 kHz)
- AVC z AR-A 1988/7 - "Transceiver Single 80" (RX transceiveru stejné koncepce, MAA661, MF XF 9MHz, VFO s varikapem)
Naposledy upravil(a) Achab dne 29 říj 2018, 18:40, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Pavel1953
Příspěvky: 185
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#9 Příspěvek od Pavel1953 »

Dobré odpoledne,
také jsem to postavil, bohužel byly problémy se součístkami, hlavně ty trimry, filtr stál téměř polovinu výplaty a většinou byl na objednávku a čekalo se hodně dlouho. Oživení nebylo jednoduché, pořádně se mi to nepovedlo. Přístrojové vybavení jsem měl velmi dobré ( služební... ). Ani už nevím, kde skončil. Na ten filtr se podívej, není problém ho koupit na inzerátech. Klidně tam dej jen čtyřkrystalový, pro začátek. I když osmi je neporovnatelně lepší.
Mrkni semhle:

24.01.2012 15:47 606354374 OK1FAY@atlas.cz
PRODAM 2x filtr 9MHz /4Q plus 1x x taly nosné cena 650Kč

Je to inzerát z http://vkvzavody.moravany.com/

Měj se a hodně úspěchů.
Pavel

Uživatelský avatar
jarda
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 925
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#10 Příspěvek od jarda »

Filtr jsem si postavil rovnou 8 krystalový, z inkurantu RM31, jódováním, dali mi RM 31 ve Svazarmu za cca 50 Kčs... a vzali mně za technika, bylo mi 16... a udělal jsem jim SSB Mini Z s GU 32, cca 16 elektronek, ručně dělané hliníkové šasi... foto jsem si neudělal. Netušil jsem, že by bylo k něčemu.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#11 Příspěvek od Achab »

Já jsem měl originál SSB PKF 8Q + krystaly nosných (tenkrát cca 1200 Kčs) přímo od autora tohoto RX OK2BHV - byl totiž vedoucí operátor místní kolektivky. Název DIVNOCHODYN jsem ale neslyšel, mám dojem že ten RX nazvali Globus. V kolektivce s dostatečným měřícím vybavením šlo přijímač sladit celkem dobře ale sám tvůrce nedoporučoval stavbu úplným začátečníkům.

Uživatelský avatar
darkbug
Příspěvky: 2
Registrován: 24 led 2012, 01:00

#12 Příspěvek od darkbug »

Díky všem za cenné informace. Postupně budu informovat o svém pokroku. Zatím jsem u měření krystalů pro MF filtr. Zkusím se podívat i na korektury v dalších číslech AR.

S pozdravem Olda

Uživatelský avatar
Pavel1953
Příspěvky: 185
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#13 Příspěvek od Pavel1953 »

Oldo, držím Ti palce. Pokud nemáš k dispozici wobler, filtr se Ti nepovede pořádně udělat. I když se wobler dá obejít měřením pomocí generátoru a milivoltmetru atd. Ale práce je to zdlouhavá, hodně zdlouhavá. Výsledek nejistý.... S těmi Xtaly z RMky jsem se nadělal pokusů taky hodně. Jódování, gumování. Obrovská ztráta času.
Myslím, že tuším kdo je umí dělat a popsal to na netu. Zkusím najít.
P.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#14 Příspěvek od ok1hga »

přijímač je to jako každý, má své záludnosti, chce to pár zkušeností . . .
jestli jsi už nějaký superhet postavil, tak směle do toho . . .

a co se týče toho filtru našel jsem dobře popsaný postup stavby filtru

chce to jen sehnat větsí množství krystalů aby se mohly vybrat stejné a navic aby nebyly moc "kvalitní" aby se daly těma přidanýma kapacitama "tahat" . . . v tom popisu je to dobře popsáno . . .

Uživatelský avatar
Pavel1953
Příspěvky: 185
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#15 Příspěvek od Pavel1953 »

Docela bych rád viděl, jak vypadá to sedlo....
Pokud budu mít čas, změřím letitý 8Xtalový filtr a ukážu.... Jeden jsem ještě našel.
P.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“