Nokia 5110, slabá citlivosť?

Vše, co se týká mobilních telefonů, GSM bran, mobilních datových připojení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

Nokia 5110, slabá citlivosť?

#1 Příspěvek od jogo »

Zdravím,
Nokia 5110 má problém so signálom.

Je pravda, že vekom tento model stráca citlivosť?

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#2 Příspěvek od Philip_Fry »

Spíš bych viděl problém v tom, že není dual band, takž v některých místech se to může jevit tak, že má slabý signál oproti jiným telefonům...

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#3 Příspěvek od jogo »

Údajne má N-5110 na strane vysielania nejakú perforovanú sústavu plieškov, nejaké také viacvrstvé plôšky, ktoré sú pri sebe veľmi blízko. Tie vraj rokmi zoxidujú, nastávajú medzi nimi zvody, skraty, a tak sa postupne znižuje citlivosť. Pozná tie telefóny niekto? Mohlo by na tom niečo byť?

Uživatelský avatar
galjo
Příspěvky: 1352
Registrován: 15 črc 2005, 02:00
Bydliště: záp.slovensko

#4 Příspěvek od galjo »

a to robíš pre múzeum ?

Uživatelský avatar
creativko
Příspěvky: 72
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: SK

#5 Příspěvek od creativko »

u 5110 je antena pripojena k doske cez pruzny kontakt anteny.
Telefon rozobrat, pruzny kontakt a dotykovu plosku vycistit a mobil poskladat.

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#6 Příspěvek od jogo »

Telefón bol rozobraný, časti, ktoré boli dlhoročným používaním polámané, boli nahradené nepoškodenými z iného kusa, bežné veci pri tom prístupné boli vyčistené, nakonzervované. Ale pozriem to ešte raz.

Myslel som, či dotyčný nehovoril napríklad o nejakom rezonátori, alebo o niečom podobnom.. Neviem, z čoho všetkého to pozostáva.. Možno tomu ale absolútne nerozumel, a len voľne, svojim chápaním, interpretoval počuté..

Vzadu je pod gumenou záslepkou malý konektor. Myslím že slúži na pripojenie externej antény. Vygooglil som ponuky nejakých externých antén, pre moje použitie to ale ako vhodné riešenie nevidím.
Ak je príjem signálu "na hrane", mohol by príjmu napomôcť zastrčený kus obyčajného káblika?

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#7 Příspěvek od jogo »

jogo píše:Vzadu je pod gumenou záslepkou malý konektor. Myslím že slúži na pripojenie externej antény. Vygooglil som ponuky nejakých externých antén, pre moje použitie to ale ako vhodné riešenie nevidím.
Ak je príjem signálu "na hrane", mohol by príjmu napomôcť zastrčený kus obyčajného káblika?
Niekedy stačí mobil vo vhodnom mieste miestnosti vhodne pootočiť a vidieť náznaky signálu. Vzápätí je to isté pootočenie úplne bez odozvy. Tak isto reaguje aj napríklad chytenie pevnej anténky rukou, či kus káblika v konektori vzadu.

Ak do vstupu VKV rádioprijímača dám akýkoľvek kus vodiča, trebárs aj staré nožničky, podmienky pre príjem vždy jednoznačne zlepším.

Ako je to u mobilu netuším. Možno že práve nevhodnou "anténkou" vstup odladím, a tým príjem ešte zhorším? :nevim:
Naozaj do týchto tajov nikto neprenikol?

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#8 Příspěvek od kevin_mitnick »

Taky mam doma 5110 a casto mam signal i na mistech, kde se o signalu mnoha lidem ani nesni. Pod zaslepkou je opravdu konektor na externi antenu. Na chalupe leta pouzivam tuhle antenu http://www.zesilovac-signalu.cz/eshop/a ... p-182.html umistenou na strese a nasmerovanou do udoli. Na normalnim telefonu mam prazdny displej a po zapojeni anteny do historicke 5110 skoro plny signal. V telefonu mam predplacenku od O2 a mam ho jen na to, kdyby neco. Jinak si vychutnavam na chate bozi klid bez televize, mobilu a internetu... :wink:

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#9 Příspěvek od jogo »

Takú nejakú anténku, aj keď dobrú, žiaľ použiť nemôžem, musím sa nejako vynájsť v samotnej miestnosti,
skutočne sa nenájde niekto, kto sa v tejto problematike GSM vyzná a poradí?

