trafopájka

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
blesk16
Příspěvky: 145
Registrován: 08 črc 2011, 02:00
Bydliště: Rumburk

#61 Příspěvek od blesk16 »

Tak já mám pájecí stanici ZD-99 za 400kč a nahřívání na 350C trvá 3:30 min, což je myslím moc, ale uvažuji o nový i s tím horko vzduchem

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#62 Příspěvek od AmarokCZ »

To je zajímavé, SL-20 která má taktéž 48W to stihne za 1.5minuty.

Uživatelský avatar
MiloshCZ
Příspěvky: 74
Registrován: 11 lis 2011, 01:00

#63 Příspěvek od MiloshCZ »

Tak se taky podělím o zkušenosti. Asi po pěti letech jsem zase vzal do ruky pistolku (klasická 75W) a zjistil jsem, že se s ní ve srovnání s profi mikropájkou (PACE s kompaktními hroty) pájí strašně blbě. Jediná výhoda pistolky je ve velikosti.
Pamatuju si, že dřív jsem s pistolkou pájel všechno a na mikropájku jsem nadával. Ale opravdu je to o kvalitě nářadí.
To je jen moje nejčerstvější zkušenost :D

Uživatelský avatar
alda1
Příspěvky: 100
Registrován: 27 kvě 2010, 02:00
Bydliště: Brno

#64 Příspěvek od alda1 »

Já na mikropájku nedám dopustit. Používám už spoustu let ERS 50. S pistolkou se SMD pájí fakt špatně :P . Navíc pokud se v pistolce používají obyčejné pájecí smyčky, tak ty se pomalu rozpouštějí do pájeného spoje což není zrovna nejlepší. Pistolku používám pouze nouzově.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#65 Příspěvek od Habesan »

MiloshCZ: Měl bys schéma toho PACE pro srovnání se schématy páječek, která už znám???
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
MiloshCZ
Příspěvky: 74
Registrován: 11 lis 2011, 01:00

#66 Příspěvek od MiloshCZ »

Obávám se, že schéma nemám a nikdy mít nebudu. Ta pájecí stanice nebyla levná a rozebírat to nebudu. Stejně by na mě vykouknul procesor a tím bychom skončili. U některých věcí se řídím heslem "Funguje to? Tak se do toho nehrab. Nefunguje? A hrabal jsi se v tom?..."
Zajímavější by bylo zbastlit něco co by využívalo kompaktní hroty, protože ohřátí hrotu z nuly na 350 (bezolovo) je otázka cca 7-10 sekund a pak to teplotu drží ať člověk pájí nebo ne. V tom je výhoda kompaktních hrotů. Stačí menší výkon pro udržení stálé teploty - menší tepelná kapacita, ale rychlejší regulace.
Neříkám, že bych si PACE koupil na "takové to domácí žvýkání" jen jsem se podělil se zkušenostmi (trafopájka x profi stanice).

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#67 Příspěvek od AmarokCZ »

Já si myslím, že schéma fakt nemá smysl moc řešit, maximálně pro zajímavost - to by mě taky zajímalo.
Protože pokud je malá tepelná kapacita i tepelný odpor, tak není třeba nic komplikovat a stačí prakticky komparátor.
I u blbé SL-20, která má všude velké tepelné odpory a kapacity je překmit po zapnutí "jen" cca 20°C.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#68 Příspěvek od Habesan »

"Jen" komparátor? Operační síť Medevy obsahuje čtyři OZ.

MiloshCZ: Pokud by to pro tebe skutečně bylo zajímavé, tak mám vyzkoušeno, že s kompaktním hrotem dokáže bez problémů a jakýchkoliv úprav fungovat i ERS50, jen pak nesedí teplotní stupnice.
Ostatně například Hakko FX-950 je analogová, a PACE HW100 nejspíš taky.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#69 Příspěvek od AmarokCZ »

To fakt netuším, proč takové klenotnictví ...
Tohle mi společně s ručkou z SL-20 reguluje teplotu +-5°C (opomenu-li zakmitání teploty po zapnutí). Kromě toho, co je na schématu je v krabičce jen spínaný zdroj a LCD display. :wink:

Uživatelský avatar
JardaPotenciometr
Příspěvky: 14
Registrován: 15 úno 2012, 01:00
Bydliště: Varnsdorf

#70 Příspěvek od JardaPotenciometr »

Na bastlení trafopájka a na smd mikropájka Weler :pako:

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#71 Příspěvek od Kremik »

Na kus drátu potřebuje trafopájka 75 nebo 100W. S věčným hrotem by stačilo podstatně míň. Neexistuje nějaká malovýkovová jen na věčné hroty? Jinak já mám 3 poctivé trafopájky, každou s jiným hrotem, a pak dvě obyčejné mikro na 220V. A co používám nejvíc? Trafo s "prostředním hrotem" Jo, a měl jsem ještě butanovou. Pájet se s ní moc nedalo, ale ten "ostrý modrý plamen" (jak se tomu říká, kruci), byl fakt super. Bohužel, za chvíli šla do kytek. Tak jsem si pak koupil levnou jen s tím plamenem, a ta šlape dodnes.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#72 Příspěvek od Habesan »

Opak je pravdou, pájecí smyčka "s dlouhou životností" má větší odpor, protože pracovní část je ze železa, takže topí méně, než obyčejná měděná, a se slabší trafopájkou by topila ještě méně.
AmarokCZ píše:To fakt netuším, proč takové klenotnictví...
Protože Medeva (ERS50, Hakko) mají dvouvodičové připojení pájedla (termočlánek je v sérii s topným tělískem, nebo spíš antisériově), nejméně jeden OZ se spotřebuje na oddělení signálu termočlánku od topicího napětí. Další je samozřejmě komparátor regulace, pak ten komparátor, který umožňuje spínání v nule, a nakonec sledovač pro impedanční oddělení, který má na vstupu Wire-OR.
Jo, ERS50 si vystačila se dvěma OZ.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#73 Příspěvek od Kremik »

Logicky smyčka s menším výkonem spotřebuje menší příkon :D Nepsal jsem, že má ta pájka dávat menší napětí. Ale mohla by mít menší jádro, i slabší sekundární vinutí, tudíž by byla menší, lehčí, a pohodlnější.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#74 Příspěvek od jandu »

Dnes máš viacej možností, než tomu bolo pred 50 rokmi. Čo Ti teda bráni takú - podľa Tvojich predstáv- zostrojiť?
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Superpavel
Příspěvky: 374
Registrován: 20 pro 2010, 01:00

#75 Příspěvek od Superpavel »

Mám novou trafopájku s výkonem 125VA. Co se mě zdá divný je to že je stejně těžká jako trafopájka s výkonem 75VA. Nemělo by v tý silnější bejt větší a silnější a tím i těžší trafo?

Odpovědět

Zpět na „Poradna“