Číslicové zpracování signálů

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pepabruna
Příspěvky: 33
Registrován: 25 říj 2010, 02:00

Číslicové zpracování signálů

#1 Příspěvek od pepabruna »

Zdravím, mám dotaz ohledně zpracování analogových signálů na číslicový. Mám v tom poněkud zmatek. Budu vycházet z řetězce na obrázku. Vstupní filtr slouží k omezení frekvenčního pásma tzn. že pokud mám signál o f=10kHz a chci použít pouze pásmo od 30Hz do 3kHz tak se použije dolní propust, nebo se navzorkuje celý signál frekvencí 20KHz a filtrace se provede digitálně v DSP např filtrem Butterworth? Učitel mě taky vyrazil na otázce jak bych to udělal pokud chci dostat z DSP bloku řízení signál o šířce 8b a pásmu od těch 30Hz do 3kHz pokud je celková šířka pásma 10kHz. Mám v tom nějaké zmatky, případně pokud víte o nějakých dobrých materiálech podělte se o ně prosím, díky.
Přílohy
struktura.jpg
(35.57 KiB) Staženo 110 x

Uživatelský avatar
popopepe
Příspěvky: 548
Registrován: 26 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od popopepe »

Možností je víc.
Ten filtr na vstupu by měl hlavně zabránit tomu, aby se ti na vstup nedostal signál s vyšší frekvencí, než je polovina vzorkovacího kmitočtu. Shannon - Kotelnikův teorém. Oversampling.
A pokud dokážeš udělat vstupní filtr s pottřebnou šířkou pásm a strmostí, nemusíš vůbec ten DSP použít. Prostě to jenom převedeš na data, ta přeneseš, a na druhé straně D/A převodem vrátíš do analogové domény.
Druhá možnost:
Nebo navzorkuješ celé příchozí spektrum (maximální kmitočet nesmí být vyšší než polovina vzorkovacího kmitočtu - zabezpečí filtr na vstupu), a dále zpracuješ už v digitální doméně pomocí toho DSP.

Uživatelský avatar
pepabruna
Příspěvky: 33
Registrován: 25 říj 2010, 02:00

#3 Příspěvek od pepabruna »

Jenže problém je údajně v tom, že vytvořit dokonale strmou dolní propust není reálné(aspoň podle pana profesora...). V tom případě bude využitelná ta varianta číslo 2. Pokud tomu správně rozumím...mám vzorkovací frekvenci 8kHz to znamená že vstupní filtr musí oříznout složky nad 4kHz a signál pak zpracuji v DSP.

Uživatelský avatar
popopepe
Příspěvky: 548
Registrován: 26 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od popopepe »

Má pravdu, profesor. Vytvořit takový filtr nelze.
Takže pokud máš vzorkovací kmitočet 8kHz, tak vstupní kmitočet nesmí být vyšší než 4kHz. Dle toho vzorkovacího kmitočtu jde o PCM?

Uživatelský avatar
pepabruna
Příspěvky: 33
Registrován: 25 říj 2010, 02:00

#5 Příspěvek od pepabruna »

Ten vzorkovací kmitočet jsem jenom tak plácnul. Jen mi nejde do hlavy, když nelze udělat dokonale strmou dolní propust jak zajistím aby to nepřesáhlo tu f=4kHz? To navrhnu propust abych měl garanci že se ořízne radši už frekvence 3,5kHz než 5?

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#6 Příspěvek od Zmije »

Přesně tak, u telefonů se používá na vstupu DP s fm = 3,5kHz, těch 500Hz mezi fm a kotelníkem padne na přechodové pásmo té DP.

Uživatelský avatar
pepabruna
Příspěvky: 33
Registrován: 25 říj 2010, 02:00

#7 Příspěvek od pepabruna »

Takže k mé druhé otázce.
Jak bych to udělal pokud chci dostat z DSP bloku řízení signál o šířce 8b a pásmu od těch 30Hz do 3kHz pokud je celková šířka pásma 10kHz.

Takže minimální frekvence vzorkování je 20kHz na to použiju vstupní filtr, ořízne složky nad 20kHz a v DSP navrhnu digitální filtr na vyříznutí požadovaného pásma? Akorát nwm co má namysli tema 8b. na výstupu..

Uživatelský avatar
popopepe
Příspěvky: 548
Registrován: 26 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od popopepe »

Doporučuji začít studovat. Chceš převést analog na digitál. Analog může nabývat nekonečně mnoho hodnot.
Digitál má jenom dvě. Jedničku a nulu. 8b znamená 256 rozlišovacích hladin, na které se dá ten analog převést. Jukni na to, jak vůbec funguje A/D převod.
http://cs.wikipedia.org/wiki/A/D_p%C5%99evodn%C3%ADk

Uživatelský avatar
pepabruna
Příspěvky: 33
Registrován: 25 říj 2010, 02:00

#9 Příspěvek od pepabruna »

Děkuji za odpověď, jenže jsem zmátl sám sebe, myslel jsem si, že nějakým způsobem těch 8bitů souvisí přímo s blokem dsp teď už je mi to jasné že se to týká převodu, až se stydím za položení takového dotazu.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od ZdenekHQ »

Hlavně dneska už nemáme dolní propusti složitě bastlený z OZ a kondíků/odporů, ale dá se koupit třeba jednoduchá dolní propust 8.řádu, kde ta strmost už je víc než solidní.

http://www.maxim-ic.com/datasheet/index.mvp/id/1370
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Teorie“