Adaptér NBT LENOVO vyhazuje fíčko

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

Adaptér NBT LENOVO vyhazuje fíčko

#1 Příspěvek od Honza_dy »

Nazdar, mám menší problém s adaptérem od NB LENOVO. Asi v polovině případů při zapnutí do sítě vyhodí fíčko. Nemyslím, že je to závada, spíš vlastnost. Navíc mám v baráku dost starou elektriku, což bude zřejmě jedna z hlavních příčin.
Zajímá mě, jestli by tomuto nepříjemnému jevu nešlo nějak odpomoct. Jiné podobné zdroje v třídě I mi to nedělají.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

Honza_dy píše:Zajímá mě, jestli by tomuto nepříjemnému jevu nešlo nějak odpomoct. Jiné podobné zdroje v třídě I mi to nedělají.
kolik drátů má vidlice ?
vyhazuje to nadproud, nebo svod na PE

pokud je to nadproud při nabíjení kondíků, mělo by postačit vložení nějakého NTC, ale pokud je to svodem, bude to na úpravu adaptéru . . .

Uživatelský avatar
vasekpetr1
Příspěvky: 802
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Hospoda u Třebíče

#3 Příspěvek od vasekpetr1 »

Pakliže je to klasické "fíčko" a je správně zapojeno (fázové i nulovací svorky), tak si nadproudu všímat nebude a spíš bude problém v stavu blokovacích kondů proti ochrannému vodiči v odrušovacím členu na vstupu napáječe. Hodnota odporu fázového a nulovacího vodiče proti ochrannému na zdroji? Bylo by to na rozkuchání zdroje, to je asi lepší sehnat druhý zdroj.

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#4 Příspěvek od Honza_dy »

jak už jsem psal, adaptér je ve třídě 1, čili má tři vývody. Rozdělávat ho nebudu, protože mimo tento problém je zcela funkční. Ještě ho vezmu do práce na eurotest, ale myslím, že je to opravdu vlastnost, nebo spíš chyba v návrhu + stav mojí domácí rozvodné soustavy.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#5 Příspěvek od weed_smoker »

V těch adaptérech bejvaj ve filtru keramičáky třídy Y (nespékavý) proti PE z obou stran a navíc bejvá PE spojený se zemním pólem výstupů.Nejdřív bych koukal po těch keramičákách a pak na impulzní trafa,jestli nemá náhodou průpal do výstupu(což obvykle nemívá,pokud je zdroj jinak dobrej).
Pak je tu možnost unikajícího proudu z víc spotřebičů,byl případ 30PC,kdy jich 29 na jeden chránič jelo normálně a po připojení jakýhokoliv dalšího chránič vypadnul.Třeba z ostatních spotřebičů už něco utíká a ten zdroj je poslední krok před vypadnutím.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

Mám podobnej problém s jedním filtrem v dílně, umí občas při zapnutí vyrazit 100mA fíčko a přitom je to "klasika" a max 4n7 proti PE, na druhou stranu dnešní chrániče jsou dělaný (nevím, jestli i běžně používaný) na proudový nárazy při zapnutí těchto filtrů, protože se to v domě prostě nasbírá, ty unikající proudy bývají dost vysoký.

Každopádně někde bude chyba, zkus to jinde se stejným chráničem.

Mám taky Lenovo, při zapnutí kabelu do zdroje z toho lítají jiskry, ale fíčko drží. :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Jenda_KL »

Hloupá otázka na kterou nemám stále odpověď:
Proč odrušovací filtry napájení používají PE pro svojí funkci ?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#8 Příspěvek od Andrea »

Vůči čemu bys chtěl ten filtr souhlasné složky zapojit?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

Honza_dy píše:mám v baráku dost starou elektriku, což bude zřejmě jedna z hlavních příčin.
Zajímá mě, jestli by tomuto nepříjemnému jevu nešlo nějak odpomoct. Jiné podobné zdroje v třídě I mi to nedělají.
Schází hlavní informace, je to chránič nebo kombinace chránič a jistič? a jaká charakteristika.
Stará instalace se podepíše pouze v tom případě, že horší izolační stav vedení se přičítá k vybavovacímu reziduálnímu proudu. To zjistíš pokusným odpojením funkce chrániče.
Chránič s jističem může vybavit při soudobém zatížení k vypínací mezi, jestli na 16A jističi visí 14 A jiných spotřebičů a ty zapojíš adaptér s žíznivým filtračním kondem, je venku.
Pro domácí účely s nežádaným vybavením chrániče po zapnutí spotřebičů s kapacitama odrušovacích filtrů je k dispozici zpožděný chránič char. G - 10 ms nebo selektivní S - 40 ms
a pro úplnost, norma v dodatku připouští nepoužití chrániče pro speciální zařízení:
„Ve střídavé síti musí být doplňková ochrana proudovými chrániči provedena v souladu s 415.1 u zásuvek, jejichž jmenovitý proud nepřekračuje 20 A, které jsou užívány laiky (osobami bez elektrotechnické kvalifikace) a jsou určeny pro všeobecné použití. Výjimkou mohou být:
zásuvky určené k použití pod dozorem znalé nebo poučené osoby, např. v některých komerčních nebo průmyslových provozech, nebo zvláštní zásuvka určená pro připojení speciálního zařízení.
Poznámka N:
Takovými zásuvkami pro speciální druh zařízení mohou být např. zásuvky pro zařízení kancelářské a výpočetní techniky nebo pro chladničky, tj. zásuvky pro napájení zařízení, jehož nežádoucí vypnutí by mohlo být příčinou značných škod.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#10 Příspěvek od czatlantis »

Když už jsme u toho - je blbej nápad používat ten adaptér jen s dvojkolíkem? (Při troše násilí a měkčím kabelu se to dá zapojit i do té dvojkolíkové zásuvky). Jde mi o to, že trojkolík je kabel jak od pračky a zbytečně se špatně vytahuje ze zásuvky třeba na škole kde sedím kus od zásuvky se tady ten dvojkolík dá jednoduše vyškubnout i na "dálku"+když o to někdo zakopne, tak se to vyškubne ze zásuvky aniž by to vzalo s sebou notebook na zem.
Vím, že třeba některý DELLy mají defaultně jen dvojkolík a dokonce adaptéry pro Lenovo určený myslím pro USA mají taky jen dvojkolík....

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Habesan »

Nedělal bych to.

Jestli na tom trváš, tak si sežeň verzi ve třídě II.
Teoretický rozbor obstarají jiní.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#12 Příspěvek od Honza_dy »

Mám klasické fíčko, takové to staré německé, vybavovací proud 0,1A. Myslím, že tu debatu ukončíme, zkusím změřit unikající proud a uvidíme. Díky za postřehy.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#13 Příspěvek od weed_smoker »

Chrániče 0.3 a 0.1A jsou jenom protipožární,před úrazem už tak dobře nechráněj.Do bytových rozvodů se dává 0.03A (30mA).

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#14 Příspěvek od Honza_dy »

To já samozřejmě vím, vždyť píšu, že nemám rozvody v nejlepším stavu.

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Jenda_KL »

Andrea píše: souhlasné složky
sou-cože ?
Třebas f-měniče Altivar mají tento spoj na PE odpojovatelný, citováno z manuálu "pro provoz za proudovými chrániči a v sítích IT"

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“