Náhrada ukazatele teploty v autě LED teploměrem

Vše, co se týká elektroniky v automobilech, motocyklech a jiných samohybech

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#121 Příspěvek od masar »

procesor a frantajetel11 zaslouží minimálně slovní ocenění za trpělivost a snahu vyřešit problém. Ode mne ho mají. :wink:

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#122 Příspěvek od frantajetel11 »

A masar má pochvalu ode mne, když někdo neumí ani zabučet...
P.S. ono není od věci, než součástky nacpu na tišťák, tak je změřit... pokud možno všechny...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#123 Příspěvek od Hill »

Všichni tři: masar, procesor i frantajetel11 - před nastoupeným týmem Bastlírny (nebo aspoň před nastartovanou tatrovkou) vám uděluji řád Svaté Trpělivosti.
Díky!

Uživatelský avatar
jarda
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 925
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#124 Příspěvek od jarda »

Hmmm. to jsem kdysi slyšel, před rozvinutou bojovou zástavou a nastartovanou V3S... :D

Uživatelský avatar
cigarkow201
Příspěvky: 460
Registrován: 29 úno 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#125 Příspěvek od cigarkow201 »

Tak pokud jde o podekovani tak uz jsem davno dekoval drive a vsem. staci se podivat o nejaky prispevek dopredu. A uz vim jak se me tam dostal ten odpor ja jsem nejaky dokupoval abych mel dlouhe vyvody a v obchode se nekdo prehmatl. I to se stane a tim to vse vzniklo ze jsem si to poradne neprekontroloval. nikdo nejsme dokonali. jinak tady je DPS v eagle pro verzi stim operacnim zesilovacem. http://cigarkow201.sweb.cz/teplomer%20l ... erakem.brd

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#126 Příspěvek od Atlan »

Daj foto aj prevedenia..v aute ako pekne to bude svietit... Mas tam sj fotoodpor na rrgulovanie svietivosti...

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#127 Příspěvek od frantajetel11 »

Teď jsem kouknul na ten tvuj tišťák a mám k němu pár výhrad:
1) ani u jednoho švába nemáš blokovací kondík u napájení
2) napájení 3914 máš rovnou z palubní sítě auta - špičky v autě dokážou spolehlivě odpravit dost věcí :? . Měls tam nacpat aspoň transil, když už nic jinýho. A ještě to napájení máš pěkně okolo celý desky :?

Uživatelský avatar
cigarkow201
Příspěvky: 460
Registrován: 29 úno 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#128 Příspěvek od cigarkow201 »

No tak ze si to nenapsal drive delal jsem to tak nejak podle navrhu schemat toho jsem se drzel no a z duvodu hodne maleho mista v pristrojovce se me tam uz takhle nic nevejde tak bohuzel mam napeti kolem desky lepe me to nenapadlo abych to mel co nejmenci a takove rozmery aby se ne to veslo do pristrojovky. A ptal jsem se tu predtim jestly tomu nebe vadit to kolisani napeti.

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#129 Příspěvek od frantajetel11 »

Kolísání napětí a napěťový špičky je každý něco jinýho :wink:

Uživatelský avatar
cigarkow201
Příspěvky: 460
Registrován: 29 úno 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#130 Příspěvek od cigarkow201 »

No to jo ale ze se na to upozorni az kdyz uz to ma clovek sestavene a ne kdyz jsem to zkousel.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#131 Příspěvek od Hill »

Omyl, o těch špičkách se tu hovořilo o pár stánek dřív v souvislosti s tím, jak je A277D vůči těm špičkám odolná, což se o LMku ne vždy dá říci.
Ale, napájíš-li to z nejbližšího výskytu +12V v palubce, máš šanci, že už tam nějaká přepěťová ochrana je kvůli jinému přístroji.
Aspoň ten přívod plusu protáhni několika závity feritovým toroidem a u destičky zablokuj napájení kondíkem tak 100n, nejlépe bezindukčním.

Pokud jde o kolísání napětí v palubní síti, nemusí tě v rozsahu 8V - 15V zajímat, protože obvody, které by mohlo rozhodit, jsou až za stabilizátorem napětí 5V.

Uživatelský avatar
cigarkow201
Příspěvky: 460
Registrován: 29 úno 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#132 Příspěvek od cigarkow201 »

No ja uz to mam hotovy a veslo se me to tam jen tak tak. Nechapu jak zablokovat napeti kondikem? Jak jsem uz psal nejsem zadnej elektro technik ani elektrikar a tak. Mozna bych tam nejakej kondik dostal zalezi jak bude velkej. Feritovej krouzek pochybuji ze by se tam jeste vesel.Napojene to je primo misto puvodniho budiku. Zatim to funguje dobre obvody jsem nepripajel primo do desky ale dal jsem tam patice kdyby nevydrzely zatim jsem najel 100km a chodi to dobre jen ty modre diody trosku vic sviti nejak me to nevadilo ale zkusim najit min svitive a to mam na nejmensi svitivost. Mam tam LED 3mm modrá 430nm bodová 20° 60mcd, čiré pouzdro a s nizsi svitivosti jsem nejak nenasel a nesehnal. Obrázek

Uživatelský avatar
cigarkow201
Příspěvky: 460
Registrován: 29 úno 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#133 Příspěvek od cigarkow201 »

Jinak jsem to sladil se skutecnou teplotou a ukazuje to dost presne bych rekl a je to i citlive celkem kdyz pustim ventilator topeni na vetsi rychlost za chvilicku jedna ledka zhasne a po delsi dobe se to dohreje rekl bych ze je na tom pekne poznat jak pracuje termostat to u rucickoveho budiku si to tak clovek nevsimne. Tak by me zajimalo jak by to ukazovalo stim displejem kdyby se to udelalo. Samozrejme jeste jednou dekuji tem vsem kteri me poradily a pomohly me a sestavily navrhy schemat a mely semnou trpelivost. takze jeste jednou dekuji jsem rad ze me to ukazuje teplotu toho motoru, puvodni budik zustaval viseta zasekaval se a nekdy neukazoval vubec atd.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#134 Příspěvek od procesor »

Jednotlivým diódam znížiť jas sa dá pripojením paralelného odporu. Veľkosť odporu závisí od základného nastavenie prúdu (Ledkami).
Môže to byť od 100R po 1k. Jednoducho odskúšaj.

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#135 Příspěvek od Milan_F »

Hill píše:Omyl, o těch špičkách se tu hovořilo o pár stánek dřív v souvislosti s tím, jak je A277D vůči těm špičkám odolná, což se o LMku ne vždy dá říci.
Hovořilo a nehovořilo. Nadhodil jsem tu tento problém s tím, jestli mi tuhle zkušenost někdo potvrdí či vyvrátí a ono nic...

Odpovědět

Zpět na „Auto - Moto technika“