Nahrada za tranzistor BFY90

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Teslatron
Příspěvky: 125
Registrován: 15 úno 2008, 01:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Nahrada za tranzistor BFY90

#1 Příspěvek od Teslatron »

Jelikož se delší dobu potýkám s opravou BM492, vyměnil už naco příjde, tak jedinný tento tranzistor sem nesehnal. I když jsem jej měřil, tváří se dobře. Bylo mi ale řečeno, že by mohl být "načnutý". Jako náhradu jsem vyhledal od tesly KF589 bohužel ten také nemám možnost sehnat krom poslání poštou čož mi přijde až moc nevýhodné ohledně pošty. Objevil jsem u nás v Hadexu KF621 což je dle mého názoru jen silnější verze onoho zmiňovaného KF589. Jelikož jsem opravdu amatér chtěl bych si to nechat potvrdit někým skušenejším popřípadě zda existuje i nějaká novodobá náhrada za BFY90, kterou bych mohl vyměnit na pozici Q4 na desce oscilátoru BM492 ?

Láďa

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#2 Příspěvek od KUBO »

presná náhrada by mala byť KF590
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od CZJKP1 »

A co třeba toto: http://www.pselectronic.cz/k1110-245-2n5179-bfy90.html

Anebo toto:

http://www.denkl.cz/eshop/bfy-90-17791

Horší je, že já nenašel datasheet té BFY90, to dělala Tesla? Našlo mě to jen anglické katalogy od dnešních ,,ST"
Naposledy upravil(a) CZJKP1 dne 06 úno 2012, 17:12, celkem upraveno 2 x.

Teslatron
Příspěvky: 125
Registrován: 15 úno 2008, 01:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Teslatron »

Teslatron píše:krom poslání poštou čož mi přijde až moc nevýhodné ohledně pošty.
Pokud bych měl něco posílat můžu si nechat poslat rovnou BFY90. Ten 2N5179 už zase nikde nemaj (gme, ges ...)

http://www.datasheetcatalog.org/datashe ... /BFY90.pdf datasheet toho BFY90
http://katalogy.ic.cz/KF589.html KF589,590 i 621

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#5 Příspěvek od Nagant »

Nevím, nedělali to Maďaři?

Teslatron
Příspěvky: 125
Registrován: 15 úno 2008, 01:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Teslatron »

Nagant píše:Nevím, nedělali to Maďaři?
dělali

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od CZJKP1 »

Možná by šel použít nějáký 2SC**** ztěch co mají v GME, ale tak detailně ti neporadím.. Všechny mají vyšší napětí...

Jsou to přecežejen VF tranzistory, a né uplně obyčejne, nech si zaslat ten původní, a máš to jisté..

Jirka

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#8 Příspěvek od BIPOLAR »

Otázkou je, co je "načatej" tranzistor. Pokud neseženeš BFY90(89), nebo KF590(589), klidně zkus např. KF190, BF199 = záměna E-B, v pouzdru TO92.
A pánové, BFY90 či BFX89, jsou originální tranzistory původně západní výroby. Do výroby se dostali někdy koncem 60tých či počátkem 70tých let a Maďaři je začali (asi v licenci), společně s BFR90,91 vyrábět v 80tých letech. :wink:
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#9 Příspěvek od mtajovsky »

BM492 je RC generátor. Nevěřím, že jeho funkce je závislá na nějakých spešl vlastnostech BFY90. Nejsou tam žádné laděné obvody, impedanční přizpůsobení a tak dále. Vyzkoušel bych nějaký tranzistor s odpovídajícími parametry proudu, výkonu, a hlavně mezního kmitočtu. Vyšší y21 nebude na škodu, zrovna tak, jako ft. A na kteréže pozici je ten BFY90? V mojí kopii dokumentace ho nemám.

Co může být ovlivněno, je průběh stupnice na nejvyšším rozsahu. Pomalý tranzistor způsobí, že stupnice je stlačena k nižším kmitočtům a naopak. Ale mám dojem, že v BM492 jsou na to kompenzační prvky.

Pokud si vzpomínám, tak vám to nešlo na nějakých rozsazích a na jiných ano. Když už nic nepomáhá, zkusil bych na těch vadných rozsazích rozpojit smyčku zpětné vazby a zkusit to jako selektivní zesilovač. Chce to další generátor. :)

Teslatron
Příspěvky: 125
Registrován: 15 úno 2008, 01:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Teslatron »

Biopolar > BF199 bych snad měl mít i doma takze bych to mohl i hned zkusit.

mtajovsky > Ano byl tam a stále je problém s nefunkčností 4 rozsahů. Fungují jen dva nejvyšší a to x100k a x1M. Řešil jsem to zde >

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ight=bm492

BFY90 jsem označil tady http://www.2i.cz/083a85af7c

Přepínač rozsahů jako mi radilo již hodně lidí jsem po xx čištění ještě pro 100% jistotu vymontoval uplně ven, komplet rozložil a vykoupal v kontaktolu štětcem.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#11 Příspěvek od mtajovsky »

Přepínač bych neviděl. Vám nefungují rozsahy, kde je dvojitá zp. vazba - jedna větev přes C21 z bodu 10 a druhá větev z bodu 8. V těch 4 rozsazích, kde to nefunguje, pracuje FET E3 jako sledovač. Jinak je vstup zesilovače bod 5 - R56 zapojen přímo na střed Wienova článku a FET má source (E) ve vzduchu. Vše ukazuje na ten FET, ale to jste pravděpodobně už vyloučil. Co bych udělal, je rozpojit kladnou zp. vazbu v místě spoje R2 - přepínač a pustil tam signál z generátoru. Zkrátka to měřit jako regulérní zesilovač. Vnější generátor a opravovaný naladit stejně. Pokud mě paměť neklame, tak Wienův článek má při naladění přenos 1/3 a jinak méně. Osciloskopem ověřit. Celé by se to pak mělo jevit jako selektivní zesilovač (selektivita bude potlačena obvodem pro stabilizaci amplitudy) a tam se dá už snadněji zjistit, kam to až zesiluje a podobně. Ješte bych si předem prošel schema, že rozpojením zp. vazby se neporuší nějaké stejnosměrné nastavení prac. bodů.

Pokud to bude jako zesilovač fungovat, tak je potom možná závada v okruhu zp. vazby přes C21, neboť tento se připojí na původní zpětnou vazbu - spoj C26 - R2.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“