Tester monočlánků (bude se to někomu hodit?)

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#16 Příspěvek od BOBOBO »

Škoda , že ani Tv a jiný spotřební materiál nemohou ti , pro které je určen , opravit ... :cry:

Uživatelský avatar
josef-1
Příspěvky: 103
Registrován: 04 čer 2007, 02:00

#17 Příspěvek od josef-1 »

Již desítky let požívám jako "tester" tužkových baterií a akumulátorků obyčejnou PU 120 přepnutou na rozsah 3A. Pokud je článek dobrý, tak při jeho krátkodobém připojení na svorky přístroje ( v podstatě je článek připojen do zkratu), musí být výchylka cca 2A. Při poudu 1,5A (napětí naprázdno cca 1,3V) lze článek ještě použít, ale jen pro menší žátěž, při proudu 1A již článek není použitelný. Tutu metodu lze určitě použít s jakýmkoliv analogovým ampérmetrem. Jakékoliv měření napětí článku tzv. naprázdno je pak již zcela bezpředmětné, protože je rozhodující jak velký proud je článek ještě schopen dodávat. Tento velmi jednoduchý test mě ještě nikdy nezklamal a snad pomůže i někomu dalšímu. Příjemný den.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od Habesan »

Ano, také tuhle metodu používám k odlišení článků nevhodných pro náročné použití.
Na rozsvícení jedné LEDky mi stačí 20mA a v úplné tmě je to lepší než nic.

Opravitelnost: Ano, ale to původní zapojení od Jurik-EB je srovnatelně jednoduché jako krystalka.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#19 Příspěvek od vicious »

Spravil som tiež takýto test. Pomôcky: Merak PU110 (rozsahy 0-3A a 0-3V).
12 AAA článkov: z toho jeden uplne pochcipaný aj na prvý pohľad. U ostatných napätia merané naprázdno najčastejšie 1,3V.Prúd nakrátko u jednoho článku 2,3A, u dvoch 1,5A. U ďalších dvoch naopak 0,1 a 0,3A. Ostatné cca 1A.
24 AA článkov: 6 kusov bez výchylky pri meraní prúdu a s napatím naprázdno pod 0,7V. 2 kusy s napatím 1,3 a 1,4V a prúd cez 2,0A. 9 článkov s napätím okolo 1V (+-0,1V) a prúd najčastejšie 0,5A, ale aj 1A. Zvyšok s napätím okolo 1,35V a škála prúdov 0,2A až 1,6A.
3 články R14P: jeden 1,2V a 0,4A. Ostatné chcíple.
Okrem toho nájdená batéria z notbuku Asus (nemeraná) a akumulátor WP2,6Ah 12V (naprázdno 12V, so záťažou nezapájaný).

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#20 Příspěvek od Hydrawerk »

Začátkem roku 2006 jsem si postavil tenhle dost jednoduchý tester 1,5 V článků. Schéma je trochu převzaté z Amára.
Přílohy
zkoušeč článků.png
(90.2 KiB) Staženo 68 x

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od jura80 »

Trochu OT. Osobně už dávno zinkouhlíkáče nepoužívám. Do budíků a k dalším nenáročným účelům už pěkných pár let používám odejitý NiCd a NiMH. Nabije se to, pak se to většinou samo z velké části rychle vybije, ale při malým odběru vydrží i léta bez nabití a drží si napětí. Přitom už třeba neutáhnou ani tu blbou baterku.

Uživatelský avatar
Jurik-EB
Příspěvky: 206
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: Rožnov pod Rad.

#22 Příspěvek od Jurik-EB »

Jsem rád že je tu pár nápadů a dokonce jsem na jeden přistoupil a to tak že jsem původní zatěžovací trimr vyměnil za odpor s hodnotou na kterou byl trimr nastaven. Původně jsem ho tam dal jen pro optimalizaci tak aby mi měřák ukázal (u ještě použitelné baterie) na střed měřáku. Co ukazovalo "pod" a zároveň klesalo, to bylo opravdu na vyhození.

