Vývojka pro fotocestu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

Vývojka pro fotocestu

#1 Příspěvek od forbidden »

Dneska jsem si namíchal novou vývojku, klasika 1,5 hm. % NaOH, akorát jsem zapomněl koupit destilku, tak jsem to namíchal z normální vodovodní vody (dost tvrdé). Normálně se to nechtělo vyvolat, musel jsem to otírat štětečkem a stejně fotoemulze úplně neslezla. Nic jinýho jsem v procesu neměnil. Je to normální? To je opravdu takovej rozdíl mezi destilkou a vodovodní vodou?

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Davidus »

já nikdy nepoužíval destilku, pokaždé dělám vývojku z vody z vodovodu a nikdy nebyl problém. Koncentraci nastavuji tak že vždycky trošku NaOH přisypu a vyzkouším na rožku jestli se pomaličku rozpouští.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

A jakou koncentraci? Jo aha, pokusnou. :)

Uživatelský avatar
niko231
Příspěvky: 412
Registrován: 14 čer 2005, 02:00

#4 Příspěvek od niko231 »

Já zcela běžně používám obyč. vodu, nikdy jsem destilku k tomu nepotřeboval. Koncentraci NaOh dělám od oka, podle toho ,jak mi rychle tmavne osvícená deska.Zbytky fotoemulze by se měly odplavit samy, pokuď je dostatečná doba osvitu a správná koncentrace NaOH. Musí-li se to pracně stírat, je chyba v délce osvitu nebo té koncentraci.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#5 Příspěvek od Andrea »

Taky používám vodu z kohoutku (studny), tedy použila jsem, už asi 2 roky používám pořád stejnou vývojku (0,5l láhev + 2 lžičky krupice), už je tmavě fialová a pořád vyvolává. :oops:

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od forbidden »

Zajímavý, tak netuším, co je špatně. Použil jsem takový zbytky, odřezky, dělal jsem několik malých desek, je možný, že byly už starý? Část byla z GMka s tou modrou nalepovací fólií, možná tam zbylo nějaký lepidlo na laku.
Jinak vše jako vždycky, osvit dokonce o 5 s delší. :D

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Davidus »

Brněnská voda....
osvit UV LEDkama
je možné, že máš slabou koncentraci a nebo ten vápenec ve vodě neutralizuje NaOH, včera jsem tahal krápník z kohoutku
Přílohy
P1080681.jpg
(98.92 KiB) Staženo 75 x

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od forbidden »

Tak jsem to zkoušel znovu a výsledek je ten, že pro vodu z vodovodu to chce silnější koncentraci. Navíc se při vyvolávání ten lak na povrchu DPS jakoby sráží a blbě se odplavuje. Když to dělám z destilky, tak stačí vyvolávací miskou lehce kroužit a lak se krásně odplaví sám.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#9 Příspěvek od MetalGod »

Zkoušels tu vodu nejdřív převařit? Teda doufám, že ji nemáš takovou, jaká teče běžně v Kolíně, když z ní necháš odpařit peroxid vodíku, můžeš těžit vápenec.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Uff . Pokud tam máš peroxid vodíku , tak jen lahvuj a prodávej za kysličník . :lol:

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#11 Příspěvek od MetalGod »

Nejsem v Kolíně, ale brácha jo. To se vůbec nedá pít, je to samá bublina, divně to smrdí, má to hroznou chuť, pH alespoň 15, a jakmile to převaříš v rychlovarce, na jejím dně jsou krápníky jak v jeskyni. To u nás je voda špičková, naprosto žádnej vodní kámen, bez chuti a zápachu, topný těleso starý a často používaný pračky je jak nový, po stěnách rychlovarky je po měsíci používání jen trocha rzi, topný tělísko je čistý.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od forbidden »

Nepřevařoval jsem to, nechtěl jsem čekat na vychladnutí. Ty destičky, co jsem dělal, byly stejně jen takový pokusný adaptéry na SMD pouzdra, takže jsem se s tím moc nepáral. Dneska koupím destilku a bude to, už mám zajetej postup, tak nebudu experimentovat.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Crifodo »

Pokud ta "pitná voda" eliminuje účinnost vývojky s hydroxidem, tak bude mít pH spíš hodně nízké, možná soudruzi z úpravny někde udělali chybu, nebo vodovodní řad je v hrozném stavu, všechno je možné.
http://www.scvk.cz/chemikalie.html
http://www.bvk.cz/jakost-vody/jakost-vo ... odovodech/

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

No , kyselá voda není ve vodovodním řádu běžná ....

Uživatelský avatar
Zolda
Příspěvky: 54
Registrován: 31 říj 2005, 01:00

#15 Příspěvek od Zolda »

taky záleží na tom kde to děláš. Jestli venku, nebo jako já v prádelně kde je jako venku, tak ten louh i při správné koncentraci v tomto počasí nefunguje. Pro těch 1,5% to chce aspoň těch 20°C, nebo víc, takže láhev s louhem musím ohřát na kamnech a pak rychle běžet vyvolat, než to zase vystydne :D

Odpovědět

Zpět na „Poradna“