Nabíjení Li-xxx baterií + sérioparalelní řazení článků

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Vodomil
Příspěvky: 18
Registrován: 24 črc 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Nabíjení Li-xxx baterií + sérioparalelní řazení článků

#1 Příspěvek od Vodomil »

Dobrý den, chtěl bych nahradit Li-Ion baterii ve vysílačce (7,4V) sérioparalelní kombinací baterií pro mobil. Koupil jsem poměrně za levný peníz 4ks baterií do mobilu, které by se po odstranění elektroniky vešly do původního pouzdra akupaku. Tato sestava by potom měla 1,5 násobek kapacity původní baterie. Cena byla menší než poloviční! Měl bych proto několik otázek:
1) k čemu slouží elektronika přímo na baterce (zalitá v UH pod kontakty)? Je to balancer? A jak se taková baterie musí nabíjet, když je mimo mobil?
2) je možné použít sérioparalelní řazení 4ks článků `a 3,7V (1x1 + 1x1) abych dostal 7,4V? Jak se potom bude muset taková baterie nabíjet? Původní se skládala ze dvou (holých) článků `a 3,7V a nabíjecí elektronika byla v akupaku. Budu moci nabíjet přes původní elektroniku i tuto novou sestavu? vodomil1@gmail.com

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od AmarokCZ »

1) Elektronika v baterce je ochrana Li-IONky, o nabíjení se stará sám telefon. Ta ochrana je realizována například pomocí NT1854.
2) Ano, je ale při prvním paralelním spojení je nutno nejdříve spojit přes odpor, protože natvrdo by mohly vzniknout velké vyrovnávací proudy. Nabíjení se pak provádí napětím 2x4.2V (tzn. dva zdroje), nebo napětím 8.4V + balancer.
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
Vodomil
Příspěvky: 18
Registrován: 24 črc 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Vodomil »

Tak díky za vysvětlení a naději, že by to nakonec mohlo fungovat. Takže, když tu sadu připojím na původní vývody elektroniky ve vysílačce tak, jak byla připojená původní, tak to bude OK? A pokud má původní elektronika 3 vývody = 2x k plusu článku a 1x společný k mínusu, tak to nabíjelo 2x 4,2V?

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od AmarokCZ »

Spíš to nabíjelo s balancerem, nabíjení 2x4.2V je hodně velká výjimka. Při připojování a prvním nabíjení doporučuji vše pohlídat.
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
Vodomil
Příspěvky: 18
Registrován: 24 črc 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Vodomil »

Aha, tak takto. No je to Japončík a nemám potuchy, jak to mají ošetřené.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#6 Příspěvek od czatlantis »

Já právě teď přemejšlím, že by se mi hodil nějakej přenosnej zdroj když testuju APčka a podobně složenej z 18650liion článků, tak řeším to nabíjení a balancování - našel jsem an ebayi
http://www.ebay.com/itm/Protection-Circ ... 336ac821de

(má to i v provedeních pro různý počty článků). Co jsem pochopil, tak to odpojí při poklesu pod 3V/čl a nad 4,2V/čl...což by bylo ideální. Problém je, jestli to zaprvé odpojí opravdu přesně na tomhle napětí nebo to bude plus, mínus autobus , za druhé - jestli to počítá to napětí jako pro všechny články nebo to opravdu hlídá jednotlivý články a jakmile alespoň jeden z nich klesne pod 3V tak odpojí a za další - jestli to bude alespoň trochu balancovat? Protože nevm, jestli když připojím třeba 4 (beru ten můj případ s víc čl) sice stejný články v sérii, tak jestli se po 50cyklech naprosto nerozhodí...

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#7 Příspěvek od Andrea »

Balancovat to nebude, to by se tím pochlubili, ale každý článek zvlášť to asi sleduje, do toho řídicího IO je zavedený i střed baterie.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#8 Příspěvek od czatlantis »

To je taky fakt...no já to asi koupím a občas to vybalancuju manuálně...hlavně tam chci něco mít, aby se mi to nevymlátilo na 0V když to někde zapomenu..

Uživatelský avatar
miroslavkovar
Příspěvky: 81
Registrován: 10 bře 2012, 01:00

#9 Příspěvek od miroslavkovar »

O LiIon akumulátorech je diskuse kousek vedle na fóru. doporučuji nakouknutí

Uživatelský avatar
petr_
Příspěvky: 201
Registrován: 06 pro 2010, 01:00

#10 Příspěvek od petr_ »

balancer to nemá, ale hlídá to napětí na každém článku a pokud překročí, tak to odpojí.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“