Jednoduché řízení krokového motoru

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
milou
Příspěvky: 81
Registrován: 04 dub 2012, 02:00

#76 Příspěvek od milou »

Ahoj. Neuvěřitelné. Ještě jsem se nevzpamatoval z toho,že jde v dnešní době něco normálně. Velký DÍK. Odkud jsi,ať tě můžu na to pivo pozvat ,případně poslat.? :D Tady malé rozpracování ovládání. Počítám do budoucna s více motory,a zapínání hl.motoru+reverzi+osvětlení.

Uživatelský avatar
milou
Příspěvky: 81
Registrován: 04 dub 2012, 02:00

#77 Příspěvek od milou »


Uživatelský avatar
popopepe
Příspěvky: 548
Registrován: 26 říj 2005, 02:00

#78 Příspěvek od popopepe »

Tý bláho, mostrum z galaxie Arkana :-)
Motůrek jsem nějaký našel, tak to odpoledne otestuju.

Uživatelský avatar
popopepe
Příspěvky: 548
Registrován: 26 říj 2005, 02:00

#79 Příspěvek od popopepe »

Takže to funguje. Motůrek mám sice nějaký jiný, s jiným počtem kroků, ale dělá to co má :-) Točí se. Na obě strany, a nebo sebou škube po kroku :-) na obě strany.
Tak jdu najít nějakou šikovnou obálku, a když někoho ukecám, tak to zítra hodí na poštu. Když ne, tak to pošlu v pondělí sám :-)
Chceš to poslat nějak doporučeně, nebo budeme věřit poště, že to neztratí?
:lol:
Přílohy
ATMEGAdriver1.png
Driver
(107.43 KiB) Staženo 79 x
ATmegadriver.png
Soustrojí :-)
(101.31 KiB) Staženo 119 x

Uživatelský avatar
milou
Příspěvky: 81
Registrován: 04 dub 2012, 02:00

#80 Příspěvek od milou »

No vypadá to dobře. Cením si tvého času. Jestli můžeš,pošli to raději doporučeně,a připiš č.účtu,já ti to zaplatím. Díky. Teď ještě jeden dotaz ze zvědavosti. : Je to veký problém programovat ? Ten obvod bych fyzicky do hromady dal bez potíží,ale ten program do toho švába nevím.

Uživatelský avatar
popopepe
Příspěvky: 548
Registrován: 26 říj 2005, 02:00

#81 Příspěvek od popopepe »

Je programování a programování. Já nejsem programátor, ale co potřebuji, to si dokážu napsat. Používám BASCOM. Takový Basic pro Atmely. Pokud umíš anglicky 20 základních slov, tak to zvládneš taky. Samozřejmě to chce chvilku si s tím hrát, ale ty moje legrace v tom už zvládám bez problémů (různé řízení I2C, displeje, tlačítka, PWM atd.). Díky tomu Basic základu je to triviální, nemusíš se zdržovat tvorbou nějakých knihoven apod. To už udělal někdo za tebe. Jasně, že časově kritické procesy a pod. je lepší psát v ASM, kdy přesně víš, jak dlouho to bude trvat, dá se to optimalizovat atd. Ale při dnešní rychlosti procesorů a velikosti paměti jsem zatím nenašel potřebu to v ASM psát. Bascom zvládá bez problémů.
Co se týče nahrávání - programování procesoru, tak mám z historie několik programátorů. Ale dnešní obvody se dají většinou programovat ISP či ICP - tudíž zapojené v daném konkrétním obvodu, jenom potřebuješ asi 5 správných vodičů vyvést na nějakou svorkovnici, připojíš jednoduchý programátor a naprogramuješ. Cena toho programátoru je řádově několik stovek. A najdeš spoustu zapojení i na webu.
A přesně jak píšeš - vypadá to jednoduše, protože všechno dělá procesor. Nejvíc místa na desce zaberou konektory, tlačítka apod. :-), a o vše ostatní se stará ten uP.

