Řízení motoru

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mmiicchhaall52
Příspěvky: 110
Registrován: 03 srp 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Řízení motoru

#1 Příspěvek od mmiicchhaall52 »

Potřeboval bych poradit.
Mám motor ze stěračů a chci aby mi zatáčel s koly u motokáry...
Ale nevim jak udělat, když do něj pošlu impuls tak aby zatočil a potom se vrátil zase na "na střed" (aby kola byla rovně)
Přemýšlel jsem tam dát H-můstek a tři optozávory, které by hlídaly levou střed a pravou stranu. Že když pošlu impuls tak ze střední polohy se posune do krajní a vrátí se spět na střed.
Ale nemám páru jak to zapojit.

Předem děkuji.

Uživatelský avatar
miroslavkovar
Příspěvky: 81
Registrován: 10 bře 2012, 01:00

#2 Příspěvek od miroslavkovar »

Problém není tak jednoduchý, jak si myslíte. Zadání je podobné řízení RC modelů. Nestačí pouze natočit kola vlevo nebo vpravo, ale po celou dobu zatáčky je třeba je držet v zatočeném stavu a k tomu je potřebná značná síla, jako u auta. Jistou sílu potřebujete i na udržení kol v přímém směru. Elektromotor musí být sice napájen, ale jen tolik, kolik bude třeba na vyvození potřebného momentu. Jedině snad, pokud použijete šnekovou samosvornou převodovku, pak by bylo řešení elektricky jednodušší. Navíc jistě potřebujete řízení progresivní, nikoliv skokové. Možná vám někdo poradí, ale počítejte s tím, že to vůbec nebude snadné to realizovat, hlavně, pokud nemáte zkušenosti třeba s PWM regulací, snímáním polohy, či enkodéry.

Uživatelský avatar
no_-_name
Příspěvky: 257
Registrován: 13 pro 2007, 01:00
Bydliště: Mladá Boleslav

#3 Příspěvek od no_-_name »

rozebral bych modelářský servo a patřičně posílil výstupy :) Zpětná vazba je realizována pomocí potenciometru
~Nestavte se mi na odpor! - Georg Simon Ohm ~

Uživatelský avatar
mmiicchhaall52
Příspěvky: 110
Registrován: 03 srp 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od mmiicchhaall52 »

mě stačí uplně něco primitivního bez PWM
Jen když zatočim tak aby se to zas vrátilo na střed nic víc nic míň.
A tady posílám foto na co to je:
http://michal-amater.webnode.cz/projekty/vozitko2/

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#5 Příspěvek od Atlan »

Tak to nebude motokara .... Potenciometer na osku motora jeden dvojity OZ a tranzistory v H moste pokial si pametem... Cim vecie natocene kolies tym. Vecsi moment bude mat motor pre vratenie do stredovej polohy.... Sice neviem ci tam bude volant..... Ale to sa da riesit potencio metrom.... Moznno by sa nasla aj svhema... Stacilo okopirovat riadenie z auta a kolesa by sa vracali do stredu same....

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#6 Příspěvek od varok »

A nešlo by toho dosáhnout čistě mechanicky? Napadá mě, že by se do krajních poloh umístili přepínače, které by přeply motorek na opačné napětí a jel by do středové polohy. Jak ale dosáhnout přesně středu nevím.
Nebo, nechat řízení přesně ve středu a přes nějaké silnější pružiny by vždycky motorek zatočil. U volantu by jste měl spínače, na každou stranu jeden. Motorek by se otáčel podle směru na který chcete jet. Po přerušení napájení motorku by to pružina vždycky vrátila do středové polohy.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“