FM vysielač s dosahom 1500m

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
d11
Příspěvky: 38
Registrován: 06 dub 2012, 02:00

FM vysielač s dosahom 1500m

#1 Příspěvek od d11 »

Dobrý deň, práve konštruujem toto zapojenie: http://pandatron.cz/?241&fm_vysilac_s_dosahem_1500m

A natožto som v elektrotechnike úplný začiatočník a veľa zatiaľ z nej neviem, tak by som na toto mal pár otázok.

Čo robí ten kondenzátor na napájaní (v schéme nie je ale na DPS áno)? A čo sa stane, ak som namiesto hodnoty ktorú autor dal na 1 nF dal 100 nF?

Dalej, tento vysielač nedokážem naladiť. Mám aj jeden kondik iný namiesto 12 pF mám 22 pF (ale myslim si že to je malá výchylka, takže to asi na zapojenie nebude mať vplyv). Anténu mám 1m viacžilový kábel namiesto jednožilového, vadí to?

A ešte, ked chcem zapojiť miesto mikraku jack 3,5 na nejaké zariadenie (mobil, PC) tak musím nutne (kvoli šumu) odstrániť ten odpor 4k7 , alebo aj po jeho nechaní bude zariadenie fungovať?

Ja viem asi si myslíte že som dutý jak poleno keď sa vás na to pýtam, ale som len začiatočník a som úplne neskúsený, tak vopred dakujem za pochopenie a rady.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Především - jako ZAČÁTEČNÍK, neboli GREENHORN JAK SFIŇA bys měl konstruovat blikače s NE555 a nf zesilovače s TDA2030, ne zařízení, který podléhá licencovanýmu provozu v uzavřeným rozhlasovým pásmu...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od piitr »

12pF místo 22pF je naopak dost velký rozdíl.
Tenhle kondenzátor určuje frekvenci vysílání.
Tímhle jsi zmenšil frekvenci asi 1,35-krát, což bych řekl, je spolehlivě mimo rozsah FM.

Kondenzátor na napájení je "čím větší, tím lepší", tam ta změna nevadí.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#4 Příspěvek od TAKJAN »

Co koupit na hotový (90,-Kč či kolik jsem do toho na zkoušku vrazil). A ten dosah je v ideálních podmínkách.

Uživatelský avatar
d11
Příspěvky: 38
Registrován: 06 dub 2012, 02:00

#5 Příspěvek od d11 »

EKKAR: no lebo ja už som sa tých blikátok nastaval až až, a už ma to nebaví, som chcel skúsiť len niečo nové, ako napr. vysielač, štenicu. Jediné, čo by som ako začiatočník mohol postaviť ma napadá krystalka, to by som aj chcel, len neviem ako nahradiť staré vysokohmové slúchadlá. Mohol by som namiesto nich použiť malé sluchátka do ucha, alebo?

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#6 Příspěvek od Hydrawerk »

Jednoduché AM přijímače se řešily zde a doporučuji tohle. 2000 ohmová sluchátka lze nejspíš nahradit vhodným zesilovačem třeba s LM386. Co najde google. Náhradou 2k ohm sluchátek se zabýval i Pavel Šrait ve své knize. Zde je celý článek.
Přílohy
Náhrada 2000 ohm sluchátek01.png
(58.25 KiB) Staženo 54 x
Naposledy upravil(a) Hydrawerk dne 22 kvě 2012, 20:32, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#7 Příspěvek od Honza_dy »

EKKAR: Proč ho hned prcáš? Náhodou si vzpomínám, že FM vysílač byla moje úplně první konstrukce, kterou jsem postavil jen tak z nudy. Jaké však bylo moje překvapení, když ten bastl poskládaný ze součástek ze staré televize fungoval na první zapojení.

d11: koukni třeba sem nebo sem jsou tam lépe popsané funkce zapojení.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#8 Příspěvek od Otkundes »

Pokud Vám chybí ke stavbě krystalky jen ta vysokoohmová sluchátka, ještě můžete využít piezzoměnič - třeba ze starých digitálních hodinek. S možností využití jakéhokoliv nf zesilovače mě předběhl "Hydrawerk". Nízkoohmová sluchátka samozřejmě použít můžete, ale jen za předpokladu silného signálu blízkého vysílače, dobré drátové antény a uzemnění. Jestli přeci jen chcete raději ta sluchátka, navštivte bazary a aukční portály. Jistě si vyberete. Smělě do toho, ať se Vám krystalka podaří!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

1.5 km je nesmysl a zbožné přání. Tak desetina je reálná. Vzhledem k tomu, co v tom pásmu dvacet let blijou držitelé tzv. licencí, se už na kalení vody dneska dívám jinak a zdaleka mi nepraskají žilky jako ekkarovi.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#10 Příspěvek od Hydrawerk »

Otkundes píše:Pokud Vám chybí ke stavbě krystalky jen ta vysokoohmová sluchátka, ještě můžete využít piezzoměnič
Hmm, nevím nevím, podle mě piezoměnič bude již tak zkreslený zvuk (řeč) přenášet dosti bídně. I když je pravda, že je použitý ve stavebnici Voltík II. v krystalce. :?

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od Michal22 »

Podobné vysílače jsem kdysi stavěl v trochu větší sérii, s jednou malou úpravou- místo plošné cívky jsem vyvrtal otvor 5mm, vsadil tam kousek kostřičky z nějaké MF cívky (spolu s feritovým jádrem) a navinul jsem to 5+2 závity 0,3 mm lakovaného drátu (snad si to ještě pamatuju dobře). Po této úpravě a jemném ladění pomocí plastového šroubováku, se mi podařilo docílit dosahu asi 200m (anténa cca 70 cm drátu).

Uživatelský avatar
d11
Příspěvky: 38
Registrován: 06 dub 2012, 02:00

#12 Příspěvek od d11 »

A prosim vysvetlili by ste mi ako to myslel s tím "Mikrofon není moc citlivý, tak jsem odpojil rezistor který mikrofon napájí ( 4k7 ) a na vstup jsem proti zemi připojil trimr 10k. Na vstup trimru jsem připojil volkmen"

Takto nejako?
Přílohy
vysielac.png
(10.79 KiB) Staženo 64 x

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od Michal22 »

Pravděpodobně tam mělo být "na výstup trimru...".

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#14 Příspěvek od frantajetel11 »

Podle toho tvýho zapojení můžeš spálit trimr i externé zariadenie...
Takhle:
Přílohy
002.png
(7.61 KiB) Staženo 53 x

Uživatelský avatar
d11
Příspěvky: 38
Registrován: 06 dub 2012, 02:00

#15 Příspěvek od d11 »

Aha, čiže keby som to chcel zapojiť ako stály rezistor tak by to vypadalo takto:
Přílohy
vysielac.png
(10.89 KiB) Staženo 51 x

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“