Návrh AM (výpočet frekvenčního pásma)

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bartuskp
Příspěvky: 4
Registrován: 19 kvě 2012, 02:00

Návrh AM (výpočet frekvenčního pásma)

#1 Příspěvek od bartuskp »

Dobrý den, potřeboval bych poradit. Mám jako seminární práci odvodit vztah výpočtu frekvenčního pásma amplitudové modulace. Zadání je následující: nosný signál 100 Khz, modulační signál 100 - 8000 Hz a modulační zdvih 50 %. Byl bych moc vděčný za všechny rady nebo vysvětlení daného problému. Děkuji.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Bernard »


Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#3 Příspěvek od Hill »

Jestli je nejvyšší modulační signál 8kHz, při AM vzniknou kolem nosné dvě postranní pásma zabírající právě těch 8kHz od nosné. Dolní přenášený kmitočet v celkové šířce pásma roli nehraje, hloubka modulace v tomto rozsahu také ne.
Prostě potřebuješ přenášet kanál široký právě 16kHz (tedy od 92kHz do 108kHz).

A tady to máš i se vzorečky.
EDIT: koukám, že Bernard mezitím také použil první vygůglený odkaz... dál se snaž sám.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#4 Příspěvek od Hydrawerk »

Možná by ti přišla vhod nějaká VŠ skripta z Fektu. Hlavně BKSY Spektra_modulovanych_signalu_05_11.pdf Máš to tady: http://www.uloz.to/xCzYt7b/brpv-skriptu ... sky-eb-zip

Uživatelský avatar
bartuskp
Příspěvky: 4
Registrován: 19 kvě 2012, 02:00

#5 Příspěvek od bartuskp »

Velice Vám děkuji za rady a pomoc, bohužel jsem zatím v těchto věcech pouze amatér, tudíž bych velice ocenil, kdyby mi někdo ještě lépe dokázal vysvětlit, jaké vzorečky přesně použít a co za co dosadit. A ještě jednou se omlouvám, že se ptám takto hloupě.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#6 Příspěvek od Andrea »

Hele neurážej amatéry, ty nejsi žádný amatér, ty jsi normální lempl, co na to celou dobu ve škole kašlal.

Uživatelský avatar
bartuskp
Příspěvky: 4
Registrován: 19 kvě 2012, 02:00

#7 Příspěvek od bartuskp »

Ano, uznávám a omlouvám se všem amatérům. Ve škole jsem se na tento předmět příliš nesoustředil, byly pro mne hlavní jiné. Byl by přesto někdo ochoten mi pomoci?

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Bernard »

Ty vzorečky se probírají na trigonometrii poměrně záhy. Například:

sin α * sin β = 1/2*[cos(α-β) - cos(α+β)]

Uživatelský avatar
jarda
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 925
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#9 Příspěvek od jarda »


Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#10 Příspěvek od Hill »

Zadání znělo na amplitudovou modulaci s nepotlačenou nosnou, hloubka modulace 50%. To by u SSB jaksi nešlo...

Uživatelský avatar
jarda
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 925
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#11 Příspěvek od jarda »

Jasně, a na co jít na nevýhodné řešení? Šplhnul by si... a je to vítané u zadavatele práce, K+++

Uživatelský avatar
bartuskp
Příspěvky: 4
Registrován: 19 kvě 2012, 02:00

#12 Příspěvek od bartuskp »

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, když podle zadaných parametrů chci dosadit do vzorce 10 uvedeného zde http://fyzika.jreichl.com/main.article/view/1389-am... ... a nemám zadánu amplitudu Un a amplitudu Um. Tak si určím sám např. Un=1V a Um=0,5, aby mi to vycházelo do vzorečku hloubky modulace? Lze to takto udělat pokud nemám zadány tyto amplitudy nebo je nějaký vzorec na zjištění amplitudy z těch třech zadaných veličin? Protože, když to dosadím tak, jak říkám, vychází mi postranní pásma v mínusu. Je to možné?

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Bernard »

Jsou tam ještě vzorečky 11, 12, 13. Jeden z nich tě zbaví všech problémů.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“