Televizor Rubin

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Riccardo

Televizor Rubin

#1 Příspěvek od Riccardo »

Chtel bych se zeptat, jestli sovetske televizory Rubin byly spolehlive nebo poruchove, jake mely nejcastejsi zavady a jestli se take nekdy stalo, ze televizor Rubin zacal zniceho nic horet nebo vybouchnul.Dekuji za odpoved.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Sendyx »

Sovětské televizory Rubin, vyráběné sovětskými pracujícími na vysoké odborné úrovni podle rozhodnutí Všesvazového byra pro výrobu neinvestiční elektroniky, byly spolehlivé. Vyžadovaly pravidelnou údržbu a opravy a občas taky vybuchly nebo shořely.

Uživatelský avatar
Onkyo
Příspěvky: 1335
Registrován: 02 led 2006, 01:00
Bydliště: Košice-okolie

#3 Příspěvek od Onkyo »

Je fakt že boli poruchové ,ale mne sa nestalo,že by som mal nejaký čo zhorel.A to som sa ich naopravoval v tesle-eltos dosť. :wink:

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Mourek »

Hořely po nějakém "odborném" zásahu. V pojistce drát 2mm, apod.Poruchové byly dost, na rozdíl od dnešních šly dobře opravit. No závady jako dnes hlavně studeňáky a elyty.Řádkové a zdrojové tranzistory.

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Oldradio »

Rubíny, tedy barevné, měly hlavně krátkou životnost obrazovek, cca poloviční proti Teslám. Televizor sám od sebe nemůže vybouchnout, jedině jaké následek požáru imploduje obrazovka, ale antiimplozní rám by měz způsobit, že se v ní udělá prasklina, tou uteče vakuum a následně se rozpadne vahou skla.
Dělali jsme loni v létě ohňový pokus s likvidovanými televizory, tedy jen skříněmi s obrazovkou. Měli jsme 2 čb implozní s ochranným sklem, dvě čb anitimplozní a dvě barevné antimplozní. Ty dvě s ochranným sklem se po vložení na oheň zachovaly přesně podle plánu, náhle rána a zůstala jen hromada střepů, ale kupodivu neletěly dál než 50 cm zezadu skříně bez zadní stěny, ochranné sklo vydrželo.
Antiimplozní obrazovky po zahřátí praskly, natáhly vzduch a pak se pozvolně rozsypaly. Zato posledení barevná obrazovka 67 cm z Color 416 dlouho odolávala pak náhle s výbuchem vylétly střepy ze stínítka 3 metry daleko, ochranný kovový pás zcela selhal. Takže nelze nic zaručit v případě, že v televizi vznikne požár.

pentoda
Příspěvky: 98
Registrován: 12 pro 2004, 01:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od pentoda »

Nelze jednoznačně konstatovat, že Rubín 3xx byl špatný televizor. Největší chybou, bylo velké napětí g2 obrazovky, špatně nastavené napětí zdroje , elyty. Když se všechno dobře poštelovalo, tak fungoval několik let bez závad. Televizor byl snadno opravitelný, ale byla velká averze servisáků jít při oprave do detailu. Daleko horší byl Taurusa vůbec nejhorší pověst si získaly tzv. žehličky např.Elekrtonika 430. Tahle televize měla jeden unikátní obvod KT174GF1A. Pod tímto označením se vyráběly celkem 4 modifikace. Jedna byla bez náhrady, další po úpravě zapojení a 2 poslední záměné bez úprav. Identifikace podle výrobního kodu. Jinak Tesla color nebo Color 110 byl také někdy horor. Technika za těch pár let je někde úplně jinde. A votom to je.

Uživatelský avatar
miroja
Příspěvky: 1779
Registrován: 28 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

#7 Příspěvek od miroja »

pentoda píše:...KT174GF1A. Pod tímto označením se vyráběly celkem 4 modifikace....
Nebolo to nahodou K174GF1A :wink:
Inak plne suhlasim. Rubiny na svoju dobu neboli az take zle ako a o nich traduje,snad az na obrazovku, potaky a tie nestastne kondiky,no to sa uz opakujem... Navyse pri cene 9500 Kcs oproti 12-16000 za COLOR 110/424/416/425 casto vyhravali rozhodnutie aky farebny TV sa do rodiny bude kupovat.

Uživatelský avatar
kozoka
Příspěvky: 1324
Registrován: 15 říj 2006, 02:00
Bydliště: Ostrava

Rubin

#8 Příspěvek od kozoka »

ja sem kupoval Rubin-Tesla v roce 1989 za 8800kčs, ta televize už má svoje odehrané. Jednou jsem tam opravoval vertikál jinak televizi mám v ložnici a šlape jak hodinky. A ten obraz je lepší než na nějaké telce z okay za 2500kč Vestel, beko apod. a to tam mám ruskou obrazovku a jak řeže a ostří

pentoda
Příspěvky: 98
Registrován: 12 pro 2004, 01:00
Bydliště: Praha

#9 Příspěvek od pentoda »

miroja píše:
pentoda píše:...KT174GF1A. Pod tímto označením se vyráběly celkem 4 modifikace....
Nebolo to nahodou K174GF1A :wink:
Inak plne suhlasim. Rubiny na svoju dobu neboli az take zle ako a o nich traduje,snad az na obrazovku, potaky a tie nestastne kondiky,no to sa uz opakujem... Navyse pri cene 9500 Kcs oproti 12-16000 za COLOR 110/424/416/425 casto vyhravali rozhodnutie aky farebny TV sa do rodiny bude kupovat.
Máš pravdu omlouvám se to T tam skutečně není.

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Mourek »

Ano technika je nekde jinde, výrobce šetří kde může, obrazovky jsou možná v horší kvalitě než sovětské, o elytech nemluvím. Bohužel dnešní čínani, turci a jiní asiati jsou tak na záruku a pak vyhodit

Uživatelský avatar
Alni
Příspěvky: 11
Registrován: 12 lis 2006, 01:00

Rubín

#11 Příspěvek od Alni »

Na televizory RUBÍN nedám dopustit,bez jediné závady mi Rubín 381D funguje od roku 1986,tehdy jsem za něj dal 7500Kčs.No,jedna drobná vada tam byla-studeňák na tranzistoru.Obrazovka je i dnes po těch letech naprosto bezvadná.Možná jsem měl jen štěstí na dobrý kus.Několik Rubínů mi prošlo rukama,ale s vyloženě slabou obrazovkou jsem se nestkal,zato u Selény často.Slabinou byly hlavně předvolby.O potenciometrech nemá cenu ani mluvit,to je běžný problém snad každého přístroje,kde jsou použity.Pokud nejsou k dispozici nové,není problém s trochou trpělivosti potenciometry opravit,alespoň u těch ruských televizorů a Tesla.

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“