Spínací prvek ACS102

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ralph
Příspěvky: 226
Registrován: 16 bře 2007, 01:00

Spínací prvek ACS102

#1 Příspěvek od Ralph »

Vlastním myčku značky Whirpool kde v řídícím programátoru explodoval spínací polovodič ACS102.Našel jsem i jeho popis http://www.st.com/internet/com/TECHNICA ... 083453.pdf a zajímalo by mne zda by bylo možné použít místo něj náhradu MAC97AB kterou jsem vymontoval z programátoru od pračky.Na zapojení jsem se díval a u toho MAC97AB jen chybí uvnitř dioda.Poradí mi někdo zda to mohu použít a popřípadě bych nějaký typ diody kterou bych přiletoval k nožičkám tohoto polovodiče abych nemusel složitě shánět originální prvek ACS102?

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od Michal22 »

Nějak tam tu diodu nevidím...
Není lepší koupit originál- tady mají (je teda nutno vzít 10ks, ale zas tak moc peněz to není a co když po výměně ten jeden zase šlahne?): http://cz.rs-online.com/web/p/diskretni-ruzne/6871088P/

Uživatelský avatar
FRANSIMOR
Příspěvky: 643
Registrován: 06 bře 2007, 01:00
Bydliště: Teplice nad Metují
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od FRANSIMOR »

Nebrat tak ,že rejpu to v umyslu nemám,ale nevím co řekne moderátor na dvě vlákna se stejným tématem... :wink:

Uživatelský avatar
Ralph
Příspěvky: 226
Registrován: 16 bře 2007, 01:00

#4 Příspěvek od Ralph »

A dá se tedy použít misto ACS102 ten MAC97AB ?

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od Michal22 »

Myslím si že určitě ne, ten MAC je prostý triak, kdežto ACS102 se tváří trochu složitěji. Asi proto není pojmenovaný jako triak ale jako spínač střídavého napětí.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#6 Příspěvek od ohryzek36 »

Je nějaký problém tam nacpat ACSwitch ACS108, co se sehnat třeba zde ? - vypadá jako silnější ekvivalent, vídávám ho u ovládání elektroventilů a selenoidových čerpadel, takže by se měl dát na 95% použít (katalogový list jsem jen zběžně proletěl, tak mně nabijte, jestli se mýlím :) ).

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#7 Příspěvek od ok1xgi »

Souhlas s "nedojedenym jablkem" Akorát to má jiný pouzdro. Tu 102 už ani Farnell nenabízí.
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Uživatelský avatar
Ralph
Příspěvky: 226
Registrován: 16 bře 2007, 01:00

#8 Příspěvek od Ralph »

Tak zkusím objednat tu ACS108,jen je mi velice divné,že ten prvek vybouchl sam od sebe a slouží jako spínač elektromagnetického ventilu pro napouštění vody do myčky a já jsem konkrétně na te desce našel tentýž v okruhu vypouštění vody což je čerpadlo a přeletoval jsem jej na tu část řízení pro napouštění vody do myčky a zkusil sem ji zapnout.čekal jsem že myčka začne napouštět vodu a po spuštění programu bylo 20vteřin ticho a poté začala pípat a blikat kontrolka start stop.Tak nevím zda se nepoškodil i ten řídící šváb co ovláda myčku anebo je ta elektronika v myčce tak chytrá,že po zapnutí poznala že někde chybí ten spinací prvek.Ten ACS102 pry nevybuchuje sam od sebe ale ja jsem ten elektromagnetický venti na chvili připojil natvrdo na 220V na samostatný přívod a normálně sepl a začla tect voda do myčky.Tak nechápu proč explodoval?Že by unava polovodiče?Myčka je stará 9let.

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#9 Příspěvek od ok1xgi »

Nic není samo do sebe....
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#10 Příspěvek od weed_smoker »

ACS102 znám,je to slaboproudej DIL_8 spínač do 400V bez oddělení ovl.části,dokonce se u nás někde(asi v Praze) jednu dobu prodával.V tom ovládacim panelu možná odešlo víc,než ten spínač(pokud nebyl ovládací vstup nějak galvanicky oddělenej od MCU).Pokud spínač "schytal bombu" od indukční zátěže a propálil se i do vstupu,s největší pravděpodobností se zničil i výstup z toho MCU do spínače.Navrhnul bych připojit nějakou indikaci(tranzistor+LED+odpory) na ten výstup a navolit nějak napouštění.Pokud dioda změní stav,MCU přežil a jde to opravit např. použitím menšího(4A) SSR místo původního spínače.

Uživatelský avatar
Ralph
Příspěvky: 226
Registrován: 16 bře 2007, 01:00

#11 Příspěvek od Ralph »

Tak jsem se zde vrátil k onému problému s touto myčkou,více lidí říkalo,že ten spínač mi v řídící jednotce neodešel jen tak sám od sebe.Tak jsem nakonec rozdělal pečlivě celou kabeláž myčky a zjistil přesně co onen prvek spínal a došel jsem k ploché dvojlince která vedla v šedé hadici s napoštěcí hadicí k přívodu vody kde je stop ventil.Tak jsem připojil naprudko 230V do něj a ventil se otevřel a fungoval.Jenže problém byl ten posléze,že se mi spinací prvek ACS108 podařilo sehnat od znamého co dělá v servise z jiné jednotky jenže tím jak odešel tak sebou přibral i řídící výstup z mikroprocesoru.Procesor je tam nějaký Motorola,takže ten nikde neseženu a nová řídící jednotka je hodně drahá.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#12 Příspěvek od weed_smoker »

Neoddělený spínače 230V jsou zlo,hlavně při indukční zátěži.Ten DIP sice má uvedenou výdrž 600(800)VAC,ale na tom ventilu je hnedka po odpadnutí kotvy (vypnutí) na několik ms až 1000V,možná i víc(varistor a pojistka typu F u prvku/ventilu samozřejmě není).Tim impulzem se polovodič obvykle spálí (dokáže to sejmout daleko silnější (i tisícivoltový) součástky v TO-220,někdy nahned,jindy třeba po pár letech).Slabší obvody na napájení 12/5V a hlavně 3V3 by měly bejt galv.oddělený,pokud je druhá soustava nad 24VDC/12VAC(hlavně vstupy).MOS obvodům stačí skutečně málo a jsou v řiti.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#13 Příspěvek od Atlan »

No nic sup sup po novu umyvacku, a neboj sa ta nevydrzi 9 rokov uz to maju lepsie zmaknute do 4 je po nej...

Odpovědět

Zpět na „Součástky“