Osciloskop s 7QR20

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#16 Příspěvek od kokun »

Tady k ní taky něco málo je :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
MajklR
Příspěvky: 375
Registrován: 16 úno 2006, 01:00
Bydliště: Olomouc 9

#17 Příspěvek od MajklR »

Dobrý den, poraďte prosím, čím přilepit u obrazovky 7QR20 na patici takový ochranný kroužek? Je asi mosazný. Obrazovka mi vypadla z takového starého osciloskopu, trochu poslakovala po dlaždičkách, ale nerozbila se /možná ano někde vevnitř, šlo by to nějak přeměřit/? Jsou tam dvě elektronky 6L43. Je to na pohled amatérská výroba. Chtěl bych to zkusit pro zajímavost rozchodit, před vypadnutím obrazovky po výměně jednoho přismahnutého poťáku se na obrazovce něco objevilo, ale když vidím ty staré součástky budou se muset všechny vyměnit. V nejhorším to poslouží jako dekorace. Předem děkuji.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#18 Příspěvek od jandu »

Predovšetkým pri amaterských konštrukciách je dobré priložiť fotku, aby mal človek predstavu, o čo vlasne ide.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
josef-1
Příspěvky: 103
Registrován: 04 čer 2007, 02:00

#19 Příspěvek od josef-1 »

Řešil jsem stejný problém. Zbytky starého lepidla jsem očistil a přilepil jsem to normálním sekundovým lepidlem a je to bez jakýchkoliv problémů. Jen je potřeba si dát pozor na orientaci klíče na tom kroužku.

Uživatelský avatar
MajklR
Příspěvky: 375
Registrován: 16 úno 2006, 01:00
Bydliště: Olomouc 9

#20 Příspěvek od MajklR »

Dobrý den, bohužel nemám možnost zde umístit obrázek, chtěl jsem hlavně vědět čím přilepit ten mosazný kroužek a jestli jde ta obrazovka nějak přeměřit po tom pádu ,žhavení změřím, ale to ostatní. Nebo to mám nechat, co se z toho vyvrbí?

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#21 Příspěvek od masar »

Myslím, že by neměl být tak velký problém obrazovku prostě "rozsvítit" tím, že ji zprovozníš v tom zbytku osciloskopu. Použij z něho potřebné žhavící, anodové a mřížková napětí (viz datasheet). Vychylovací destičky navzájem propoj a po zaostření by měl být svítící bod blízko středu obrazovky. :wink:


p.s. Např. lze zkusit tohle zapojení. Je to zjednodušení tohohle.
Přílohy
7QR20.png
(4.63 KiB) Staženo 133 x

Uživatelský avatar
MajklR
Příspěvky: 375
Registrován: 16 úno 2006, 01:00
Bydliště: Olomouc 9

#22 Příspěvek od MajklR »

Dobrý den, moc děkuji za rady. Obrazovku jsem zkusil v tom osciloskopu, po chvilce se na ní objevil svislý pruh, jde trochu roztáhnout, je tam ještě jiný problém, selénový usměrňovač a ten se dost hřeje, zkusím ho něčím nahradit, samozřejmě i fůru starých kondenzátorů a odporů trochu si s tím pohraji a uvidím, co s toho bude. Ještě jednou díky za rady.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#23 Příspěvek od FERYACT »

Pokud máš svislý pruh SLÁVA.Chybí ti připojit zbylé dvě destičky.Kontakty řádně očisti a bude to asi v pořádku.Seleny bývají i na pár miliampér. Radši použij křemík,Budeš li dávat diody do serie dej k nim paralelně odpory M1 to zajistí rozdělení napětí.

Uživatelský avatar
Johanisberg
Příspěvky: 24
Registrován: 11 srp 2011, 02:00
Bydliště: Jihlava

#24 Příspěvek od Johanisberg »

NÁVOD S 2X 6L43 vyšel v roce 1965-6 ve VTM, sám jsem to stavěl, možná že tu stránku ještě mám :D , ale musel bych pohledat
******************************
Každá součástka pálí jen co na ní sáhneš....

Uživatelský avatar
MajklR
Příspěvky: 375
Registrován: 16 úno 2006, 01:00
Bydliště: Olomouc 9

#25 Příspěvek od MajklR »

Pánové moc děkuji, bohužel VTM z r. 65 a 66 nemám , ale byl bych vděčný za schema. Zkusím obvolat známé, třeba budu mít štěstí.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#26 Příspěvek od FERYACT »

TO:MajklR.Nepochlubil ses zda máš 7QR20 v pořádku.Pokud bys chtěl přijet do Krnova nechám ti ještě 2 7QR20.Sedá na ně prach a je mi líto vyhodit je na smeťák.

Uživatelský avatar
MajklR
Příspěvky: 375
Registrován: 16 úno 2006, 01:00
Bydliště: Olomouc 9

#27 Příspěvek od MajklR »

Dobrý den, děkuji za nabídku, on je ale Krnov od Olomouce trochu daleko zvlášť teď v zimě, pokud by se to dalo poslat poštou, hradil bych třeba předem veškeré náklady. Obrazovku jsem zkoušel tak, že jsem ji po slepení kroužku osadil do "přístroje" a zapnul .Po chvilce se objevil svislý proužek, jak už jsem psal a šel asi 5mm roztáhnout, reagoval tam ještě JAS, ale svítí dost málo. Včera jsem se dověděl od původního majitele, který to před mnoha lety stavěl, že to není dodělané, samozřejmě schemu nemá. Našel jsem něco podobného na : http://abcdimenze.wz.cz/elektronika/osciloskop.html . Za každý názor na toto schema děkuji. Ta původní konstrukce je plná starých kondů a rezistorů, je třeba to vyměnit. Vodiče spojené v gumových průchodkách bez izolace, prostě na "kopanec". Snažím se sehnat původní zapojení, ale bude to asi trochu problém. Přeji hezký den.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#28 Příspěvek od masar »

V popisu je psáno, že jde o stejné, jen trochu vylepšené zapojení podle VTM. Tak není třeba shánět původní. Změny spočívají v přivedení synchronizace do č.z. (přes spínač) a v použitém transformátoru. Pokud je třeba vyměnit všechny kondenzátory, tak to spoj s (mírnou) přestavbou. :wink:

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#29 Příspěvek od FERYACT »

To MajklR.Smeťák mám desetkrát blíže než poštu.

Uživatelský avatar
MajklR
Příspěvky: 375
Registrován: 16 úno 2006, 01:00
Bydliště: Olomouc 9

#30 Příspěvek od MajklR »

pro "masar" , děkuji, totéž jsem si myslel i já, prostě baví mě oživovat to, co někteří vyhazují.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“