Bezdratove spojeni start-cil

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
JarinS

Bezdratove spojeni start-cil

#1 Příspěvek od JarinS »

Ahoj,

øeším problematiku, bezdrátového spojení Startu a Cíle pro uèely mìøení èasu závodníka na trati. Chtìl jsem zkusit použít RC vysílèky s pøijímaèem, ale potøebuju dostateènì velkou vzdálenost pro pøenos informace cca 3km bez vizuálního kontaktu, a pak je problém jetli bude prodleva mezi vysláním signálu a pøijmutím vždy stejmì veliká? Prosí jetli nìkdo má nápad jek tuto vec elegantnì vyøešit napište mi na
jarinsony@volny.cz, pøedem všem moc dìkuji.
S pozdravem Jarin

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

rychlost šíření vln

#2 Příspěvek od Hill »

rádiový signál za sekundu to zvládne více, než 7krát kolem rovníku. Ani v jiných směrech to není horší. Tedy na 3km to dělá 10 mikrosekund. Záleží už jen na způsobu přípravy toho signálu pro modulaci a vyhodnocení po demodulaci. Tam už se dá dostat na zpoždění řádu milisekund.

Mimochodem - není to všechno zbytečná starost? Pro každého závodníka v cíli bude ta chyba přece stejná. A jestli bude půl setiny sekundy nebo celou setinu, co to znamená na 3 km?

Uživatelský avatar
Dikobraz
Příspěvky: 910
Registrován: 17 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava

bezdrátové spojení

#3 Příspěvek od Dikobraz »

Pokud to pro tebe nebude moc drahé existují PMR vzsílačky pracují bez povolení a 3 km zvládnou jako nic. Dostaneš je v supermarketech za cenu 800 až 2000 kč podle druhu a komfortu.

mi-ro

#4 Příspěvek od mi-ro »

To máš pro závody do vrchu? Podobné zaøízení máme ale aby to 100% maklo tak žádná sranda, 3km pøes les a dva kopeèky, to PMR nezvládnou.

Uživatelský avatar
Ladinsen
Příspěvky: 8
Registrován: 26 dub 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Ladinsen »

Sem tady novej,tak nevím jestli to smolím dobře.Tendle problém sem řešil před dvouma rokama na vrchy.Nejschůdnější řešení nakonec byly vyřazený "VRky" na 169MHz.Po menší úpravě sem to moduloval DTMF.Stanice byla upravená tak,že stála klíčovala a modulovala a start.zař. spínalo buzení PA.
Tím sem dosáh minimální časový prodlevy,vysílá to dycky jenom 0,5s a s výkonem 8W to střílí 10kiláků jako prd.Pro správu spektra to není asi zrovna košér ale....chodí to.Antény - lamda1/4 ,koax 50ohm přizpůsobený zářič zaskřipováním CB PSVmetrem který kupodivu takhle vysoko jakž takž chodí.
Protiváhy 4 dolů45°.Vše na klacku asi 3m.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#6 Příspěvek od mi-ro »

Zrovna zítra na "vrchy" jedu ale tento problem tam je už vyřešen-pošli mail, odkud jsi?

Uživatelský avatar
kvetak
Příspěvky: 6
Registrován: 24 bře 2005, 01:00

#7 Příspěvek od kvetak »

PMR bych nedoporučoval, 3km sice zvládnout můžou, ale taky nemusí - záleží na trénu-překážky (kopce, lesy, stavby, apod.), navíc to sou "šumítka", rozhodně nepoužívat bez sluchátek, přijede "bručoun" a nic neuslyšítě.

Dosah PMR se dá zvýšit přídavnou anténou, buď vazbou-kolem stávající antény se namotá určitý počet závitů a z nich se vyvede anténa (z jednoho kusu, ale rozměry nevim)-to je legální, ale žádnej velkej rozdíl, nebo stanici rozebrat odstranit původní anténu a připevnit konektor, na který se dají připevnit různé antény např. quad, yagi-uda, ... .
S těmito anténami se dosah značně zvýší, ale hrozí pokuta od ČTU do 100.000 u fyzických osob a do 5.000.000 u právnických osob, nebo tak nějak, viz stránky ČTU.

Bez "výrazného" problému, jsou CBčka, ale zde se musí vyzkoušet různé antény (1/4l, 1/2l, 3/4l, 5/8l), dokonce je zde povolen i digitální provoz (kanály 24, 25), ale problém jsou rozměry antén od necelých 3m (1/4) do téměř 7m (5/8), tyto antény jsou základnové (na stožár, držák tv antén, apod., popř. použít zkrácené (s cívkou) antény na auta, ale s těma nemam zkušnosti.

Popř použít 4metr (cca 77MHz), ale tohle pásmo je pouze do konce r2005.

Otázka je jestli tyto pásma lze používat pro účely oficiálního závodu.

Nebo si nechat přidělit kmitočet, ale to chce licenci + platit kmitočty (nic levného).

Nejlíp poslat posly :D

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“