Svetlo do akvaria (presunuté)

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
UzMaToNebavi
Příspěvky: 5
Registrován: 17 úno 2012, 01:00

Svetlo do akvaria (presunuté)

#1 Příspěvek od UzMaToNebavi »

Ahojte priatelia.

chcel by som sa informovať, poradiť, ako je najlepšie zapojiť osvetlenie do akvaria, lebo v tom mám medzery.

Zapojenie by malo byť s linearnimi žiar. trubicami, pričom tam potrebujem mať približne 55W a dlžka akva je 80cm, takže bude možné zapojiť len trubice o dlžke max. 600mm.

potrebujem vedieť ako ich mám zapojiť, kedy sa používa predradnik a kedy sa používaju štartery. zapojenie ktorých častije spolahlivejšie a jednoduchšie.

ďakujem vám za ochotu a čas stráveným riešením môjho problému...

Jozef

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Dáš dvě, nebo tři. Standardní typy mají 18 W. Klasika je s tlumivkou a startérem. Je to léty prověřené, nevýhoda je, že tlumivka topí a zářivka může blikat, než se rozsvítí. Taky může být za provozu trochu vidět blikání zářivky a vznikat stroboskopický efekt. To se myslím ale odstraní, když se dají dvě vedle sebe, opačně orientované. Kvalitní el. předřadník je ve všem lepší, má okamžitý start, moc netopí a nebliká. A kvalitní i dlouho vydrží. Nevím, jestli se dělají na tři zároveň, ale na dvě určitě a snad i na čtyři, jedna by byla v tom případě nezapojená. Nezapomeň ale na velmi kvalitní izolaci celýho svítidla. Do takovýchto podmínek se musí koupit speciální objímky pro zářivky s izolací. Nebo to svítidlo může být celý za horním krycím sklem.

Uživatelský avatar
UzMaToNebavi
Příspěvky: 5
Registrován: 17 úno 2012, 01:00

#3 Příspěvek od UzMaToNebavi »

forbidden píše:Dáš dvě, nebo ....
forbidden: Ahoj; No chcel by som to spraviť s predradnikom, len som si nebol isty či sa tam ešte niečo ine nezapaja. A cele to budem mať oddelene krycím sklom. lebo pozeral som trochu ceny vodotesnych objimok na T5 trubice a 6 ečiek na kus je ozaj moc.
Zaujímalo by ma ešte či na predradník napr. 2x18W je nutne použiť len 18W trubice alebo su tam nejake hranice použitia. napríklad či znesie aj o malo silnejšie trubice 20-21W (neviem presne hodnoty vyrabanych trubic).

Téma přesunuto. Hill

Uživatelský avatar
jarda
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 925
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#4 Příspěvek od jarda »

Tu máš konkrétní zkušenosti a popis, a v debatě i názory a linky http://www.akvarko.cz/clanky.php?str=7

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od forbidden »

21 W mu určitě vadit nebude, je tam rezerva.

Uživatelský avatar
bastlir40
Příspěvky: 463
Registrován: 27 srp 2010, 02:00
Bydliště: Příbram

#6 Příspěvek od bastlir40 »

Nejsem akvarista a tak netuším jak na různé typy osvětlení rybky reagují ale napadlo mě jiné řešení, co použít místo zářivek bílé LED diody vysoce svítivé 10mm. Už jsem to také na netu viděl a nevypadalo to špatně.
Zdraví vás Mirek

www.mojeelektro.xf.cz

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od jura80 »

Na akvária se vyrábí speciální zářivky.

Uživatelský avatar
jarda
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 925
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#8 Příspěvek od jarda »

Já jsem používal kdysi PLANTA, je to také na netě a jistě se něco najde podle konkrétních chovatelských a rozměrových potřeb, ale je to jiná cenová kategorie http://www.zoo-market.cz/cs/produkty/ak ... nta-t5-24w

Uživatelský avatar
FRANSIMOR
Příspěvky: 643
Registrován: 06 bře 2007, 01:00
Bydliště: Teplice nad Metují
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od FRANSIMOR »

bastlir40 píše:Nejsem akvarista a tak netuším jak na různé typy osvětlení rybky reagují ale napadlo mě jiné řešení, co použít místo zářivek bílé LED diody vysoce svítivé 10mm. Už jsem to také na netu viděl a nevypadalo to špatně.
sice rybky už dlouho nemám,ale pamatuji si,že snad nebyly vhodné ani klasické zářivky.Byly a sou specielní akva.vím že než klasické zářivky,tak byly lepší žárovky.Alespon co si tak vybavuji.Kvůly právě tomu spektru.A tuším,že nejen kvůly rybkám,ale že řasy více rostly. Ale na toto by nám odpověděl někdo více znalej v tomto koníčku.Ty ledky nevím,ale podle mne asi moc dobré ne.Ale to nevím.