Pokračujte inspirativně.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#23 Příspěvek od Hydrawerk »

Osobě blízké jsem zakoupil tester baterií Emos / Minwa MW321. Už to byl doprodej. https://picasaweb.google.com/1062642188 ... teryTester
Můžete si ho zakoupit ještě zde: http://www.zbozi.cz/hledani/?q=mw321
Přijde mi odolnější, než BT2. http://www.gme.cz/tester-baterii-bt2-p729-138
Obrázek

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#24 Příspěvek od doktor365 »

Používám tento,nevýhoda,že baterku honíš po stole nemá držák na články
http://www.voltcraft.cz/analogova-zkous ... 10.k103511

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#25 Příspěvek od Achab »

Dostal jsem do ruky digitální obdobu zmíněného testeru BT2. Obrázek je jenom ilustrační - můj kus má označení UNI D3 (EMOS), jinak je stejný. Zdrojem napětí je přímo měřená baterie. Popis uvádí zatěžovací odpor 4Ω ale na kontaktech jsem naměřil skoro 25K tak mám podezření jestli není náhodou vadný. Hodnoty napětí na baterii ukazuje stejné jako multimetr bez zatížení.

Minimální měřitelné napětí je asi 0,6V (monočlánky) a 2,35V (baterie 9V). Napětí celkem souhlasí s multimetrem , pouze kolem nejnižší hodnoty těsně před výpadkem zobrazení byl rozdíl 170mV.
Přílohy
Tester baterií.jpg
(27.94 KiB) Staženo 11 x

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od workhard »

Používám stejnou metodu jako josef-1, lze použít i digitální ampérmetr :)
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#27 Příspěvek od Achab »

Tak tester jsem rozdělal a na vstupu je odpor 47Ω v sérii s diodou proti přepólování. Proto ten prvně naměřený velký vstupní odpor, dioda je při malém napětí zavřená a tester měří až od 0,6V. V sérii s odporem a diodou je dále SMD součástka označená "L" ale na tlumivku vykazuje značný odpor cca 300Ω. Druhý vstup pro 9V je zapojen podobně s jiným odporem.

Zatěžovací proud jsem nemohl změřit přesně maje po ruce pouze digitální klešťák ale ampérmetr zdroje se skoro nehnul (1dílek 10mA) - proud bude asi kolem 5mA což by odpovídalo 1,5V/300Ω. Takže ty 4Ω co udává prodejce platí pouze pro ručkový BT2, tento digitální nemá prospekt takže to uvedli omylem v domnění že se liší pouze indikátorem.

I když je zatěžovací proud malý zdá se že vyhodnocení stavu podle přiložené tabulky celkem sedí. Náhodou mi zrovna klešťák začal signalizovat úplné vybití 2×AAA a vypnul se - tester ukázal hodnotu právě pod horní hranicí stavu "vyměnit".

Zdá se že tester je použitelný a tabulka vyhodnocení je přizpůsobená danému zatěžovacímu proudu. S tabulkou je nutné srovnávat údaj testeru - údaj paralelně připojeného multimetru může být částečně odlišný a okolo hraničních hodnot matoucí. Pro optimálnější zatížení není problém doplnit další odpor přes tlačítko nebo přepínač - v krabičce prostor je. Naměřené napětí ovšem bude přiměřeně nižší a tabulku vyhodnocení by bylo třeba upravit. Pod 0,6V měřit nelze - z tohoto hlediska je výhodnější a jednodušší ručková verze BT2 která ukazuje názorně od nuly a nemusí se srovnávat číselné hodnoty.
workhard píše:Používám stejnou metodu jako josef-1
Takové měření téměř do zkratu nemusí dobře snášet každá baterka. Zkusil jsem na pár vteřin zatížit nepoužitý ale asi rok skladovaný monočlánek AA Duracell proudem 1A. Před testem naprázdno 1,55V, po testu 1,32V takže mu to asi moc neprospělo.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#28 Příspěvek od konosuke »

josef-1: ještě lepší je speciál automobilní měřák Metra PU 140 (méně známý a rozšířen vizuálně podobný PU 120) co chodí do 6A ss, poslouží i jako otáčkoměr do starého vozu který ho nemá z výroby instalovanej,
vyhozené články tužkáče AA, AAA běžně sbírám, pokud mají naprázdno kolem 1.2V vyhoví pár měsíců pro DO nebo nástěnné hodiny a LCD kalkulačku, to je deformace nás starší generace když baterky byly v obchodech chronicky nedostatkové a buřty R20 (obr.D) do cívkače Pluto či kazeťáku Tesla A3 se "nabíjely" přes noc položením na zapnutém radiátoru topení, na venkově na peci
http://img24.cz/images/17565149583575754180.jpg
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“