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od Michal22 »

Pokud nemáš přístup k GSM testeru, tak se takové signálovky blbě zjišťují. Problém může být kdekoliv od antény přes duplex Z550, kde se ti dělí Rx a Tx. Tx jde z N550 (koncák), Rx jde z obvodu N620.
Jak jsem psal, největší nevýhodou je to, že přesně nevíš, zda ti telefon přestal vysílat nebo přijímat. Jednoduchá zkouška- pokud nemá signál, dej ruční vyhledávání sítě, pokud najde tvého operátora ale nechce se spojit, tak problém hledej Tx části, pokud tvého operátora nenajde, bude problém v Rx části (přístroj nepřijímá). Ale chyba může být i v řízení Rf části, může být špatná frekvenční nebo fázová chyba, možností je mnoho. A takhle na dálku se všechny nedají vypsat.
Jen mě napadá ještě jedna věc- zkus konektor X540 (konektor externí antény) propojit kouskem drátku, dost často bývá vadný po pokusech o zlepšení signálu pomocí kusu drátu.
A jak psal někdo přede mnou, 5110 je pouze 900MHz, nemůže být problém i v tomto?

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#11 Příspěvek od jogo »

Som vďačný za rady Michal22. Až tak odborne sa k tomu postaviť neviem, pozriem pre istotu aspoň ten konektor.
Predpokladám, že všetko to bude o príjme v tej železobetónovej miestnosti.

K tej anténke by si mi poradiť nevedel? Original anténu použiť nemôžem, ide teda o to, akú vyrobiť nenáročnú náhradu, ktorú by som po vstupe do miestnosti vsunul do ant. konektora, a tým čo najúčinnejšie "zvýšil citlivosť telefónu". Mohol by som to mať aj s telefónom položené niekde na stole. Či kus namotaného drôtu, či prútik určitej dĺžky, či nejaká špirálka určitej dĺžky, či nejaká kombinácia s koax. káblom, či iný tvar, dĺžka, proste niečo, čo by bolo pokiaľ možno čo najpresnejšie a najúčinnejšie zladené so vstupom telefónu - predpokladám totiž, že u GSM to je inak, ako u VKV rádiového vysielania, kde stačí pripojiť kus akéhokoľvek drôtu, či klinec v ruke.

Niekedy sa mi v jednom mieste miestnosti nejaký signál zaloviť podarí - je tam ten príjem zrejme "na hrane" - nádej na zlepšenie by byť teda mohla (minule som mal tel. dokonca len tak položený na stoličke a na moje prekvapenie mi prišla sms-ka. Neskôr to už nešlo). Skúšal som tam pripojiť káblik, ale úspešný som nebol. Čo tam pripojiť?

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od Michal22 »

jogo- nejezdíš do Brna? Já bych někde možná ještě vyhrabal držák MCC-1, což je originál z HF CARK91. Ten je přímo uzpůsoben pro uchycení tvého telefonu, má výstup pro externí anténu. A dá se pěkně rozebrat a vytáhnout třeba jen ten konektor s koaxem. K tomu koupíš nějakou anténu (já kdysi s s trochou úspěchu používal něco takového: http://www.flajzar.cz/gsm-anteny/gsm-antena-antgsm3.htm).
Nějaká udělátka moc nemají smysl, nejen že to nebude nikdy dobře držet na konektoru, ale můžeš je poškodit, impedančně to nikdy nedoladíš, ve finále si můžeš kvalitu signálu ještě zhoršit.
Jinak pokud sedíš v železobetonové budově a nemáš tam opakovač nebo přímo BTS, tak nikdy nebudeš mít dobrý příjem signálu- kmitočty kolem 1GHz se šíří povětšinou jen odrazem.
Nebo vrtačku s příklepem, provrtat se ven a tam umístit anténu :)

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#13 Příspěvek od jogo »

Michal22 ďakujem za ponuku aj vysvetlenie, zatiaľ cestu nemám, ale až by som to neporiešil a bola by príležitosť, ozval by som sa. Nebolo by dobré nejaký mailík do SZ k tomuto účelu?
Ten odkaz na anténku nefunguje, išlo o niečo podobné ako tu spomínal kevin_mitnick?

Uživatelský avatar
alkom01
Příspěvky: 244
Registrován: 20 bře 2006, 01:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od alkom01 »

V tom odkazu smaž na konci tečku a závorku.

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#15 Příspěvek od jogo »

Nj.. :oops:

"Voľbu operátora manuálne" som konečne predvčerom skúsil, nenašlo mi to nič, jediná nádej asi už len anténka..

Za všetky príspevky ďakujem!

Odpovědět

Zpět na „GSM / CDMA / LTE technika a telefony“