Tuba - Subwoofer

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
franko
Příspěvky: 48
Registrován: 25 úno 2006, 01:00

Tuba - Subwoofer

#1 Příspěvek od franko »

Ahoj všem,

možná to ocení i ostatní a ne jen já, kdyby mi někdo vysvětlil, na jakým principu je založená tuba s dvěmi reproduktory na obouch stranách té trubky. Pokud se nemýlím, tak reproduktory jsou přišroubovány magnety k sobě, a teď mi vrtá hlavou , jak jsou zapojené... Že by + prvního repra na - druhého repra a - prvního zase na + druhého :idea: Aby nedošlo k stlačování vzduchového sloupce uvnitř tuby ?

:roll: :roll: :roll:

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#2 Příspěvek od MetalGod »

(+) na (+) a (-) na (-)
Uzavřeným bednám bez bassreflexu to nevadí, tak proč by to mělo vadit v tomhle případě?
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#3 Příspěvek od rezis »

Ono to tak dokonce musi byt jinak by byla cely ten woofer k nicemu a mohl by sis ty repraky jen tak polozit do kufru (zadny akusticky tlak)
Internet - metla lidstva

PCman

#4 Příspěvek od PCman »

No nechci se hádat ale myslím že by to mìlo být zapojeno tak jak to psal tazatel.Sám mám v kufru 2 subvofery s 30cm basáky v basreflexových bednách a oba mají díru v magnetu opatøené møížkou aby se mohla ta membrána vùbec hýbat a chladit cívka.Ono by potom pøi vysunutí membrány naplno vzniknul silný podtlak mezi vrchlíkem a magnetem proto je tam ta díra aby se dostal vzduch pod membránu.Pokud by byli dva takové basáky uzavøené v jedné utìsnìné bednì proti sobì a chodili by stejnì byl by tam šílený podtlak a vlastnì by to ani nemohlo hrát protože ten podtlak by ty membrány držel u sebe.Už jsem vidìl takový sub kde byli dva basáky proti sobì(membránama) a po 3 mìsících utavil cívky prostì tam jen tekl proud a nemohlo to chodit je to jak by jste zadøeli elektromotor(ložiska) bìhem chvíle by shoøel

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Sendyx »

Nesmysl, nastuduj si základy elektroakustiky a nedej na své domněnky. Konkrétně si najdi třeba hesla "pracovni objem, akustický zkrat, elektrodynamický měnič-základy funkce".
Naposledy upravil(a) Sendyx dne 16 lis 2006, 21:00, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
right13
Příspěvky: 447
Registrován: 05 kvě 2006, 02:00

#6 Příspěvek od right13 »

to je blbe ak mas v atue dva subVofery

PCman

#7 Příspěvek od PCman »

Tady je fotka toho magnetu z toho odvaøeného basáku já mám ještì trochu vìtší a mám tam møížku aby se k civce nedostalo žádné smetí.Mám dva protože basa tvrdí muziku a byla to výhodná koupì.

http://img54.imageshack.us/my.php?image=magkv8.jpg

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

Proč si nepořídíš raději jeden pořádný, než dva "výhodná koupě" ? Pochlub se, jaké mají ty výhodné koupě skutečné parametry...

PCman

#9 Příspěvek od PCman »

Parametry neznám je to nìjaký no name made in EU dovezený z nìmec,nikde jsem netvrdil že to je nìjaké super auto hifi za nìkolik tesítek tisíc a v tom autì bych to asi ani nepoznal.Jen jsem tam hodil frekvenèní vyhybky od dexonu do 200Hz a zesilovaè.Pouze se mi jedná o ten vzduchový polštáø který vzniká jak pøed membránou tak i pod klobouèkem.Na nìco ta díra tam urèitì bude zkoušel jsem tu díru zalepit a je to celkem dost poznat ta membrána už potom nechodí tolik kolik ji dovolí gumová vlnka na okraji.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od Sendyx »

Probůh, nastuduj si ty základy....

BTW, takže ani nevíš, jak vlastně výhodně jsi koupil. Typické. V nejmenovaném obchodě mají v akci noname čínské vrtačky, vyráběné pro Německo (pro neznalé - německá firma si na to nechá udělat německý potisk, i když ten šunt v Německu neprodají ani největšímu Speckpeppemu, ale blbci na východě si s radostí koupí echt deutsce qualitat fur allles). Taky jdeš koupit hnedka dvě ?

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#11 Příspěvek od PCman »

Byla to výhodná koupě vyšel mě jeden na 100Kč

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#12 Příspěvek od PCman »

For SENDYX: mevím proč se mermomocí chceš podívat do mého kufru ale hned na začátku jsem psal"nechci se hádat"! To znamená že jsem chtěl jen přidat zkušenost a ty pořád jedeš do mě a ještě jsi mi nedokázal vysvětlit proč je u tak velkých membrán průchozí magnet? Já jsem napsal svou teorii a ty se mi snažíš to vyvrátit jen tím že se ptáš na parametry mých subvoferu,není to jedno? Prostě tam ty otvory jsou a mají svůj důvod ale ty nevíš proč, tak se snažíš odvrátit svou teorii na freqvenční rozsahy atd.Ano mám dva a víš proč? Vem si takový žesťový nástroj jako je klasická basa její rezonanční plocha je asi jako polovina tenisového kurtu tak bych chtěl vidět ja 20cm sub. dokáže přehrát něco takového jako vltava od A.Dvořáka nebo celé LP od M.Jacksona BAD nebo některé věci od P.F.Vím že v autě to je celkem ztracená záležitost ale doma v klidu po vodní dýmce s patřičnou naplní a repro od Jamo je to požitek a ikdyž jsem to LP slyšel 20x stejně mi chodí mráz po zádech.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#13 Příspěvek od Sendyx »

Člověče, ty jsi pacient. Vůbec nemám chuť se ti dívat do kufru, ani kamkoliv jinam. Jen se snažím, aby lidi tak trochu přemýšleli. 100Kč za reproduktor je opravdu málo. Když slyším termín "výhodná koupě", bývám velmi opatrný, výhodná koupě jsou třeba Carrefour párky kilo za 22Kč, tzv. komu se nelení, tomu se zelení.

Prosím tě, prostuduj si ty základy, já opravdu nemám čas polopatě vysvětlovat naprosté triviality. A upozorňuju, že nástroj typu kontrabas dobře vyzáří měnič, jehož plocha můžebýt mnohem menší než ten nástroj... Nějaké odkazy snad najdeš na www.amplion.wz.cz
A pro zamyšlení - některé reproduktory "průchozí" magnet mají, některé nikoliv.

Jen tak na okraj - klasická basa je žesťový nástroj ?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#14 Příspěvek od Hill »

No tak skoro všechny žestě to snad vyzáří i bez díry v magnetu.

Asi hraju na kontrabas blbě, nikdy jsem na něj nezkoušel troubit...nebo to bylo tím, že ta basa není mosazná a získal jsem ji bez nátrubku?

Tady se člověk dovídá někdy věci...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#15 Příspěvek od Sendyx »

Jéžiš.... a já celou dobu sháněl k žesťům paličky :D :D

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“