Hádanka

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#76 Příspěvek od Andrea »

A co ten lední medvěd, kterýho to ležícího na podlaze nasálo? Ten taky přispěje k oteplení?

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#77 Příspěvek od mtajovsky »

Jistě, ten si upr... a jiskření na komutátoru to zapálí.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#78 Příspěvek od Cust »

mtajovsky: samozřejmě předpokládám, že většina smetí se dostane na vyšší potenciál, to jsem tak nějak odpozoroval z mé domácnosti... (jistě to nemusí být všude pravda)

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#79 Příspěvek od piitr »

No, my máme třeba vodní vysavač a řekl bych, že tím intenzivním probubláváním vznikne určité odpařování a tím se prostředí trochu ochladí. Ale může to asi být zase pak kompenzováno tím, že po ochlazení se tam nastěhuje lední medvěd, ten se uprdne ... . Taky se asi trochu energie uvolní tím vcůcnutím prachu do vody. To by jednoho ani nenapadlo, jak je ten příklad vlastně složitý. :D

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#80 Příspěvek od p32 »

mtajovsky píše: p32 << jestli vás trápí, že kinetická energie vlastně není zvenčí na tělese "vidět", protože závisí na souřadné soustavě pozorovatele, tak můžete být klidný. Ona tam skutečně je a je "viditelná" přes změnu hmotnosti pohybujícího se tělesa z pozice pozorovatele v jiné souřadné soustavě (ΔE = Δm.c^2). Běžně je ovšem viditelná v okamžiku zrychlení tělesa při jeho přechodu do jiné souřadné soustavy jako účinek síly po dráze.
Mě to ani tak netrápí, ale když se to nakouslo jen tak, jak bude vzorec (ΔE = Δm.c^2) fungovat ve vesmíru ? Nikdy jsem tam nebyl, tak se jen ptám. Teorií je jistě mnoho, ale chtělo by to konkrétní příklad.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#81 Příspěvek od Cust »

Ono to jde taky napsat:

E=m*c^2 = m_0*c^2 + E_k = gama*m_0*c^2

m_0 je klidová hmotnost tělesa
c je rychlost světla
E_k je kinetická energie tělesa
gama je onen koeficient vycházející z L. transformace

Nevidím proč by měl být problém s vesmírem jiný než se zemí...

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#82 Příspěvek od Cust »

Jestli chceš příklad, tak tady:

Máme TV obrazovku vakuovou. Z katody se uvolňují elektrony, pro jednoduchost řekněme, že těsně u povrchu katody mají celkovou energii 511 keV, přesněji nulovou kinetickou energii. Na anodu přiložíme napětí oproti katodě 200 kV. Jakou energii budou mít elektrony, které se tímto napětím urychlí, přesně při dopadu na stínítko? Jakou rychlost budou mít elektrony (spočti jak klasickou fyzikou, tak pomocí spec. teorie relativity).
Teď ten TV systém umístíme do vesmíru. Jak se výpočet změní?

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#83 Příspěvek od pajosek2 »

Nebudeš stačit počítat ufony jak čumí na Šeherezádu.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#84 Příspěvek od feliz_navidad »

Řekl bych, že teplo bude ve všech třech pokojích stejné (ve všech třech případech se přemění stejné množství energie), ale teplota ( byť pouze lokálně) se zvýší nejvíce v pokoji s teplometem.

Uživatelský avatar
jfelgr
Příspěvky: 97
Registrován: 09 říj 2010, 02:00
Bydliště: Mělník

#85 Příspěvek od jfelgr »

Nevím co je na tom pravdy, ale když jsme probírali tedka ve skole ucinnost, tak prece vysavac bude mit asi nejnizsi účinnost, protože část energie přenese na mechanickou energii a tepelnou, takže tepelně bude asi někde ve středu. (Ted me tak napada ale zakon zachovani energie) LEDky jsou vysoce ucinne a tak vetsinu sve energie přemění na světlo a minimálně na teplo. Ale za to ten ohřívač nebo co to je je stavěný na to, aby měl co nejvyšší tepelnou účinnost, takze podle me vyhraje ten ohrivac, potom vysavac, a pak ledky...samozrejme zalezi asi take na case protoze potom by vysavac topil vic a vic, zato ohrivac stale stejne pokud budeme pocitat treba hodinu a s temi LEDkami je to podle me take zavisle na case. Omluvte pripadne nesmysly, rád si nechám poradit, Jsem teprve na ZS :D

Uživatelský avatar
Miri
Příspěvky: 196
Registrován: 28 črc 2006, 02:00
Bydliště: Nový Jicin

#86 Příspěvek od Miri »

Zákon o zachování energie je snad jasný - tady je vše napájené navíc elektřinou. Dost jsem si početl a zajímavá diskuse. Teplota by snad měla být ve všech IDEÁLNÍCH pokojích stejná - 1KW je 1KW. Je snad jedno, jestliže se stroj točí, svítí, nebo provádí jakékoliv jiné věci. Nakonec se stejně veškerá energie u všech strojů promění v teplo - napadl mě Ohmův zákon....
Miri

Uživatelský avatar
Miri
Příspěvky: 196
Registrován: 28 črc 2006, 02:00
Bydliště: Nový Jicin

#87 Příspěvek od Miri »

No - nevím - nebylo mi dopřáno utrpět vzděláním, ale selský rozum a ne jen ten mi říká, že v otázce bylo položeno slovo PŘÍKON - což je spotřeba....a ne výkon....
Miri

Uživatelský avatar
Miri
Příspěvky: 196
Registrován: 28 črc 2006, 02:00
Bydliště: Nový Jicin

#88 Příspěvek od Miri »

Nějak mi tu během minuty zmizela odpověď člověka, kterému jsem odpovídal mezi mými posledními odpověďmi - mtajovsky ...
Miri

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#89 Příspěvek od mtajovsky »

Jo, smazal jsem to. Přečetl jsem si po sobě příspěvek a přišlo mi, že už je do debaty zbytečný.

Uživatelský avatar
Jurik-EB
Příspěvky: 206
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: Rožnov pod Rad.

#90 Příspěvek od Jurik-EB »

Ani jeden z vás nevzal v úvahu toto:
Otázka zní, Ve kterém pokoji se po té hodině zvýší teplota nejvíc a ve kterém nejmíň?
Po této hodině půjdeme a změříme teploty zdrojů tj teplometu, vysavače, LEDlampy. Ukáže se že nejteplejší bude vysavač protože je motor kovový a tudíž má největší tepelnou akumulaci takže nevydal veškerou energii k ohřátí vzduchu. Proto zde bude teplota vzduchu menší oproti ostatním místnostem. Další bude hokovzduch a nakonec LEDlampa, ikdyž u nich to bude o fous.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“