FM vysielač s dosahom 1500m

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#16 Příspěvek od frantajetel11 »

Hej, ale s tou hodnotou bys musel trochu laborovat. Kdežto ten trimr tvoří zároveň dělič, kterym si nastavíš "citlivost", protože walkman má určo silnější výstup, než samotnej mikrofon...

Uživatelský avatar
d11
Příspěvky: 38
Registrován: 06 dub 2012, 02:00

#17 Příspěvek od d11 »

No ok, skusim to zajtra dat do provozu, snad to vyjde. Veľmi diki za pomoc.

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#18 Příspěvek od Philip_Fry »

Heh, tak přesně tenhle "bezdrátový mikrofon" jsem postavil v několika exemplářích cca před dvaceti lety s tím rozdílem, že tranzistor tam byl nějaký z řady KC50x a cívka byla 5 závitů z Cu drátu snad o průřezu 1.5mm2 bez odbočky, hodnoty pasivních součástek si už nepamatuji. Celé to bylo zbastlené na zkušební čtverečkované DPS. Po dobrém naladění a při kvalitní modulaci to dalo na volném prostranství hodně přes kilometr a bylo to kupodivu i slušně frekvenčně stabilní od nějakých 6V napájení. Dokonce jsme s tím provozovali pirátské rádio na internátu :D

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#19 Příspěvek od BOBOBO »

Také jsem to bastlil a dal na dolní konec předrevolučního pásma , byla to náhrada tenkrát šíleně drahé chůvičky , přijímal OKEAN . Problém je v tom , že když mu to z jakýchkoliv příčin ujede , tak nechytí nic , nebo i zrcadlo . V případě , že nebudeš mít štěstí , bude dobré obrátit se na kamaráda s GDO .

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#20 Příspěvek od Otkundes »

Pro Hydrawerk:
Právě stavebnice Voltík II mě inspirovala. Vyzkoušel jsem použití piezzoměniče ze svých šuplíkových zásob. Zvuk byl sice poněkud slabší a ostřejší, ale fungovalo to. Pokud by pán chtěl použít nízkoohmová sluchátka, stačilo by snad jen jejich impedanční přizpůsobení, např. jednoduchým emitorovým sledovačem. Toto jsem ale nezkoušel. Při stavbě krystalky by se však nemělo zapomenout na pravidlo našich dědů, z dřevních dob radiotechniky: „Dobrá venkovní anténa a kvalitní uzemnění, nahradí v rádiu jeden zesilovací stupeň“. K tomu jen dodávám: anténa nešumí.

Uživatelský avatar
pavel16
Příspěvky: 821
Registrován: 19 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litovel

#21 Příspěvek od pavel16 »

Tohle jednoduché zapojení existuje v zapojení s varikapem-má lepší stabilitu.Na vojně,když nás mazáci moc buzerovali,tak jsme jim tím mazali stanice na rádiu :D

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od CZJKP1 »

Ale EKKARku co bys chtěl jednoduššího než toto zapojení, taky mě nebavily nikdy žádné blikače, ale zařízení, se kterým de získat dobrodružství.. Nebo například řinčení oken pomocí silného zesíku atp, ale tím nemyslím A2030 :D---!!!!

Jo, tak toto zapojení sem dělal z nudy, takže hned musím EKKARA potěšit (protože ví o mém věku dost)! A funguje dobře! Ale na moje nároky nic moc, a hlavně nemam FM rád..Osadil jsem to přesně jak je na DPS, nějákej ten dosah to má, ale záleží moc, hodně na nasměrování tý anténky.. Většinou tak 40-50cm lanko, a stačilo když je natažená vodorovně a tak 10 cm navrcholu ohnutá do 45 stupnů, jde to zcela jistě vyzkoušet, a něják ze špejlí udělat! Pokud to chceš napájet např z discmana tak se tam nedává ten odpor co napájí elektret.. Takto zesazený vysílač by měl vysílat na cca 105Mhz myslím, nebo okolo této frekvence, pokud to naladíš jinde na pásmu tak je to jen jakýsi zrcadlový odraz, a nejsilnějš by to mělo být okolo 105Mhz... Kdyby jsi chtěl změnit frekvenci, dělá se to pomocí keramického kondíku ve výstupní části a dá se nahradit snad i proměnným kondíkem.. Součástky dávej jaké jsou tam uvedené!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Pokud chceš aby to alespon trochu fungovalo a nebylo to slepenec..

Jinak nezapomen vyhodit ten odpor co napájjí ten mikrofon.. Já připojoval MP3 přehrávač, a odpor jsem tam nedával, protože si mohu nastavit hlasitost na té MP3

Jirka

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od CZJKP1 »

pavel16 píše:Tohle jednoduché zapojení existuje v zapojení s varikapem-má lepší stabilitu.Na vojně,když nás mazáci moc buzerovali,tak jsme jim tím mazali stanice na rádiu :D
Nemáš to schéma s tím varikapem, taky sem ho hledal už kdysi a nemohu najít!!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#24 Příspěvek od ok1hga »

CZJKP1 píše:Nemáš to schéma s tím varikapem, taky sem ho hledal už kdysi a nemohu najít!!
protože Jirko blbě hledáš !!!!
podívej se sem a hned pátý odkaz je "Miniaturní FM vysílač s 1 tranzistorem laděný napětím" od DANYKa !

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od CZJKP1 »

:prst: Jo díky OK1HGA, to je on, ten od danyka, a já kde jsem to už viděl... to je ono!!!!! Přesně!!!!! Stejejně, m ty DPS Danyka jednou dostanou do hrobu :)

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#26 Příspěvek od Hydrawerk »

Doporučuji raději dvoutranzistorovou fm štěnici. Jedna taková mi celkem dobře fungovala, mj. i proto, že to je původně stavebnice.
EDIT: Na počátku tohoto vlákna jsem přidal náhradu 2kohm sluchátek.
Přílohy
fm štěnice vysílač02.jpg
(197.4 KiB) Staženo 44 x
fm štěnice vysílač-----03.jpg
(277.22 KiB) Staženo 41 x

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od jura80 »

U těch nízkoimpedančních sluchátek by taky mohl pomoct nějaký audio transformátorek, třeba z rozhlasů po drátě, nebo výstupáček a podobně- navázaný samo přes kondík a zapojený tak, aby zpracovával nf, ne vf... To mě jen tak napadlo.;)
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
d11
Příspěvky: 38
Registrován: 06 dub 2012, 02:00

#28 Příspěvek od d11 »

A keď mám otočný kondenzátor, tak ho mám zapojiť ako? Sú tam tri vývody, čili ten stredný s jednym bočným, alebo?

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#29 Příspěvek od Hydrawerk »

Dva vývody jsou zpravidla uvnitř propojené. http://www.ges.cz/sheets/t/trim10.pdf

Uživatelský avatar
d11
Příspěvky: 38
Registrován: 06 dub 2012, 02:00

#30 Příspěvek od d11 »

čiže stačí, ak do obvodu zapojím len ten stredový s jedným bočným

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“