řadič SCSI

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PC01
Příspěvky: 290
Registrován: 18 dub 2011, 02:00

řadič SCSI

#1 Příspěvek od PC01 »

ahoj všem, budu kupovat řadič SCSI a přemýšlím jaký by byl nejlepší.
Chtěl bych aby natom fungovaly i starý věci co používají SCSI, ale i ty nový s rychlejším připojením. Myslím to paralelní SCSI. A v počítači mám PCI ale jen to 32 bitové.

Myslíte že některý z těchle bude dobrej na všecho?

http://aukro.cz/vykonny-scsi-radic-adap ... ?source=oo

http://aukro.cz/smart-array-raid-scsi-u ... ?source=oo

http://aukro.cz/compaq-smart-array-4200 ... ?source=oo

Uživatelský avatar
Gringo_Joe
Příspěvky: 488
Registrován: 09 led 2010, 01:00

#2 Příspěvek od Gringo_Joe »

64bit PCI karta se da strcit do 32bit slotu a funguje (mam overeno), sice nejede na plnou rychlost, ale predpokladam, ze LVD disk doma nemas a ani mit nebudes. Dulezite je spise to, abys mel dobrou desku - nekdy se stava, ze za PCI slotem je treba kondik a diky nemu nejde karta zasunout.
Vybral bych si ten prvni, RAID je pro tebe zbytecny a ma jak 50pin tak 68pin konektor (odpada nutnost shanet redukce).

Uživatelský avatar
PC01
Příspěvky: 290
Registrován: 18 dub 2011, 02:00

#3 Příspěvek od PC01 »

LVD disk nemám a ani nevím co to je :D
Aha dobrej tip, já myslel že to mají ty další taky.
Tam píšou přenosová rychlost 160 MB/s, tak to zas není tak moc, normální SATA2 disky mají až 300 MB/s.
Díval sem se i na karty co sou do 32 bit PCI, ale ty měly tu rychlost ještě nižší (myslím max.80 Mbit/s).

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#4 Příspěvek od Philip_Fry »

PC01 píše:Tam píšou přenosová rychlost 160 MB/s, tak to zas není tak moc, normální SATA2 disky mají až 300 MB/s
Zase si uvědom, že SCSI-3 rozhraní je skoro 20 let stará záležitost, takže ta rychlost je naopak skvělá. Krom toho žádný SATA disk těch 300MB/s v životě nedosáhne, realita bude tak kolem 100MB/s, takže SCSI je pořád slušný rychlík. A to nemluvím o tom, že existují i další verze SCSI, které zvládají až 640MB/s...

Uživatelský avatar
petr_
Příspěvky: 201
Registrován: 06 pro 2010, 01:00

#5 Příspěvek od petr_ »

Philip_Fry píše:
PC01 píše:Krom toho žádný SATA disk těch 300MB/s v životě nedosáhne, realita bude tak kolem 100MB/s...
Tohle už dávno není pravda. Existují disky kterým nestačí už ani SATA 600.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#6 Příspěvek od pepik9 »

Akorát že před těmi 20 lety se to připojilo na ISA sběrnici. Nyní PCI, takže na "běžném domácím počítači" se dostaneš max na 133MB/s.
http://ruzovka.cz/inshop/scripts/set.asp?Level=38

Uživatelský avatar
PC01
Příspěvky: 290
Registrován: 18 dub 2011, 02:00

#7 Příspěvek od PC01 »

pepik9:
Aha a proč max 133 MB/s? To PCI víc neumí?

Ale zaráží mě ještě jedna věc: Když sem koukal na nové základní desky, tak mají PCI-expres, ale ty 64 bitové PCI sem asi nikde neviděl... takže to ani na novém počítači nebude chodit na maximální rychlosti?

Uživatelský avatar
Gringo_Joe
Příspěvky: 488
Registrován: 09 led 2010, 01:00

#8 Příspěvek od Gringo_Joe »

ano, maximalni prenosova rychlost PCI je 133MB/s (mimochodem pouze teoreticka)
Urcite mas ale taky PCI zvukovku, sitovku, ti vsichni se o tech bidnych 133 budou s radicem delit.

