Jednoduché řízení krokového motoru

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
milou
Příspěvky: 81
Registrován: 04 dub 2012, 02:00

#46 Příspěvek od milou »

Vše jasné . Díky Lukin

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#47 Příspěvek od Atlan »

na ja by som vsetky vstupy zabuchal este kondikmi proti zemi.... koli ruseniu, navyse tam mas atmega... tak ze vyuzit Int0 a 1 a pri prekroceni prudu by sa vyplo budenie motora.... prud by sa snimal na odpore s tranzistorom kolektor do vstupu INT. troska by a menej hriali tie motory.... NA druhej strane na toto pouzitie moze po nastaveni polohy ostat motor bez budenia, akurat bude treba odladit rychlost krokovania podla zataze a napetia na motore....
P.S. bacha ked sa to rozbehne oprotii obrobku alebo vretenu to bude bum bac... ale drzim palce....

Uživatelský avatar
milou
Příspěvky: 81
Registrován: 04 dub 2012, 02:00

#48 Příspěvek od milou »

Ahoj. Do té jemné elektroniky zasahovat nechci. Jsem jen silnoproudař,a mám jen základy elektroniky. Co se týká toho rozjetí motoru proti vřetenu-obrobku,tak budu přepínat motory za výkonovým stupněm,a na tom přepínači chci ještě udělat stopku,kterou odstavím napájení. Kolega asi ví,co dělá. Já dám do hromady jen ten výkonový stupeň,a přepínání motorů.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#49 Příspěvek od Atlan »

daj foto potom ako to bude vyzerat, pripadne video na youtube ako to chodi...

Uživatelský avatar
popopepe
Příspěvky: 548
Registrován: 26 říj 2005, 02:00

#50 Příspěvek od popopepe »

Samozřejmě není problém udělat to víc blbuvzdorné :-)
Ale aby to mělo smysl, má to několik odmínek. Tohle tady navržené je prostě ta nejjednodušší varianta.
Pokud by jsi měl k dispozici dva galavanicky oddělené zdroje ( např 12V na motory a 8-15V na logiku, tak udělat galvanicky oddělenou tu část řízení od té silové pomocí optronů. Stačí trafo s dvěma různými vinutími.
Pak i v případě toho, že by se ti podařilo prostřelit ty výkonové tranzistory, tak ta řídící část by měla bez úhony přežít.
To Atlan: Snímání proudu a využití přerušení - proč ne, jsou to dva výkonové odpory navíc, chvilka hraní, ale předpokládá to sadu stejných motorů. Vzhledem k tomu, že je toto korespondenční projekt, tak se obávám, že by bylo víc problémů, než užitku. Jinak to blokování atd, to je samozřejmé, ale s tím se budu babrat až na reálné DPS. Zatím šlo jenom o ideu a základní nástřel :-). Taky jsme zvědav na výsledek.

Uživatelský avatar
milou
Příspěvky: 81
Registrován: 04 dub 2012, 02:00

#51 Příspěvek od milou »

No mám tady 30A přístrojová relé,které použiju na přepínání motorů,a zapojím je v blokaci jako u reverzace,takže nebude možné připojit dva motory najednou. Motory budou tři,a stejné,takže taky v pohodě. Už dokončuju blok mosfetů. Pro jejich ochranu jsem použil tyto diody IN540I. Budou stačit ?

Uživatelský avatar
popopepe
Příspěvky: 548
Registrován: 26 říj 2005, 02:00

#52 Příspěvek od popopepe »

Ono s tím spojováním motorů není ani tak problém s výsledným maximálním proudem a podobně, ale jak se mění různě indukčnosti při různém pohybu, tak se ten proud přelévá mezi motory a driverem, a nikdy nevíš, co z toho vlastně vyleze. Takže zásada - co motor, to driver. Nebo při vypnutém driveru přepojit ty motory.
Ty diody nejsou zrovna zvlášť vhodné, ale pokud jiné nemáš, tak je tam dej. Jsou pomalé a závěrné napětí taky nemají bůhví jaké.
Optimální jsou třeba UF5408, UF4007, nebo něco podobného.

Uživatelský avatar
milou
Příspěvky: 81
Registrován: 04 dub 2012, 02:00

#53 Příspěvek od milou »

Dobřě. Koupím je v krámě,a pak je tam plesknu,ať je na to spoleh. Co se vypnutého driveru týká,tak tam se dá taky udělat vybavovač,který mi při zaplém napájení driveru nesepne napájení cívek relátek pro přepínání motorů :

Uživatelský avatar
milou
Příspěvky: 81
Registrován: 04 dub 2012, 02:00

#54 Příspěvek od milou »

Pánové vše ohledně ochranných diod je zbytečné. Ten tranzistoz má svou vlastní v pouzdře 70 A 125 Ns 1,5 V

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#55 Příspěvek od Andrea »

To by byl divnej MOSFET, kdyby ji neměl. :D

Uživatelský avatar
milou
Příspěvky: 81
Registrován: 04 dub 2012, 02:00

#56 Příspěvek od milou »

Fakt nejsem moc znalý věci. jen základy. Proto se ptám. Otázka zní,jestli ty přídavné UF4007 jsou potřeba,nebo jestli to ta interní zvládne pochytat. Na druhou stranu tam žádné velké špičky nebudou,když se odepíná indukční zátěž jen v krocích. Ale nevím to jistě.

Uživatelský avatar
popopepe
Příspěvky: 548
Registrován: 26 říj 2005, 02:00

#57 Příspěvek od popopepe »

Ty diody má každý Mosfet, je to dané tím, jak se vyrábí. Na ty vnitřní vůbec nespoléhej, a koukej tam dát ty externí. :-)
EDIT: a právě to spínání a odepínání indukčnosti je z hlediska špiček poněkud problematické, proto ty diody :-)

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#58 Příspěvek od Andrea »

Proč by na ně neměl spoléhat? Ta dioda vydrží tolik co ten tranzistor.

Uživatelský avatar
milou
Příspěvky: 81
Registrován: 04 dub 2012, 02:00

#59 Příspěvek od milou »

To mně taky zajímá ?

Uživatelský avatar
popopepe
Příspěvky: 548
Registrován: 26 říj 2005, 02:00

#60 Příspěvek od popopepe »

Nemám proto žádné věděcké odůvodnění, proč by měly být ty v tranzistoru uvnitř horší nebo lepší než externí, pouze zkušenost, že už jsem měl pár profi driverů podobného typu rozebraných, a všude byly ty diody externí. Předpokládám, že výrobce je tam nedal jen tak pro parádu, když mohl využít ty vnitřní. Takže osobně bych je tam dal, pokud se rozhodneš je tam nedat, je to tvoje volba :-), a asi to bude běhat i bez nich.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“