Ovládání jedním tlaèítkem

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Houkal

Ovládání jedním tlaèítkem

#1 Příspěvek od Houkal »

Potøeboval bych schéma na ovládání jením tlaèítkem zap/vyp.Obvod má spínat relé.Zkoušel jsem toto postavit s 4013,ale výsledek mì neuspokojil.Nešlo by to s 555 a nebo nìjak jednodušeji ?

Uživatelský avatar
meno
Příspěvky: 930
Registrován: 04 říj 2004, 02:00
Bydliště: Czechoslovakia

#2 Příspěvek od meno »

Podobná otázka už ru bola !

Použi tlačidlo s 1spínacím a 1 rozpínacim tlačidlom (systém T9) obvod SR s dvoma hradlami NAND (MH7400 alebo CMOS MHB4011) spín kontakt na SET rozoínaci na RESET výstup na CLK klopného obvodu D (MH7474) negovaný výstup tohto obvodu na vstup D a s neinvert. výstupu na tranzistor a relé. -NAJSPOĽAHLIVEJŠIE RIESENIE

Zopár podobných zapojení som videl aj v Amat.Rádiu

:D :D :D

Uživatelský avatar
MiLe
Příspěvky: 123
Registrován: 18 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od MiLe »

s 555tkou to tu uz bolo, mal som to aj postavene, chodilo to super! Hladaj a isto najdes!!!

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

hledej

#4 Příspěvek od jasin »


Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#5 Příspěvek od jasin »

Nejjednodušší ovládání jením tlačítkem zap/vyp s relé : :idea:

Obrázek

Uživatelský avatar
meno
Příspěvky: 930
Registrován: 04 říj 2004, 02:00
Bydliště: Czechoslovakia

#6 Příspěvek od meno »

Ta schema s ťyristorom sa mi nezdá nejak extra spoľahlivá (no neskúšal som neviem posúdit) Ten môj návrh som dal na upload ako ovl1tla.png . Nakreslil som to teraz na rýchlo takže tam môže byť aj nejaká chyba ale nemala by byť ! Ale kopa podobných je v Aradiu alebo na nete ! Ale zdá sa mi to ako najspoľahlivejšie riešenie. Treba však tlačidlo s 1spín. a 1 rozp. kontaktom no dá sa zohnať často sa používa v priemyselných zariadeniach (niekedy sa to vyrábalo pod označením systém T9)

:D :D :D

Houkal

#7 Příspěvek od Houkal »

Dìkuji všem,postavil jsem ovládání s 555 a jsem velice spokojený ! :lol:

Návštěvník

#8 Příspěvek od Návštěvník »

meno píše:Podobná otázka už ru bola !

Použi tlaèidlo s 1spínacím a 1 rozpínacim tlaèidlom (systém T9) obvod SR s dvoma hradlami NAND (MH7400 alebo CMOS MHB4011) spín kontakt na SET rozoínaci na RESET výstup na CLK klopného obvodu D (MH7474) negovaný výstup tohto obvodu na vstup D a s neinvert. výstupu na tranzistor a relé. -NAJSPO¼AHLIVEJŠIE RIESENIE

Zopár podobných zapojení som videl aj v Amat.Rádiu

:D :D :D

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“