Namotání přívodu na radiomodemu na 87MHz

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

Namotání přívodu na radiomodemu na 87MHz

#1 Příspěvek od petrfilipi »

Dobrý den,

prosím o rady s malým problémem. V práci potřebujeme přesunout naše telemetrické modemy, pracující na frekvenci okolo 87MHz - potřebujeme je dát blíže k anténě. A jelikož se mi nechce zatím zkracovat kabel tak jsem si myslel, že bych u nového umístění radiomodemů vytvořil z anténího přívodu kolo třeba o průměru 1m, kde bych měl namotaný nepoužitý koax od antény. Ale nevím, zdali mi ten koax nebude vadit při provozu, zdali nebude tvořit nějakou anténu apod. Radiomodemy budou celkem 3 s rozestupem 900kHz. Přívodní kabel je RG213. Současná délka přívodu k anténě je asi 20m, po přemístění bude asi 8m, tzn. že bych měl od každé frekvence asi 4 kola o průměru 1m.

Můžete mi poradit, prosím?

Děkuji za odpověď.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

petrfilipi píše:že bych u nového umístění radiomodemů vytvořil z anténího přívodu kolo třeba o průměru 1m, kde bych měl namotaný nepoužitý koax od antény. Ale nevím, zdali mi ten koax nebude vadit při provozu, zdali nebude tvořit nějakou anténu apod. Radiomodemy budou celkem 3 s rozestupem 900kHz. Přívodní kabel je RG213. Současná délka přívodu k anténě je asi 20m, po přemístění bude asi 8m
samozřejmě je lepší ten koax zkrátit (menší útlum),
ale ve smotaném stavu to taky bude nějak fungovat, pokud je na konci kabelu nepříspůsobená anténa, může být signál přijímán celou délkou kabelu(pláštěm kabelu) a pokud se část kabelu smotá do cívky, může to potom dělat cokoliv . . . je potřeba to zkusit a pak se rozhodnout jestli nechat a smotat, nebo stříhat . . .
Přílohy
utlum-RG213-12m.png
samotný útlum je skoro zanedbatelný . . .
(2.85 KiB) Staženo 83 x
Naposledy upravil(a) ok1hga dne 28 kvě 2012, 10:25, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od ZdenekHQ »

Vadit by to nemělo (pokud jsou to originály s měděným opletením a antény jsou dobře přizpůsobené).

Na druhou stranu, když to zkrátíš a dáš tam vhodný konektor a spojku, můžeš to časem zase uvést do původního stavu, ten teoretický 1dB na spojce těžko někdo pozná.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#4 Příspěvek od petrfilipi »

Díky, pánové. Tak já to zkusím a uvidím. Šlo mi o to, že kdybyste řekli že to rozhodně nepůjde, že bych se o to ani nepokoušel.
Z radiomodemu mám možnost odečíst grafy průběhů signálu, tak to zkusím na starém místě a pak na novém. Aspoň signál do rádia takto porovnat můžu.

Ještě jednou díky.

Petr Filipi

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“