Odpajac lipol pri nizkom napeti

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pokrivnik
Příspěvky: 79
Registrován: 05 úno 2009, 01:00

#16 Příspěvek od pokrivnik »

masar píše:Nemá. :wink:
Teraz čo nemá? Myslíš tú hysteréziu? pri testovaní na zdroji to ale takto fungvalo. Pri zapojení som mal na zdroji 7,5V, keď som znížil napätie na 6V tak sa komparátor preklopil do log 0, a do log 1 sa preklopil až pri dosiahnutí 6,9V + nejaké drobné. Pri meraní bolo na vstupe operáku "+" 1,2V pri preklopení.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#17 Příspěvek od masar »

Není to možné z principu. O měření multimetrem jsem se už zmínil, že při měření přímo na vstupech OZ, tedy za megaohmovými odpory, bude znatelně ovlivňovat funkci komparátoru svým (10MOhm?) vnitřním odporem.
Nakresli tohle zapojení do nějakého simulátoru (třeba zde) a podívej se na velikosti napětí v jednotlivých bodech.
Asi by ti nezaškodilo nastudovat základy OZ. :wink:

Uživatelský avatar
pokrivnik
Příspěvky: 79
Registrován: 05 úno 2009, 01:00

#18 Příspěvek od pokrivnik »

A tak teda príklad: keď je tam ta hysterézia cca 1V, referenciu mám 1,5V, tak mi operák preklopí do log 0 pri napätí na deliči rovnajúce sa 0,5V a naspäť do logickej 1 pri napätí 2,5V??? Chápem to správne?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#19 Příspěvek od Andrea »

Nechápeš to správně. Navíc tak jak to máš zapojené (bez odporu do báze) a bez znalosti, kam je ten tranzistor zapojen, nelze říci, jaké je výstupní napětí OZ a tudíž nelze určit ani tu hysterezi.

Uživatelský avatar
pokrivnik
Příspěvky: 79
Registrován: 05 úno 2009, 01:00

#20 Příspěvek od pokrivnik »

Tak a nejaké rady, ako to mám upraviť? Je pravda že neviem ako to je zapojené v regulátore otáčok. Je to zakúpený výrobok a schému k tomu nedostanem.

Ak si spočítam hystéreziu len s rezistormi 2,5M a 10M, vychádza to cez 1,2V, to znamená že by som musel mať na deliči 0V aby mi to preplo. Samozrejme nepočítam ďalšie rezistory v obvode.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#21 Příspěvek od Andrea »

Dej do báze tranzistoru odpor alespoň 1k, případně použij optočlen.
A s tou hysterezí si musíš říct, při jakém napětí to má spínat a při jakém vypínat a podle toho si tu hysterezi nastavit.

Uživatelský avatar
pokrivnik
Příspěvky: 79
Registrován: 05 úno 2009, 01:00

#22 Příspěvek od pokrivnik »

A tu hysteréziu musím počítať so všetkými rezistormi v obvode, čiže aj s 1k rezistorom na bázi aj s deličom? Či pri použití Mohm v spätnej väzbe budú zanedbateľné?

Uživatelský avatar
miroslavkovar
Příspěvky: 81
Registrován: 10 bře 2012, 01:00

#23 Příspěvek od miroslavkovar »

Pro správnou radu je toho ve schématu uvedeno málo. Osobně bych zvětšil odpory v prvním nastavovaném děliči, to bere zbytečně velký proud. Dále bych zmenšil odpory v kladné zpětné vazbě, i když se jedná o operák TLC. Z hlediska hystereze je důležité, zda spínací (výstupní) tranzistor pracuje se společným emitorem, či kolektorem. Pokud je tam SE, pak bych dal do báze odpor (o tom už byla řeč), aby byl na výstupu operáku nějaký rozkmit napětí a hystereze (ta je napěťová) mohla vůbec pracovat. Pokud je SK (emitorový sledovač), pak je na výstupu operáku velký rozkmit napětí a odpory kladné zpětné vazby (hystereze) jsou v nepatřičném poměru. Vzhledem k velkému zesílení OZ naprázdno se poměr odporů pro hysterezi volí jen několik procent (vstupní ku zpětnovazebnímu), pokud tím ale není třeba dosáhnout velké hystereze, což u hlídání akku LiPol nebo LiIon asi bude požadavek. Dále je třeba ošetřit kladný (invertující) vstup OZ kondenzátorem (svitkovým) proti zemi, aby na tento vstup nešlo rušení z okolí. Kondenzátor by měl mít hodnotu takovou, aby časová konstanta spolu s paralelně zapojenými odpory v kladném vstupu OZ byla podstatně delší než 20 ms, což odpovídá 50 Hz. Kondenzátor je nejlépe zapojit paralelně ke zpětnovazebnímu odporu hystereze, nikoliv mezi neinvertující vstup a zem.

Uživatelský avatar
miroslavkovar
Příspěvky: 81
Registrován: 10 bře 2012, 01:00

#24 Příspěvek od miroslavkovar »

Pardon, chybička se vloudila. Ten kondenzátor v tomto zapojení bude nejlépe zapojit z neinvertujícího vstupu na zem. Při zapojení přes kladnou zpětnou vazbu by to kmitalo!. Dále bych ještě doporučil zmenšit odpor k zenerce. S odporem 500 k bude mít velký dynamický odpor, volil bych proud zenerkou cca 1 mA.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#25 Příspěvek od Andrea »

Té referenční diodě stačí pár desítek uA.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od jova1 »

Já jsem místo referenční diody použil obvod TL431 a žádný problém nebyl.
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... highlight=

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“