Regulator otaciek ventilatora

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vaanja
Příspěvky: 168
Registrován: 23 led 2011, 01:00
Bydliště: Topoľčany

Regulator otaciek ventilatora

#1 Příspěvek od vaanja »

dobry den, nevie prosim niekto, na akom principe funguje takyto regulator otacok (viz obrazok)?
Prepinac ma polohy 0-Vypnuty I-Minimalne otacky II-Maximalne otacky
Nemal som este k nemu zapojeny ventilator, ale je mi divne, ze pri prepnuti na I aj II nameriam na svorkach M zhodne 237V.
Tie modre veci som identifikoval ako kondenzatory http://www.pilkor.net/pilkor/www/a/pilk ... 35M_85.pdf
Seda kocka je tiez kondenzator, modra okruhla vec varistor a ostatne neviem.
za par dni budem mat k nemu krbovy ventilator, tak skusim ci funguje, ale bol som v tom, ze by to malo nejako regulovat napatie, co sa vsak nedeje.
Přílohy
Varistor.jpg
Varistor
(67.84 KiB) Staženo 53 x
Cond2.jpg
kondenzator
(50.52 KiB) Staženo 52 x
Regulator.jpg
Regulator otacok
(204.49 KiB) Staženo 69 x

Uživatelský avatar
vladodyno
Příspěvky: 704
Registrován: 25 úno 2010, 01:00
Bydliště: Moravský sv. Ján, Slovensko

#2 Příspěvek od vladodyno »

PWM.

Idem sa zahrabať pod zem :cry:
Naposledy upravil(a) vladodyno dne 13 úno 2012, 17:48, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
cabernet
Příspěvky: 2775
Registrován: 26 lis 2005, 01:00

#3 Příspěvek od cabernet »

Zo zadnej strany DPS si to pozri a uvidis, ze otacky ventilatora mozu byt riadene prave radenim kondenzatorov do serie so zatazou, t.j. vyslednou kapacitou je dany prud do zataze a to sa v tomto pripade rovna patricnym otackam ventilatora.

Uživatelský avatar
vaanja
Příspěvky: 168
Registrován: 23 led 2011, 01:00
Bydliště: Topoľčany

#4 Příspěvek od vaanja »

dakujem vam obom.
nevyznam sa v elektronike (vsak to vidiet zo zadania), len som chcel vediet, co to je za zazrak. niekedy davno som tu totiz riesil regulaciu asynchronneho motora, kde mi bolo vysvetlene, ze triakove a tyristorove regulacie s takym motorom nefunguju, lebo sposobuju silny brum a vraj sa to da jedine frekvencnym menicom, co je vsak vraj velmi drahe.
no a zrazu vidim, ze to ide aj takouto jednoduchou konstrukciou, preto som chcel vediet viac.


kde by som sa docital o takomto zapojeni viac, aby som tu neobtazoval takymito trivialnymi otazkami?

rad by som sa dopracoval k rieseniu, kde budu aspom 3 urovne regulacie (pomale, stredne a vysoke otacky).

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#5 Příspěvek od Atlan »

aspon ze tam dali ten varistor, problem je ked sa seriova kombinacia kondenzator a indukcnost motora dostane do rezonancie....

Uživatelský avatar
vaanja
Příspěvky: 168
Registrován: 23 led 2011, 01:00
Bydliště: Topoľčany

#6 Příspěvek od vaanja »

Atlan píše:aspon ze tam dali ten varistor, problem je ked sa seriova kombinacia kondenzator a indukcnost motora dostane do rezonancie....
co ma na to vplyv, resp. kedy sa to moze stat?
je pravda, ze tento regulator je urceny na konkretne 2 typy ventilatorov, ale ja tam chcem pripojit uplne iny, preto by som chcel vediet, aky mozem cakat problem.
no ale v podstate co sa moze stat, ak ten ventilator pripojim a odskusam?

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#7 Příspěvek od helios »

Zapoj to, nechaj bežať na znížený výkon, občas skontroluj motor ventilátora, či sa neprehrieva. Ak by sa dostal s tými kondíkmi do rezonancie, bude sa zahrievať dosť intenzívne. To rýchlo spoznáš.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Ale vždyť se to tady velmi podrobně rozebíralo ... Jen tlačítko hledat . http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... u&start=75

Odpovědět

Zpět na „Poradna“