zástrčka nebo vypínač s pojistkou

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
shaman79
Příspěvky: 4
Registrován: 07 zář 2010, 02:00

zástrčka nebo vypínač s pojistkou

#1 Příspěvek od shaman79 »

Dobrý den,
pro sériovou výrobu bychom potřebovali umístit mezi svítidlo a zdroj pojistku, která má zabránit použití výkonnějšího zdroje světla, než je doporučeno (má to zabránit možnému požáru). Mechanicky to zajistit nelze a předpokládám, že pouhé upozornění stačit nebude.

Napadlo mě použít zástrčku s pojistkovým pouzdrem, ale nic takového jsem nenašel (jenom nějakou na počítačový kabel a to je pro nás nevyhovující). Další možnost je umístit pojistku do vypínače, ale to jsem taky nenašel. Vyrábět to malosériově se asi prodraží a nechce se mi věřit, že by to nikdo nedělal.

Nevíte někdo kde to sehnat?

P.S. Pokud by se mezi vámi našel znalec NV 17/2002, normy ČSN EN 60598-1 a ČSN EN 60598-2-4 tak bych potřeboval konzultaci. Samozřejmě i zaplatím. Nejlépe Brno a okolí.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#2 Příspěvek od jasin »

Do svítidla dejte tepelnou pojistku. To je jednodušší a je jich dost typů na výběr.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
shaman79
Příspěvky: 4
Registrován: 07 zář 2010, 02:00

#3 Příspěvek od shaman79 »

Díky za nápad. Tepelnou pojistku bohužel asi nebude kam umístit (design), ale promyslíme to.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od PavelFF »

shaman79 píše:...a předpokládám, že pouhé upozornění stačit nebude....
Doma máme na všech přenosných lampičkách, svítidlech na zeď apod pouze nalepený(vylisovaný) štítek s povoleným max. příkonem žárovky. A kupodivu to stačí a podobné lampičky jsou stále v prodeji. Teda doufám.

Kromě toho proudová pojistka asi nebude stačit, protože musí vydržet o něco větší proud než je její jmenovitá hodnota. Ke zničení svítidla to může stačit i když pojistka nevypne. Tepelná pojistka je jistě výborná věc ale samolepka vyjde levněji.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#5 Příspěvek od ohryzek36 »

Když už se bude používat pojistka, tak by nebylo od věci za ní dát varistor - dělají se už od 11VAC (14VDC).

O té zásuvce ale nevím.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od PavelFF »

Varistor? Proč? Aby ochránil žárovku?

Uživatelský avatar
shaman79
Příspěvky: 4
Registrován: 07 zář 2010, 02:00

#7 Příspěvek od shaman79 »

Ten varistor taky nechápu :)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

Spíš je myšlen pozistor ve funkci vratné pojistky - nebylo by už v tom případě lepší využít tzv. POLYSWITCH ???
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#9 Příspěvek od ZVUK2000 »

Také mne napadl POLYSWITCH, ale všude mají jen do 60V.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#10 Příspěvek od ohryzek36 »

No tak jsem asi napsal blbost :oops: , možná jsem nepochopil, co myslí tazatel tím "výkonějším" zdrojem.... :? sakra už mi to došlo :D - tedy zdroj jako žárovku (zářívku, atd), než zdroj jako to, čím se to napájí (předpokládal jsem svítidlo s jiným napájecím napětím, než je 230V) :oops: .

Na něco takového se ale mohou hodit jiné přepěťové ochrany (něco jako tohle - moc levné to není, ale podobné vídávám například jako ochrany motorů proti přetížení a funguje to dobře. Jak to umístit do svítidla, to už moc neporadím, ale jestli bude někde (například v úchytu nebo podstavci) nějaké nenápadné místo, tak se tam dá takové tlačítko "RESET" jednoduše schovat :) .

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

shaman79 píše:...bychom potřebovali umístit mezi svítidlo a zdroj pojistku, která má zabránit použití výkonnějšího zdroje světla, než je doporučeno (má to zabránit možnému požáru)...
Podle toho nejde o napětí zdroje napájení, ale příkon světelného zdroje.
Obávám se ale, že pojistka problém vždy neřeší: snad jen LEDkové světelné zdroje si odebírají stejný proud od startu po celou dobu svícení. Ostatní zdroje světla mají odběr při startu krátkodobě 8x až 15x vyšší (podle druhu). Vestavěná pojistka bude snižovat spolehlivost svítidla, protože zjevně je určené pro napájení z elektrické sítě: podle impedance pracovní smyčky dojde k omezení proudového rázu někde většímu, jinde menšímu.
Takže bych dal přednost štítku a zodpovědnosti uživatele svítidla.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Jenže tam VŮBEC NEJDE O OCHRANU PŘED PŘEPĚTÍM!!!!!
Tazateli se jedná o to, aby se do svítidla NEDALA NAMONTOVAT ŽÁROVKA S VYŠŠÍM PŘÍKONEM, NEŽ JE DOPORUČENÁ - prostě i když se tam mechanicky vejde, aby její vyšší odběr aktivoval nějakou ochranu, která by svítidlo odpojila... Myslím že nic jinýho JEDNODUCHÝHO než termistor není - samozřejmě aktivní elektronika se snímačem odebíranýho proudu atd by to zvládla taky, ale už to nebude malý a jednoduchý...

Pozdě... :lol: :lol: :lol:
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#13 Příspěvek od ohryzek36 »

Pravda, napsal jsem to blbě - nemyslel jsem přepěťovou ochranu, ale ochranu proti nadproudu (v odkazu jsou malé jističe na 230V). A to jsem se ještě kontroloval, ať tam není blbost :D .

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#14 Příspěvek od milan222 »

odhaduju že to bude mít něakej vlatsní zdroj... třeba spínanej.
co zajistit, aby do žárovky šel kontantní proud? aspon vydrží dlouho, a když se tam narve 10kW žárovka, nic se nestane.
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#15 Příspěvek od PavelFF »

Konstantní zdroj proudu by žárovku nemusel vůbec rozžhavit. Už se tu začínají vymýšlet ptákoviny.
Asi by měl taky jednou promluvit shaman.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“