BM205, skreslenie sínusového signálu

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
telman
Příspěvky: 86
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

BM205, skreslenie sínusového signálu

#1 Příspěvek od telman »

Riešim nasledovný problém: Výstupný sínusový signál dielenského oscilátora BM205 je v hornej časti sínusovky skreslený akýmsi sploštením.
Po odobratí tieniaceho krytu, ktorý zakrýva karusel s rezonančnými obvodmi a ladiacim kondenzátorom skreslenie zmizne a signál je úplne ok.
Keďže sínusovka je sploštená len v kladných hodnotách, zrejme sa nejedná o skreslenie harmonickými. Mám podozrenie na elektrónku zmiešavača (ECH21), ale nemám po ruke inú elku na výmenu. Na druhej strane i s pôvodnými elkami je pri odobranom kryte signál v poriadku.':roll:'

Má niekto skúsenosti s podobným problémom?
Přílohy
skreslenieVFupr.jpg
Skreslenie sínusovky
(50.96 KiB) Staženo 142 x

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#2 Příspěvek od jandu »

Vyzerá to na posunutý pracovný bod elektrónky.
Chce to merať Ua, príp. Uk.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od mtajovsky »

ECH21 v BM205 není směšovač ale nf generátor a modulátor. Jednoduchý oscilátor musí mít vždy nějaké zkreslení, jinak by nic neurčovalo amplitudu oscilací. Při odstraněném krytu se pravděpodobně zvýší jakost laděných obvodů a zlepší se filtrace haromonických. Proto vypadá signál lépe, ale nějaké zkreslení bude mít z principu. Protože výrobce neudává, jaké má signál na výstupu povolené zkreslení, zbývá jen přístroj srovnat s jiným BM205.

Uživatelský avatar
telman
Příspěvky: 86
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od telman »

Ďakujem za reakcie a rady. Na meranie okolo elektrónky sa chystám, ale chcem začať jej výmenou. Predsa len si myslím, že to skreslenie, skôr akési obmedzenie zvrchu nie je normálny stav.
To mtajovsky: áno, pentódová časť ECH21 je tu vo funkcii modulátora a možno "naháňam duchov", ale nemám možnosť zrovnania s iným kusom BM205. Zdravím všetkých.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od mtajovsky »

Na Velikonoce pojedu do Brna, kde mám uložené sbírkové nepoužívané přístroje, mimo jiné i BM205. Pokud by to bylo ještě aktuální, můžu se pokusit se pomocí DSO zaznamenat průběhy na porovnání.

Uživatelský avatar
telman
Příspěvky: 86
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od telman »

Ďakujem za ochotu, ak sa to podarí, budem rád.

Uživatelský avatar
JanikPetr
Příspěvky: 102
Registrován: 18 říj 2007, 02:00
Bydliště: Opava

#7 Příspěvek od JanikPetr »

Přesně stejné zkreslení sinusovky jaké je uvedeno zde na fotce mám i já u tohoto generátoru a tak by mě rovněž zajímalo čím je způsobeno.

Uživatelský avatar
telman
Příspěvky: 86
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od telman »

To je cenný poznatok do tejto diskusie, ak by sa to potvrdilo u viacerých prístrojov, je to asi normálny stav !? Je pravda, že je to vlastne nosný kmitočet, na ktorý sa moduluje nf signál (ten je ok) a pre účel, pre ktorý bol prístroj skonštruovaný, to vadiť nemusí. Inak povedané otázka je, ako na takýto signál reaguje demodulačný obvod?

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#9 Příspěvek od jasin »

Před demodulačním obvodem je určitě nějaký laděný. Tím projde jen sínus. Ten zkreslený signál obsahuje krom základní i harmonické kmitočty. Přijimač by měl přijmout z nich jen ten jeden. Demodulaci je to pak fuk.

