Problém se zesilovačem F-E-KSJ2005 SX (GME) - vyřešeno

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
AuHau
Příspěvky: 19
Registrován: 12 kvě 2010, 02:00

Problém se zesilovačem F-E-KSJ2005 SX (GME) - vyřešeno

#1 Příspěvek od AuHau »

Ahoj!
Potřeboval bych poradit.
Koupil jsem si a postavil tenhle zesilovač: http://www.gme.cz/stavebnice-vykonovych ... -p760-381/
Ale vyskytl se takový zvláštní problém. Zesilovač na pravém kanálu nezesiluje hlas (zpěv). Ikdyž našel jsem jednu písničku, ve které zpívá jakási holka a její hlas to zesilovalo o sto-šest! Ale celkově to hlas spíše nezesiluje. Výstup toho pravýho kanálu vypadá tak, že neobsahuje žádný praskání, či šum, signalizující nějaký špatný kontakt. Je to vcelku přijatelný zvuk, ale s minimální intenzity zpěvu.
Jinak levý kanál zní OK.

Zkoušel jsem různý variace zapojení vstupních a výstupních signálů, abych eliminoval případný špatný kontakty konektorech. A vyšlo z toho, že problém bude v tišťáku.

Tišťák jsem už několikrát prošel , jestli jsem něco někde blbě nenapájel, ale nic se mi nepodařilo najít. Porovnal jsem všechny odpory, zdali si odpovídají (pravý kanál vs. levý kanál vs. schéma). A už mě moc nenapadá kde by mohl být zakopaný pes.
Jediný co mě napadá, je koupit si nový kondíky, který jsou v tom pravým kanálu a vyměnit je. Nebo vyměnit ten zesilovací IO.

Neměli by jste nějakou radu kde bych mohl hledat zakopanýho psa?

Předem vám mockrát děkuji.
Adam
Naposledy upravil(a) AuHau dne 24 kvě 2012, 16:23, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

AuHau píše:Zesilovač na pravém kanálu nezesiluje hlas (zpěv). Ikdyž našel jsem jednu písničku, ve které zpívá jakási holka a její hlas to zesilovalo o sto-šest! Ale celkově to hlas spíše nezesiluje. Výstup toho pravýho kanálu vypadá tak, že neobsahuje žádný praskání, či šum, signalizující nějaký špatný kontakt. Je to vcelku přijatelný zvuk, ale s minimální intenzity zpěvu.
Jinak levý kanál zní OK
zkus lépe specifikovat závadu !
máš generátor ?
bude potřeba to odzkoušet různými kmitočty a porovnat kmitočtovou charakteristiku obou kanálů. . .

Uživatelský avatar
AuHau
Příspěvky: 19
Registrován: 12 kvě 2010, 02:00

#3 Příspěvek od AuHau »

Bohužel, takhle nejsem vybavený...
Moje vybavení se skládá ze zdroje a pájky :D

Jediná možnost je, že bych zašel na bývalou SŠ. Tam takovýhle vybavení mají a snad bych si mohl domluvit konzultaci s bývalým prof. na elektro...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

HURÁ!!!
Konečně jeden, co se přizná, že by mu mohli na bývalé škole pomoct i potom, co ji coby "absolvent" opustil...
A rovnou se připrav na to, že budou překvapený, protože tenhle postup dnes už není v módě čili "in" nebo "cool"...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od Vogon »

Jestli tomu dobře rozumím, tak hlas "holki" v jednom kanále je zesílený i když kanál ostatní zvuky nezesiluje. To by mohlo ukazovat na kmitočtovou závislost zesílení.
Zkontroluj kapacity v příslušném kanále. Zaměř se na výstupní kondenzátor, nemáš ho třeba zapojený opačně?

Uživatelský avatar
AuHau
Příspěvky: 19
Registrován: 12 kvě 2010, 02:00

#6 Příspěvek od AuHau »

Vogon: Né, tak uplně. "Normální" stav na tom špatným kanále je takový. Že všechny nástroje hrají v pořádku - správně zesílený. Ale jakýkoliv hlas, je minimálně zesílený, resp. neni skoro vůbec slyšet.
Našel jsem jednu vyjímku v podobě nějaký holky, jejíž hlas to zesiluje bez problému...

Ekkar: No nejsem si jistý, zdali se to dá nazývat cool/necool. Dyť pomoc či rada, je vždycky vítaná, ještě když jseš uplně v koncích :D A kdo se nad pomocí ofrňuje jen tak bez důvodu (čili je to cool/neni to cool), tak ten o dost přichází...

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#7 Příspěvek od rezis »

To je jako by invertující vstup toho kanálu nebyl na zemi ale na druhém kanále. Pak by odečítal - zeslaboval signál který je v obou kanálech stejný.
Hodnoty odporů máš všude dobře?
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Habesan »

Jestli to nebude tím, že samYc mají celkově vyšší hlas, a tahle piští v oblasti, kde už to zase zesiluje. Když se např. v autorádiu nastaví ekvalizér na zbytečně velké zdůraznění basů a výšek, působí v kombinaci s hlukem motoru celý zvuk dost divně.

Taky nesmíš na té škole narazit na nějakého Frikulína. Nejhorší jsou ti, kterým ještě ani neoschl inkoust na diplomu, a už by chtěli někoho učit.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#9 Příspěvek od FERYACT »

Zkus kontrolovat i kondíky neboť vyschlý přenese výšky a holku je slyšet.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#10 Příspěvek od ZVUK2000 »

A čím to budíš? Netlačiš tám místo linky stereo sign. symetrický?

Uživatelský avatar
AuHau
Příspěvky: 19
Registrován: 12 kvě 2010, 02:00

#11 Příspěvek od AuHau »

Jupííííííííí! Dneska mám nějak úspěšný den :)

Všem vám mockrát děkuji za pomoc! Už se mi podařilo závadu najít a odstranit :)

Bohužel se zase jedou u mě projevila nepozornost a blbost, takže při pájení tišťáku jsem špatně umístil jeden odpor, což vyústilo v problém, který popisuje rezis. Signál se od sebe odčítal, což jsem vypozoroval při převážováním levého a pravého kanálu (pravý hrál, ikdyž byl na notebooku uplně ztlumený). Tak jsem si ještě jedou prošel tišťák a páni konstruktéři tam vymysleli takovou zákeřnou věc, díky níž jsem špatně umístil ten odpor. Každopádně jsem ho už dal na své místo a vše funguje!

Tak vám všem děkuji a trochu se omlouvám za svoji blbost...
Přeji vám všem příjemný den :)

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od Michal22 »

AuHau- jestli se nepletu, tak tato stavebnice umožňuje i zapojení do můstku, takže předpokládám, žes osadil pozici, která není ve stereo zapojení využitá, ne?

Uživatelský avatar
AuHau
Příspěvky: 19
Registrován: 12 kvě 2010, 02:00

#13 Příspěvek od AuHau »

Jojo bylo to přesně tak...
Byla tam dirka přesně na rozteč odporu, bohužel to nebyl ta správná dírka...

Hold shit happens ;-)

Ještě jednou dík

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Aspon si vyskusal, ako funguje karaoke.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“