Uživatelský avatar
milou
Příspěvky: 81
Registrován: 04 dub 2012, 02:00

#82 Příspěvek od milou »

Je to pecka. Hledal jsem nějaký (návod-základy) Těch kroků k správnému programování,ale našel jsem jen příliš obecné informace. Něco bych si o tom chtěl přečíst,ať vím,očem je řeč. Znáš nějaký odkaz,který to řeší ?

Uživatelský avatar
popopepe
Příspěvky: 548
Registrován: 26 říj 2005, 02:00

#83 Příspěvek od popopepe »

Správné programování - ani netuším, co to znamená :-). Pokud by jsi se tomu chtěl vážně věnovat, tak určitě jazyk C nebo něco podobného. Ale mě ta syntaxe nějak nepřirostla k srdci, tak to řeším Bascomem.
Naučit se programovat je jako naučit se číst a psát - musíš začít tím jednoduchým, a postupovat dále. Důležité je si uvědomit, že uC může dělat jenom jednu věc v čase. Musíš malinko přemýšlet jako ten šváb :-)
Spíš bych začal tím, co vlastně chceš programovat, co má být výsledný produkt, podle toho vybral vhodný procesor (nějaká speciální rozhraní, velikost paměti, rychlost atd.) jukni na nějaké datasheety procesorů (ATMEGA, PIC apod.) a uvidíš sám, kolik toho v tom jednom prckovi uvnitř je.
Já se inspiruji tady : http://www.mcselec.com/ a na webu.
Ale na netu najdeš mraky odkazů, návodů, kurzů a pod. ke všem možným jazykům.
BASCOM je tuším do 4kB programu zdarma (alespoň to tak bylo), a do 4kB se ti vejde poměrně slušný program. Jen pro legraci, ten tvůj zabírá asi 800B. :-)

Uživatelský avatar
milou
Příspěvky: 81
Registrován: 04 dub 2012, 02:00

#84 Příspěvek od milou »

ne,ne. Vážně ne. Jen mně zajímal systém,jakým se to řeší. Ale angličtina je můj nepřítel. Já se zabývám výrobou náhradních dílů pro modeláře. Jen mašina je malá,tak proto to řízení pomocí KM. V češtině asi nic nebude že ?

Uživatelský avatar
popopepe
Příspěvky: 548
Registrován: 26 říj 2005, 02:00

#85 Příspěvek od popopepe »

Abych se přiznal, já to v češtině nikdy moc nehledal. Ale určitě se někdo ozve, kdo nějakou takovou informaci má. Ale zkusil bych se zeptat spíš v oddělení programování :-)

Uživatelský avatar
popopepe
Příspěvky: 548
Registrován: 26 říj 2005, 02:00

#86 Příspěvek od popopepe »

Tak dnes odesláno. Podařilo se :-)

Uživatelský avatar
milou
Příspěvky: 81
Registrován: 04 dub 2012, 02:00

#87 Příspěvek od milou »

Mnohokrá DÍKY. Musíme se nějak vyrovnat.

Uživatelský avatar
jali
Příspěvky: 2
Registrován: 01 úno 2013, 01:00

#88 Příspěvek od jali »

Skvele vlakno.
Ale ja bych potreboval trochu neco jineho. Nemate nekdo schema na driver pro bipolarni motor s proudem vinuti 5A ?

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#89 Příspěvek od Habesan »

Hotové to sice nemám, ale v datasheetu SAA7373 je moc zajímavý obrázek "Motor 2-line PWM mode application diagram", ve kterém jsou horní bipolární tranzistory ovládány otevřením protějšího spodního tranzistoru. Když dáš 5A tranzistory, mělo by to fungovat.

http://www.datasheetcatalog.org/datashe ... 7373GP.pdf
http://doc.chipfind.ru/pdf/philips/saa7373.pdf
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
jali
Příspěvky: 2
Registrován: 01 úno 2013, 01:00

#90 Příspěvek od jali »

To zni logicky. Mel jsem vsak na mysli, nejake propracovanejsi schema, napr s regulaci proudu, alespon pulkroky a podobne.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“