Co se tyce 64bit PCI, tak desky an to jsou, ale protoze se tato sbernice moc neprosadila, je jen par, vetsinou starsich desek, ktere to maji.

Dalsi moznost je poridit si SCSI radic do PCIe, vetsinou se dela na PCIe4x, pokud mas na desce slot navic, muzes zkusit to. Myslim si ale, ze pro zacatek netreba mirit vysoko, urcite tam nebudes mit SSD disk;-)

Jestli fakt trvas na vykonu co ti utrhne elektromer, tak jedine SAS.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Lenze on to chce na ten takmer 20-rocny skener...

64-bitove PCI sloty su na serverovych doskach.

Uživatelský avatar
PC01
Příspěvky: 290
Registrován: 18 dub 2011, 02:00

#10 Příspěvek od PC01 »

SAS to je to sériové SCSI s tou malou zástrčkou žejo? To já nechci, já mám starší skener který je na to paralelní SCSI a chci ho vyzkoušet, a pak možná budu mít nějáký disky SCSI ale ty mají taky paralelní připojení. Ale mohly by dosahovat rychlosti třeba kolem 100 MB/s, takže kdyby ten řadič uměl míň tak by to brzdil. Tak proto chci rychlej řadič ale paralelní.

A jako těch 133 MB/s je pro všechny ty sloty na základní desce dohromady?
Zvukovku ani síťovku ale nemám naštěstí v PCI, ty mám přímo na základní desce.

Uživatelský avatar
PC01
Příspěvky: 290
Registrován: 18 dub 2011, 02:00

#11 Příspěvek od PC01 »

rnbw:
Ale pak nechápu proč už to 64 bitové PCI není na dnešních deskách všude? Bylo by to lepší než to dnešní PCIe, protože by to bylo kompatibilní se staršíma kartama ne? a přitom rychlejší než PCI.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

Pretoze to bolo drahe.

Uživatelský avatar
Gringo_Joe
Příspěvky: 488
Registrován: 09 led 2010, 01:00

#13 Příspěvek od Gringo_Joe »

IT je plne technologii, ktere se neprosadily, protoze je nikdo nechtel kupovat, nebo to proste marketing neumel prodat.

bylo PCI64 bit a bylo AGP.. Trh se rozhodl pro AGP, no co nadelas:-)

Ta zvukovka a sitovka na desce me rozesmala:-) Mel bys vedet, ze PCI sbernice nejsou jen ty bile konektory na desce. Je to sbernice (tj. draty), na ktere je napichnuty treba IDE radic nebo zvukovka. Ze nejsou zasunute ve slotu, neznamena, ze nebudou sdilet stejnou sbernici.

Ja myslim, ze jestli z nejakeho disku dostanes 80MB/s, tak budes mit stesti. Porad radim, ber ten prvni radic, je pro tve ucely idealni.

Uživatelský avatar
PC01
Příspěvky: 290
Registrován: 18 dub 2011, 02:00

#14 Příspěvek od PC01 »

tak jo asi ho koupím...
Tak to mi chceš tvrdit, že když mám v počítači třeba 2 harddisky IDE, 2 SATA, všechno přes PCI, a pak připojím další SCSI, taky přes PCI, tak se to všechno bude dělit jen o 133 MB/s?

Takže vlastně nejlepší by byla základní deska, která by měla ISA, PCI a PCIe, tam by toho pak mohlo chodit všechno rychleji a nebrzdilo by se to navzájem?

Uživatelský avatar
petr_
Příspěvky: 201
Registrován: 06 pro 2010, 01:00

#15 Příspěvek od petr_ »

Téměř všechno, co je na dnešních deskách osazované, jede i interně přes PCIe.....takže už zdaleka toto omezení není.
Běžná PCI je řešená jen mostem v chipsetu.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“