Demontáž plechů trafa a opětovné naplnění do kostřičky

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#16 Příspěvek od vicious »

V lete teraz som rozoberal zvarane trafo (E na jednej strane a I na druhej). Zvar som rozrezal pílkou na železo a pri opätovnom skladaní som si vrtačkou vyvrtal otvory. A tiež pri skladaní som si plechy už s dierami ukladal na klince tak ,aby sa mi nepomiešali. Samozrejme prvý plech padol za vlasť, lebo nešiel vytiahnuť z kostry cievky.
Ako som spomínal, že plechy neboli prekladané, tak pri rozoberaní som sa odrbal, lebo mi stačilo vybrať niekoľko začiatočných plechov a potom ich len preložiť (jedno "hrubé" Ečko a Ičko by bolo uprostred a od kraja poprekladaných len pár plechov kôli pevnosti) tak ja som si to veselo rozoberal, ešte som sa tešil jak pekne to už ide, a potom ked som mal 2/3 rozobraté ma napadlo, že som ich nemusel oddeľovať ale spraviť jak som spomínal. A spájal som to s klincami, z ktorých som urezal hlavičku a so závitorezným očkom urobil závity

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#17 Příspěvek od kokun »

Dnes se uplatňují technologie, aby se chrlilo co nejvíce výrobků, v co nejkratším čase a co nejlevněji - kvalita je až druhořadá :cry:
Proto se i ta jádra svařují (CO drátovkou). Předtím se stahovací šrouby (svorníky) nahrazovaly třeba dlouhými závlačkami.
A přitom před lety, se i ty svorníky izolovaly (fermež-, či turbo-trubičkou), aby ani v tom otvoru nedocházelo k mag. zkratu 8O :roll:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#18 Příspěvek od PavelFF »

Magnetický zkrat je něco jiného.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#19 Příspěvek od kokun »

:oops: Jo máš pravdu (mně už se ty teorie vykouřily z hlavy) - jde o el. zkrat a zvětšení ztrát jádra vířivými proudy a tím k jeho zvýšenému oteplení :roll:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#20 Příspěvek od Otkundes »

Na stránkách www.radiohistoria.sk jsem našel text ing.M.Berana, který řeší opravy napájecích transformátorků. Formát *.pdf, něco přes 2 MB
Najdete tam též návrh síťových a dokonce i vazebních a výstupních transformátorů a filtračních tlumivek.
Pro zájemce uvádím odkaz:
http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/ma ... enDocument
Možná Vám to pomůže...

Uživatelský avatar
miroslavkovar
Příspěvky: 81
Registrován: 10 bře 2012, 01:00

#21 Příspěvek od miroslavkovar »

Jo osoba Ing. Miroslava Berana z Brna, to je osobnost číslo jedna na "radiojournalu.cz", ale oni spolupracují s Rádiohistória.sk. Škoda jen, že už si užívá důchodu. Doporučuji stránky občas navštívit.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#22 Příspěvek od FERYACT »

Už jsem rozebíral i svařené trafo.Svar byl použit místo stahovacích šroubů.Po odbroušení svaru odstranění grotu a převinutí trafo chodí

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#23 Příspěvek od BOBOBO »

Na namáčení vevěřím . Pokládám na kamna , v rukavicích upnu naplacato do svěráku a šroubovákem na tlučení kladivem první obříznutý plech vytluču . Stačí 2-3mm , aby bylo za co kleštěmi vzít . Pracuji co nejrychleji , dokud je jádro horké . Dám vedle první a poslední plech , abych dal tu vrstvu impregnace zase ven . Když se blížím ke konci skládání jádra stáhnu ve svěráku obě strany , pak přidám třeba dva plechy a pak po jednom . Pro poslední dělám místo kudlou , kterou z obou stran zatlačím do štěrbiny . Potom plechy nezbývají . No a jeden fígl , Íčka zasuň až budeš mít to trafo z Éček poskládané .