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od Vogon »

LED obecně nejsou vhodné pro růst vyšších rostlin z důvodu nespojitého vyzařovacího spektra. Rostliny sice potřebují relativně úzkou část spektra pro růst ale ... je to složitější doporučuji ke studiu třeba pana Pelikána.
Specielní zářivky Planta, Aqua-Glo, Sun-Glo a podobný jsou pouze způsob jak ještě více podojit akvaristy. Opět viz. třeba ten Pelikán.
Osvětlení zářivkami, resp. lineárními trubicemi je jednou z nejrozumnějších způsobů jak zajistit prospívání rostlin. Osobně doporučuji použít co nejstudenější bílou, pro pěknou barvu ryb doplnit teple žlutou. Pro napájení doporučuji elektronický předřadník, jednak z důvodu významného prodloužení životnosti trubic a jednak to míň "žere" a topí. Třeba v létě je každý J "nacpaný" do akvaria daleko větší problém než se zdá, protože voda se obecně lépe ohřívá než chladí.

Jenom tak mimochodem. Sice neuvedl, jaký má jeho nádrž obsah ale odhaduji to při délce 80 cm asi na 200 litrů. Pro společenské akva se doporučuje intenzita osvětlení, na spodní hranici, dejme tomu 0,5W/l. Bude tedy potřebovat přibližně 100W v zářivkách. LED mají spodní hranici účinnosti zhruba stejnou jako lineární trubice, takže by potřeboval skupinu LED o příkonu 100W. By mě zajímalo jak to bude realizovat, když se ptá na zapojení zářivek.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od forbidden »

Jj, ty předražený speciální jsem používal taky, ale nějak podezřele brzo odcházely, tak jsem přešel na teplou bílou od Osramu a pohoda. Jinak příliš mnoho světla taky škodí, já mám 150 l akvárko a dvě 18 W zářivky. S reflektorama je to tak akorát, možná bych to i trochu snížil, kdyby to šlo regulovat.

Uživatelský avatar
Chenzee
Příspěvky: 464
Registrován: 26 čer 2007, 02:00
Bydliště: Vysočina

#12 Příspěvek od Chenzee »

Co měl otec akvárko 750l, tak všechny tlumivky a startéry měnil za el. předřadníky z důvodu bručení.
Žádnej učenej z nebe nespadl ...

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od jezevec »

Záleží, jestli budeš mít akvárko s rostlinami nebo bez. Rostliny světlo zářivky moc "nevidí" a pak chřadnou. Více o této problematice najdeš v literatuře, stačí zajít třeba do knihovny. Já používám pro 200l akvárko jednu zářivku spolu se třemi 25W žárovkami.

Uživatelský avatar
UzMaToNebavi
Příspěvky: 5
Registrován: 17 úno 2012, 01:00

#14 Příspěvek od UzMaToNebavi »

Ahojte.

takže to akva čo mám ma 112L (80x30x40) a planujem ho mať hustejšie zarastene, takže čo sa tyka svetla bude to podla vzorca 0,5W/L, takže maximálne 56W. A to som si ešte nie som isty či sa to počíta na objem akvarka, alebo na objem vody v akvarku, lebo ak odpočitam dno zo štrku, 3D pozadie a ešte zoberem do uvahy to, že voda v akvarku nebude napusteba po vrchnu hranicu, tak mi vyjde okolo 80-85L objemu vody.

Ja uvažujem nad trubicami 2x28W, alebo 2x24W, pripadne 3x18W, pričom tu by sa to dalo regulovať tým, že by nemuseli byť všetky 3 neonky zapnute stále.

Predradnik 2x28W som moc na nete nevidel, neviem či je to štandart ktorý sa vyraba, no 2x24W je uplne bežny a dostupny. Otazne je či by mi vedel tento predradnik utiahnuť aj dve 28W trubice v pripade, že by som potreboval použiť silnejšie svetlo pre rastliny.

zapojene 3x18 by si už vyžadovalo použiť dva predradniky, čím by sa už zapojenie trochu komplikovalo.

Ano LED osvetlenie do akvaria by som moc nepoužíval, možno len ako doplnok. najpoúžívanejšie su linearne trubice. tie original robene na akva su však dosť predražene a mnoho akvaristou používa klasicke od osramu ako tu už bolo spomenute s označeným 830 čo je teple biele svetlo určene hlavne na rast rastlin a pak 865 studene denne svetlo na vyniknutie rýb.

Uživatelský avatar
UzMaToNebavi
Příspěvky: 5
Registrován: 17 úno 2012, 01:00

#15 Příspěvek od UzMaToNebavi »

Je ešte jedna možnosť použiť stavebnicove svietidla, ktore sa daju kombinovať a navzajom spajať podla potreby.
http://www.svetlamp.sk/grela-kanlux-533 ... 19663.html

Otazne je len či by sa tam dali dať aj silnejšie trubice. Napriklad 24W

Odpovědět

Zpět na „Poradna“