Nezatížené fotovoltaické panely

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

Nezatížené fotovoltaické panely

#1 Příspěvek od mi-ro »

Tak mě napadlo, kam se poděje světelná energie, která dopadne na nezapojený FV panel?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
medulin
Příspěvky: 471
Registrován: 10 črc 2009, 02:00
Bydliště: Evropská unie

#2 Příspěvek od medulin »

Přemění se v teplo. Podle zákona zachování energie by nezatížené panely měly být teplejší než zatížené, protože se část energie odvede kabely pryč, ale neměřil jsem to. Nicméně vadný článek i panel se zahřívá více a lze ho odhalit termokamerou. Takže to asi funguje:
http://www.pro-pasiv.cz/termovize-ve-fotovoltaice/

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#3 Příspěvek od breta1 »

Zajímavý dotaz.
Podle zákona zachování energie mi vychází, že zatížený panel, který odvádí část vstupní světelné energie do zátěže, musí být méně ohřátý než nezatížený.

edit - pozdě...

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#4 Příspěvek od Zmije »

Mohlo by dojít i k luminiscenci.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#5 Příspěvek od mi-ro »

Tak tomu bych rozuměl, jen mě šlo nějak proti srsti, že odpojený panel se bude více zahřívat.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#6 Příspěvek od Zmije »

Těžko říct, dopadající energie se každopádně nemůže ztratit, na druhou stranu polovodič, kterým protéká proud se zahřívá, záleží který jev má větší vliv. Třeba peltierův článek mnohem víc topí než chladí.
Když to ale srovnám s přehradou, kde výška hladiny je napětí a průtok (přítok = odtok, aby neklesalo napětí) je proud, tak přehrada, kde se více hýbe voda je studenější, sluneční podmínky a počasí musí být stejné.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#7 Příspěvek od Andrea »

Zmije píše:na druhou stranu polovodič, kterým protéká proud se zahřívá, záleží který jev má větší vliv.
Perpetum mobile to není a lapač volné energie také ne, takže když nějakou energii odvedu, o to méně se jí může přeměnit na teplo. On je tam ten PN přechod jednak jako zdroj a k němu paralelně dioda jako případný spotřebič. Pokud je napětí na zdroji vyšší než prahové napětí té diody, teče diodou proud a el. energie se v ní mění na teplo, naprázdno se v ní na teplo mění veškerá vyrobená el. energie.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#8 Příspěvek od Duvsan »

Bez tej diódy by došlo k deštrukcii panela? Až doteraz som si myslel, že keď taký panel zostane nezaťažený, tak sa tie PN prechody proste flákajú. Nahromadia sa náboje, vytvoria svoje potenciály a už sa len smejú. Takže nie?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#9 Příspěvek od Andrea »

PN přechod je dioda a když se na něm vyrobí napětí větší než je prahové, tak se otevře.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#10 Příspěvek od Artaban001 »


Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Ono se to řešilo i zde na EB . V každém případě dává fotovoltaika nejvíce v pozdním jaru a počátečním podzimu než v létě , kdy se solárům vnější-nakonec vnitřní teplota nelíbí . Odstavenému panelu se nic neděje . Jeho účinnost klesá o 10% při zvýšení teploty o 20°C . Výrobcem povolená sklad i provozteplota je od -25°C . Dělaly se pokusy chladit vodou svrchu , ale došlo pochopitelně k zasvinění . Tak se nyní dělají pokusy s kombinací s konvektory zespod , takže se robí proud i teplá voda do bazénu . :D brácha jede 100kW .

Odpovědět

Zpět na „Teorie“