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#24 Příspěvek od FERYACT »

Pokud vytlučeš plech o 2-3mm upni ho do svěráku a silným šroubovákem začni páčit získáš neobvyklou sílu.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#25 Příspěvek od BOBOBO »

Pokud ho dostaneš o ty 3mm , potom už impregnace nedrží .

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od jura80 »

PavelFF píše:
kokun píše:
kokun píše: Pavle - z hlediska izolačního i mag. toku to bude naprosto jedno.
Ale nebude to úplně jedno, z hlediska mechanického. ...
Tady až tak úplnou pravdu taky nemám - když otočíš ty dva plechy "grótem" (otřepem) k sobě, tak dojde k "částečnému mag. zkratu" - ale vně (po obvodě) to bude asi zanedbatelné (co je to proti těm svařovaným jádrům)
To nechápu. To přece není magnetický zkrat. Nemělo být "elektrickému"?
A nebo obojí.

Sory, trochu mimo téma. Jednou v životě jsem převíjel trafo- tak jsem si říkal, že už to nikdy neudělám. Pak jsem vinul tlumivky do reprosoustav- řekl jsem si, že už to nikdy neudělám, že je to jako s tím trafem. A přesto jsem jednoho dne zjistil, že zase "musím" vinout cívky.

Každopádně, pár plechů z trafa zbylo, ale taky to funguje a svět se nezboří. Ale už tady padly i rady, jak to udělat, aby nic nezbylo.

Good luck!
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
dobrota
Příspěvky: 8
Registrován: 20 říj 2009, 02:00

#27 Příspěvek od dobrota »

tak díky všem za rady, dnes jsem se k tomu odhodlal a nebylo to až tak strašné, jak jsem čekal, po problematickém vytažení prvního plechu, který se poněkud zdeformoval to už šlo, vždycky jsem vpáčil silnější žiletku do té nepatrné mezery mezi nejbližšími dvěmi, tím načal impregnaci a už to pak šlo celkem lehce rozebrat.
Odmotal jsem dobrý i spálený sekundár (který byl bohužel pod ním), teď už zbývá jenom maličkost - navinout to znovu. Není tu náhodou někdo z okolí Zlína nebo Uherského Hradiště, kdo by to dokázal za rozumný peníz udělat ?
Plechy bych si potom naskládal zpět sám, asi to bude o dost těžší než rozborka ale snad to zvládnu.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#28 Příspěvek od Otkundes »

Možná by Vám to odborně navinuli, smontovali a naimpregnovali v místní navijárně/opravně motorů.

Uživatelský avatar
bardot13
Příspěvky: 153
Registrován: 01 črc 2007, 02:00

#29 Příspěvek od bardot13 »

A ještě drobná rada.Asi před 35-40 lety jsem si navíjel různá trafa v domácích podmínkách na různé nabíječky a zdroje. Při navíjení na kostru trafa dochází při vinutí k utahování středového průřezu cívky. Pak nejde řádně vkládat plechy do cívky.Já jsem si vyráběl navíjecí jádra z tvrdého dřeva nebo pertinaxu.Jádro musí být v cívce co nejpřesnější.Středem bylo provrtáno. Potom v ose podélně rozříznuto. Pomocí šroubového svorníku, podložek a matic uchyceno do sklíčidla vrtačky.Po navinutí a vytažení jádra,zůstal středový přůřez stejný.Proto vkládaní plechů šlo snadno.Plechy se pak dají vložit všechny a snadněji.
Dnes jsou cívky vyráběny z plastů a proto jsou mechanicky odolnější než dřívější papírové nebo pertinaxové.Ale i tyto cívky mění časem rozměry,
zvláště po přehřátí trafa.Dnes si trafa nenavíjím ale kupuji. Bardot.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#30 Příspěvek od Atlan »

ja som si koli par cievkam(8ks) k repro vyhybke urobil navyjacku z krokoveho motora,,, tych par zavitou to staci a vyzera to profi, aj na nejake inpulzne trafka s par zavitmi je to super...

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“