Externí akumulátor Li-ion ke kameře Gopro - jak zapojit?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#16 Příspěvek od Andrea »

miroslavkovar píše:doporučuji samostudium
Nápodobně.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od AmarokCZ »

miroslavkovar: :lol: :lol: Einstein měl fakt pravdu ...
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od piitr »

E=mc^2 ?

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#19 Příspěvek od masar »

miroslavkovar píše:Vidím, že na fóru jsou stále mnozí diskutující, kterým se nechce přemýšlet. ...
Pokud jsi měl na mysli Andreu, tak se mýlíš. Mně naopak ve tvé reakci zcela chybí jakékoliv argumenty pro vyvrácení jejího názoru.
Také já si myslím, že vynecháním CV fáze nebudou akumulátory nabity na 100%. Proto se také používají nabíječe, které disponují oběmi fázemi, tedy zdroje konstantního napětí s omezením výstupního proudu. :wink:

Uživatelský avatar
miroslavkovar
Příspěvky: 81
Registrován: 10 bře 2012, 01:00

#20 Příspěvek od miroslavkovar »

V tomto vláknu naposledy a to jenom pro ty, kteří se chtějí něco dozvědět. Není to tedy určeno pro ty, kteří místo technických argumentů znají jen urážlivá a vulgární slova. S těmi se nebavím. Fórum je určeno i pro slušné bastlíře.

Já jsem celý proces nabíjení a vybíjení popisoval s použitím k tomu určených obvodů. Takže, kdo má zájem, otevřete si datesheet pro MM1414, nejlépe na stránkách GME.CZ a tam se dočtete, že obvod je určen pro řízení nabíjení, vybíjení a hlídání "nadproudu" až pro 4 sériově zapojené akumulátory LiIon nebo LiPol. K tomuto obvodu se připojují dva antisériově zapojené MOSFETy, jeden hlídá a vypíná nabíjení, druhý hlídá a vypíná vybíjení. V datasheetu je uvedena typická aplikace. V tabulce je uvedeno "Power Supply Voltage max. 24 V", přičemž 4x4,2 V je pouze 16,8 V. Z prohlídky příkladu typické aplikace je zřejmé, že napájecí napětí při nabíjení musí být vyšší než 16,8 V, protože jsou v sérii s baterií akku zapojeny ještě dva MOSFETy. Při dosažení napětí 4,2 V na některém z článků, "nabíjecí" MOSFET omezí proud na minimum a je na něm rozdíl napětí napájecího a celkového napětí čtyř článků.
Obdobně pracuje třeba obvod UCC3911 (je možno otevřít datasheet třeba Texas Instruments), který je určen pro řízení nabíjení a vybíjení dvou článků v sérii a má oba MOSFETy vestavěny uvnitř. Opět je v tabulce údaj "max. Input Voltage 14 V", přičemž pro variantu obvodu -1 (ve výrobě trimovaná hodnota 2x4,2 V) je celkové napětí pouze 8,4 V.
O CV fázi jsem se nezmiňoval, protože tuto funkci nemají vestavěny všechny obvody.

Pokud se týká mobilů, je pravda, že v mnoha z nich je vestavěna "nabíječka", omezující napětí, ale z důvodů kompatibility článků LiIon s články NiCd a NiMH, protože baterie těchto akumulátorů neobsahuje elektroniku.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#21 Příspěvek od Andrea »

To co tu uvádíš jsou obvody pro ochranu Li-Ion článků nikoliv pro jejich nabíjení, tak už si v tom konečně udělej jasno.

Uživatelský avatar
miroslavkovar
Příspěvky: 81
Registrován: 10 bře 2012, 01:00

#22 Příspěvek od miroslavkovar »

Drahá Andreo, přeložte si celou větu:

"This IC protects lithium ion batteries in the event of overchange, overdischarge and overcurrent". Zaměřte se na "in the event of overchange".

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#23 Příspěvek od Andrea »

overchange je něco jako přes-přeměnit
Zaměř se na slůvko protect. Nabíjecí obvody jsou charge management controllers.

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od piitr »

Tak jsem si přečetl datasheet MM1414 a musím se přidat k zástupu blbců. Taky mi to přijde, že když se to vypne, tak se neudělá ta poslední fáze nabíjení (CV). Ten MM1414 znovu zapne, teprve když napětí klesne o 200mV, ale napětí při správném nabíjení by nemělo klesnout o víc než asi 1%, což je asi 40mV. Takže mi to přijde, že to nabíjení přes žárovku to pořádně nenabije, jak psala Andrea.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od AmarokCZ »

Míro, prosímtě, když o tom víš úplný howno, tak se k tomu nevyjadřuj, nebo si alespoň nechej poradit od těch, co o tom ví (Andrea,...) :!: :!:
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#26 Příspěvek od masar »

Také nechci být oponentem za každou cenu. Jen si myslím, že stavět datasheet jednoho IO, určených k nabíjení Li-Ion, jako vzor toho, jak se mají Li-Ion akumulátory nabíjet, není správné. Stále nezazněla argumentace na obhajobu absence CV fáze nabíjení u tohoto IO. Jen narážky na (ne)schopnosti oponentů. :wink:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#27 Příspěvek od rnbw »

Hlavne ten IO nie je urceny na nabijanie, ale na ochranu pred poruchou nabijania.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“