Pokud náš digitál osciloskop tak tam dej FFT a podívej se na obsah harmonických tohoto signálu. Budeš překvapen. Typuji to na zkreslení třetí harmonickou.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od mtajovsky »

JanikPetr píše:Přesně stejné zkreslení sinusovky jaké je uvedeno zde na fotce mám i já u tohoto generátoru a tak by mě rovněž zajímalo čím je způsobeno.
Tak já to trochu upřesním. V BM205 je jako zdroj signálu jednoduchý LC oscilátor v Colpittsově zapojení. Na rozdíl od nf RC generátorů s Wienovým můstkem nebo přemostěným T článkem, jako třeba BM492, nemá žádné obvody pro stabilizaci amplitudy. Pokud by se v tomto LC oscilátoru vyskytovaly pouze lineární prvky, nijak by nebyla určena amplituda kmitání. LC obvod určí jen kmitočet, ale amplituda může být libovolná (z řešení dif. rovnice pro harmonický pohyb amplituda zcela vypadává). Pokud by byl součin zesílení aktivního prvku a přenosu ve zpětné vazbě přesně 1, tak se amplituda oscilací udrží na jakékoliv hodnotě, přičemž se nijak neřeší, jak se oscilátor do tohoto stavu dostane. Pokud je součin menší, resp. větší než jedna, budou v obvodu existovat tlumené, respektive narůstající oscilace.

V oscilátoru se nastavuje součin zesílení a přenosu zpětné vazby na hodnotu o málo větší než 1. To postačí k nasazení oscilací. Reálný aktivní prvek, který je v oscilátoru, ale není lineární a typicky ztrácí zesílení při velkém signálu - v krajním případě dochází k limitaci. To zapříčiní, že se amplituda oscilací nejprve zvyšuje a nakonec se ustálí na takové hodnotě, že pokles efektivního zesílení v důsledku nelinearity prvku dá ve výsledku součin zesílení a přenosu zpětné vazby v hodnotě 1; na této amplitudě se stav stabilizuje.

Z výše uvedeného vyplývá, že se u takových LC oscilátorů bez zvláštní stabilizace amplitudy kmitů vždy uplatní nelinearita a tudíž dojde ke zkreslení signálu. Do jaké míry se to stane je otázkou hlavně počátečního nastavení součinu zesílení a přenosu zpětné vazby a také jakosti laděného obvodu.

Uživatelský avatar
josef-1
Příspěvky: 103
Registrován: 04 čer 2007, 02:00

#11 Příspěvek od josef-1 »

Na Aukru jsem zakoupil historický oscilátor TM534-C, ale nikde na netu jsem nenašel jeho popis a zapojení. Všude se mluví jen o verzi TM534-B, nevíte někdo jaký je rozdíl mezi těmito typy? Mám pocit, že je to asi nějaká verze BM205 o které je i toto vlákno. Já jsem oscilátor koupil v celkově žalostném stavu, konečný výsledek jeho opravy je na fotu. Pokud se týká toho zkreslení sinusovky, které je tady popisováno, tak v mém případě se projevuje také, ale ve velmi omezené míře, jak je vidět na přiloženém fotu.
Přílohy
DSCN6318a.jpg
Výstupní signál
(173.91 KiB) Staženo 90 x
DSCN6294a.jpg
Zadní pohled
(193 KiB) Staženo 103 x
DSCN6292a.jpg
Přední panel
(187.55 KiB) Staženo 113 x
DSCN6291a.jpg
Po opravě
(193.5 KiB) Staženo 161 x
TM534-1.jpg
Zakoupený přístroj
(98.9 KiB) Staženo 122 x

Uživatelský avatar
nobis
Příspěvky: 225
Registrován: 19 bře 2009, 01:00
Bydliště: Seč okr. Chrudim

#12 Příspěvek od nobis »

Krásná renovace, klobouk dolů. Když jsem kdysi dávno vlastnil TM534, tak mně bylo řečeno, že je to BM205, v provedení pro armádu (kovová stupnice). Měl jsem i krycí víko, na přední stranu. Rozdíl mezi B a C nevím.
Zde je jeden na prodej, je ale moc drahý.
http://ddamtek.cz/obr/service_oscil_Tesla.jpg

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“