Omezovac proudu

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
chappy
Příspěvky: 19
Registrován: 19 srp 2006, 02:00

Omezovac proudu

#1 Příspěvek od chappy »

Dobry den,
jen tak jsem si z dlouche chvile chtel udelat omezovac proudu. Zdroj pripojim na kolektor, na emitor pripojim zatez(pak zpetna vazba z OZ..)
ALe narazil jsem na problem ze i bez nejake me snahy proud omezovat(do baze mi tece +-1mA), zmencuju-li zatez a proud Ic by mel byt vetsiho nez 0,5A zacne proud rust jen malo a stoupa Uce. To je asi normalni omezeni tranzistoru, ze? Jen minimalne pomaha zvetseni Ib. Da se to vyresit? a z jakepak charakteristiky tranzistoru to vypliva? Nebyl by na to lepsi MOSFET, JFET...?

Vim ze bych mohl pouzit nejakej specialni integrac, ale chci se do toho prokousat a ubastlit to-i za cenu vetsi snahy, ceny a horsi kvality:-)

dik

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Jaký problém? Když proud stoupá jen málo a roste Uce, tak to snad znamená, že omezovač proudu omezuje!
I kdyby to bylo tím, že tranzistor má konečné proudové zesílení, dejme tomu 300, takže při 1mA do báze dovolí průtok proudu emitorem 301mA a dost. Začne omezovat proud.
A to jsi snad chtěl, nebo špatně rozumím tvému dotazu? Jestli přitom topí, pak se chová správně.

Uživatelský avatar
chappy
Příspěvky: 19
Registrován: 19 srp 2006, 02:00

#3 Příspěvek od chappy »

Jj, ale to je prave jeste kdyz tam ten operak, kterej dela to omezeni neni pripojenej(sem to tim akorat zamotal),, takze mam tranzistor, do ktereho tece konstatni Ib=saturacnimu proudu podle katalogu, a menim zatez mezi emitorem a zemi. Tim se mi mení proud tekoucí pres emitor, ale pri pri prekroceni urcite hodnoty tohoto proudu zacne rust Uce(výrazne). To by byl peknej omezovac proudu, ale v mem pripade pri 0,5A a ja chci az pri 1A. Takze me zajima jestli je to nejaka proudova saturace. Proste Ie nebude vetsi nez tech 0,5A.

Takze jestli tomu ted dobre rozumim, tak kdy mam tranzistor s Ibsaturacni=10mA, proudove zesileni 50, tak mu pres emitor nikdy nepotece vic nez 0,5A? a jakej bude ztrata Uce?

diky moc.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Tak to jsem si to představil správně.
Stačí se podívat na VA charakteristiky tranzistoru: kolektorový proud se od určité velikosti napětí Uce příliš nemění. A velikost tohoto proudu odpovídá zhruba součinu Ib x hfe. Samozřejmě emitorem teče o proud báze víc.
Proč ale cpeš do báze tak malý proud, když chceš na výstupu velký? Přece tranzistor, který má propustit 1A musí snést proud do báze nejméně (Icm/hfe), často až o řád větší!
Máš tři možnosti: buď ten budicí proud odpovídajícím způsobem zvýšíš, nebo použiješ tranzistor s vyšším hfe, nebo tam dáš Darlington (ať už hotový v jednom pouzdře či složený ze dvou tranzistorů).

Ztráta Uce přece závisí na napájecím napětí a úbytku napětí na tom zatěžovacím odporu: Uce=Ucc-Ue, kde Ucc je napájecí napětí a Ue je napětí na emitorovém odporu. Co je na tom tak složitého?
Kolektorová ztráta už pak bude jasná: Ic x Uce .

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“