èidlo proudu

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#16 Příspěvek od WLAB »

Hill píše:Kompenzační princip má v tomto případě jeden dost závažný nedostatek: se zatížením motoru nejen, že vzroste proud, ale změní se také fázový posuv mezi proudem a napětím. Takže bys musel snímaný i kompenzační signál udržet navzájem v protifázi, aby šlo kompenzovat amplitudou.
To už je lepší ta vzduchová mezera nebo zmenšení počtu závitů proudové cívky.
Problém ochrany čehokoliv při pohybu vrat se taky dá řešit jen prokluzem řemenu v převodu... (jó tohle kdyby tak měla ta myčka, co mi zvedla auto ke stropu...)
Nejak tam nevidim ten problem. V hlidanem obvodu snimam proud (faze napeti me nezajima) ten mi vyvolava v jadre urcity tok (ve fazi), tento tok kompenzuji proudovym buzenim kompenzacniho vninuti. Prubeh kompenzacniho proudu co do tvaru i faze odpovida proudu merenemu. Amplitudu toho proudu vyhodnucuji... a je to.
Ma to jediny hacek - nutnost snimat intenzitu mag. pole v magnetickem obvodu. Ale protoze kompenzuji na nulu nemusi to byt snimani nejak extra linearni (staci v blizkem okoli nuly) atd....

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

Re: čidlo

#17 Příspěvek od WLAB »

elektromichal píše:s hlidanim časem už počitam :)


www.elektromichal.wz.cz/obr/cidlo.bmp

[/url][/list][/list][/code]
[/quote]

Pominu-li to, ze prevod proud -> napeti je tu frekvencne zavisly (vyssi frekvence se prenaseji s vyssim prenosem diky vetsimu dfi/dt), mohlo by to fungovat. Pokud se vsak ve spektru proudu budou objevovat nejake vyssi frekvencni slozky bude to delat neplechu - jejich vliv teoreticky poroste jako pri pruchodu derivaci tj. +20dB/dec. tj. 0.1A/500Hz vygeneruje co do amplitudy stejne napeti jako 1A/50 Hz i jako 0.01A/5kHz. Zvaz jestli ti to vadi.

Uživatelský avatar
elektromichal
Příspěvky: 190
Registrován: 09 říj 2003, 02:00
Bydliště: KARVINA
Kontaktovat uživatele:

èidlo

#18 Příspěvek od elektromichal »

jdete na to na mì moc vìdecky :(

opravdu nikdo nìco takového nezkoušel udìlat?

když tam bude nìco s vìtši frekvenci,jak velky vliv to
mùže mít ?

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

Re: čidlo

#19 Příspěvek od WLAB »

elektromichal píše:jdete na to na mě moc vědecky :(

opravdu nikdo něco takového nezkoušel udělat?

když tam bude něco s větši frekvenci,jak velky vliv to
může mít ?
Vedecky? - to snad ne....

Na jednu stranu to nechces teoreticky rozebirat a na druhou se pidis treba po tom, jak vliv budou mit ty vyssi spektralni slozky.... nechapu to....

Vliv budou mit takovy vliv, jaky jsem napsal v tom prikladu, konkretneji nez cislama to opravdu vyjadrit nejde. Proste na proud napr. o frekvenci 10x vyssi to bude 10x citlivejsi....

Uživatelský avatar
elektromichal
Příspěvky: 190
Registrován: 09 říj 2003, 02:00
Bydliště: KARVINA
Kontaktovat uživatele:

èidlo proudu

#20 Příspěvek od elektromichal »

s frekvenci mi to je jasne,viz svaøeèky,

ale když nikdo nepøišel s konkretnim zapojenim :(

zatim jen teorie

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

Re: čidlo proudu

#21 Příspěvek od WLAB »

elektromichal píše:s frekvenci mi to je jasne,viz svařečky,

ale když nikdo nepřišel s konkretnim zapojenim :(

zatim jen teorie

Od zacatku rikam dej tam tu proudovou sondu od LEMu a pulku mas vyresenou..... Vzdyt to pred lety stalo kolem 300Kc

Nebo se s tim teda matlej /ikdyz snimani proudu je 1000x vyresena vec/ a udelej si sondu vlastni - ale bude dobry, kdyz na misto ty problematicky konverze i->u, das merici transformator proudu - tj. na sekundarnim vinuti budes snimat proud, ne napeti. MTI pracuje vzdy na kratko + budes muset prihodit neco zavitu, aby to fungovalo. Dokud bude nakratko nehrozi jeho snadne presyceni.
Nebo za ten tvuj snimaci "trafak" dej - jeste pred usmernovac - integrator (ne RC clanek, ale opravdu integrator) - pak tim vyrovnas tu frekvencni charakteristiku.
Cas na vymysleni a pocitani konkretniho schema bohuzel nemam - ale to uz snad nebude takovy problem... kdyz uz jsou nejake zakladni ideje..

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#22 Příspěvek od breta1 »

Kdysi jsem něco takového stavěl, fungovalo to už od 100mA, použil jsem z PC zdroje toroid v odrušení sítě, jeho vinutí jsem spojil do série a středem jsem provlékl 2 závity a signál jsem zesiloval v LM 393.
Ale pokud to nechceš stavět, kup si prodlužovací šňůru s automatickým zapínáním přes zásuvku MASTER a je to hotové.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od ZdenekHQ »

DRAKE píše:Taky by šlo pár závitů bez jádra + hallova sonda, ale ta hallovka se trochu blbě schání.
Podobná věc se dá mimochodem koupit hotová - cívka s přepínatelným počtem závitů+jádro + hall, chodí do krásně. Ovšem pro amatérskou praxi trošku drahý...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

hlidaè pretiženi

hlidaè

#24 Příspěvek od hlidaè pretiženi »

v ARadiu 1/2007 je konstrukce hlidaèe pøetížení malých motoru HM-300
www.st-temco.cz

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#25 Příspěvek od Cust »

Mam neco podobneho postavene, neni to teda na motor a vystup to ma na merak (ten de nahradit komparatorem). Je to jak panove pisou. Protahl jsem civkou (zakoupenym mericim trafem) drat, na kterem jsem chtel merit proud, z trafa jsem hodil signal na integrator a vystup integratoru na rucickovy merak, ktery mam zabudovany v panelu. Ty jen nahradis merak komparatorem, ktery ti da spinaci napeti....
Funguje to narame, merim tim proudove pulsy do 100A trvajici 3mikrosekundy.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“