ZDROJ - ŠPIČKA PO ZAPNUTÍ

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dalik
Příspěvky: 305
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Hranice

ZDROJ - ŠPIČKA PO ZAPNUTÍ

#1 Příspěvek od dalik »

Zdravim odborniky,
mam stabilizovany zdroj profi vyroby 13,8V/25A. Problem je ten, ze pri zapnuti zdroje, ktery obsahuje 450W toroidni trafo, mi vypadne bytovy jistic v zasuvkovem okruhu (10A). Jistic vypadne tak 7-8x z deseti zapnuti, nejcasteji pokud je zdroj vypnuty jen kratce (do 30 min). Pokud se zdroj podari zapnout bez vypadnuti jistice, "mrkne" v byte elektrika. Jelikoz nemohu zasahovat do elektroinstalace v byte, chtel bych se optat, zda se da udelat nejaky obvod, ktery by po zapnuti zdroje zmirnil naraz? Dekuji za vsechny mozne rady. Dalik
Líp už bylo.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#2 Příspěvek od rezis »

Napada me bud spinat v nule pomoci triaku a optoclenu se spinanim v nule, nebo obvod s rele co by po dobu nabijeni kondu pridal do serie odpor.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od Sendyx »

Obvod se jmenuje soft start UTFG !!! (Use The Fucking GOOGLE). Na menší nároky stačí NTC termistor pro tyhle účely vyráběný na daný proud.

Uživatelský avatar
MirrA1
Příspěvky: 531
Registrován: 30 srp 2006, 02:00

#4 Příspěvek od MirrA1 »

Tak tohle mi dělal můj lab. zdroj. Vyřešil jsem to tak, že jsem do série s primárem zařadil odpor cca 70R a na sec. trafa sem udělal jednoduchý obvod který asi po sekundě sepne relé které přemostí odpor na primáru. Od té doby bez problému.

Uživatelský avatar
zbek
Příspěvky: 146
Registrován: 06 lis 2005, 01:00

#5 Příspěvek od zbek »

Tak ho vyměn za 16A jistič a je to .
zbek

Uživatelský avatar
meno
Příspěvky: 930
Registrován: 04 říj 2004, 02:00
Bydliště: Czechoslovakia

#6 Příspěvek od meno »

Na niečo podobné som vydel použitý softštartér amatérskej výroby. Bol to vlastne detektor prechodu st. prúdu 0 + PICka + triak. Po pripojení na sieť tento softštart postupne vyšoval ekektívnu hodnotu napatia púštanu do záťaže a keď do záťaže púštal celú sínusovku tak sa triak premostil stýkačom. Program do PICky ani schému bohužiaľ nemám.
:D :D :D

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“