Tranzistorový zesík 450W/4Ohm, oživení

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#61 Příspěvek od impedance »

takže vzal jsem to na oscilloskop a pustil do toho sinus něco okolo 1 khz . když jsem na generátoru zvýšil na max buzení, tak mě oscilloskop dělal nějakej bordel viz obrázek: http://xipic.eu/nahlad.php?id=7qkmxrvy_ ... 214037.jpg
ale když na generátoru snížím tu amplitudu, tak už to tam tak nezkrasluje :
http://xipic.eu/nahlad.php?id=cf66qf8c_ ... 214104.jpg http://xipic.eu/nahlad.php?id=gj7daui7_ ... 214112.jpg
co si o tom myslíte? to už se dostávám do limitace? prvně jsem si myslel ,že to dělají filtrační kondy ,ale to by to uříznutí klesalo místo toho aby stoupalo.

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#62 Příspěvek od radekrd »

Ta pochodující sinusovka není moc vpořádku (pokud to teda nezpůsobilo udělátko, kterým jsi to fotil).

Uživatelský avatar
HiGhLaNdEr
Příspěvky: 912
Registrován: 08 bře 2005, 01:00
Bydliště: Českobudějovicko
Kontaktovat uživatele:

#63 Příspěvek od HiGhLaNdEr »

a těsně před tim skreslením jsi do toho pouštěl jakou amplitudu a jakou mnělo výstupní napětí a čim jsi to zatížil ?

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#64 Příspěvek od impedance »

ta pochodující sinusovka je způsobená foťákem zapoměl jsem to tam dopsat. ale na té první fotce je to zrkeslení vidět poměrně dobře. zátěž byla halogenka 230/1000 w se stejnosměrným odporem 3,4ohm.
prvně bych měl takovou doplňující otázku, když jsem vzal sondu oscilloskopu a připojil ji na halogenku, jak hrot sondy na + a krokodýlek (zem) na -, tak halogenka začala svítit asi o1/2 míň, ale to zkreslení tam už nebylo. byla tam čistá sinusovka. když jsem odělal krokodýla a nachal jen sondu na + tak při větší amlitudě to začalo zkreslovat. teď jsi nejsem jistý, jaké hodnoty byli na oscilloskopu nastaveny, až příjdu domů ,tak napíšu.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#65 Příspěvek od ok1hga »

impedance píše:zátěž byla halogenka 230/1000 w se stejnosměrným odporem 3,4ohm
jak jsi na tohle přišel ?????
ten odpor, co píšeš, je za studena !!!!!!!!

za 230V má odpor cca 53 Ohmů !!!!!!!!!
pokud se ti žárovka rozsvěcí, lítá ti zátěžový odpor od 3,5Ohm do 53Ohm !!!!
takové měření je úplně naprd !

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#66 Příspěvek od impedance »

mi-ro píše:Z těch příspěvků si snad něco vybereš, jedna moje rada, reproduktory připoj až úplně na závěr! Při nastavování by bylo dobý zapojit na výstup odpor 4 Ohm. Bude problém sehnat 500W. Snad by bylo lepší tam dát skutečně žárovku (halogenku) 1000W na 230V a reproduktory nepřipojovat dříve, dokud na výstupu nebude bez vybuzení méně než 0,1V.
je to hned na první straně, ptal jsem se kde seznat umělou zátěž.

Uživatelský avatar
HiGhLaNdEr
Příspěvky: 912
Registrován: 08 bře 2005, 01:00
Bydliště: Českobudějovicko
Kontaktovat uživatele:

#67 Příspěvek od HiGhLaNdEr »

25 kusů odporů 100 Ohm 10W zapoj paralelně. Když seženeš jen 5W tak to nevadí. Všechny zapoj paralelně dá to 4 Ohmy 250W na vzduchu. Celý ten svazek dej do kyblíku s vodou, aby ta voda mohla kolem hezky proudit a máš umnělou zátěž. Pak něco začni měřit a nastavovat. Když nevíš jaký má ta žárovka zrovna odpor tak přece nemůžeš ani vědět jestli to dává 450W a jestli to při tom výkonu nějak brutálně nezkresluje, nebo nekmitá. A hlavně nezapomeň, že při hudbě se ten zesilovač ai zdaleka takhle trvale nevybuzuje. Takže chladič bude potřeba zdatně ofukovat větrákem. Pokud máš 2kanálový osciloskop pošli si do jednoho kanálu vstup a do druhého výstup a můžeš ty sinusovky porovnat na tvar mnohem snáze než jen tak od oka.

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#68 Příspěvek od impedance »

takže , 2kanál mám. mám ho vypůjčený a musím ho do pondělí vrátit,takže by bylo nejlepší to odměřit za víkend. složil jsem nějakou kostku z 24odporů 10w a má to 8 ohm. bohužel tam mám různé hodnoty ,protože jich mám málo (jsou tam nějaký 470 ohm a 270ohm nejmenší je tam myslím 68ohm) a topí to jako prase (na vzduchu) vím, že to není nejlepší, ale docela mě tlačí čas s tym oscilloskopem. tak to dám do 10l kýblu s vodou. (jen tak na okraj ,to nevadí že výstup bude ve vodě? nebude se to zkratovat nebo něco?)

Uživatelský avatar
HiGhLaNdEr
Příspěvky: 912
Registrován: 08 bře 2005, 01:00
Bydliště: Českobudějovicko
Kontaktovat uživatele:

#69 Příspěvek od HiGhLaNdEr »

Samozřejmě že se to skratovat bude, ale neni to taková tragedie. Jestli máš destilku dej si to do destilky.

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#70 Příspěvek od impedance »

aha, zejtra jedu do města, tak tam koupim destilku a odměřím to až zejtra. pak poreferuju, jak to všechno dopadlo. zatím děkuji za vžechny rady, které jste mi poskytli.

edit: takže dneska jsem to praskl do té destilky. má to okolo 8ohm(7,6-7,9 pošahanej multimetr :) )http://xipic.eu/ufiles/kupmttet_SDC11256.JPG
přičemž vstup1 je nastavený volts/div =1 *10 a 2 vstup je volts/div= 5 , zkusil jsem to vyfotit.


amplituda generátoru byla nastavené na max, hodnoty se u ní neuvádějí a dávalo to sinus okolo 1 khz. pak ještě něco naměřím, ale ještě nemám chladič na usměrňovacím můstku a ten dost topil. tak ho tam musím dát.
emitorovým odporem šlo cca 150mV

edit 2: když připojím oscilloskop jen sondou a krokodýlka nechám volně(-) tak jde emitorovým odporem cca 240mV na max nastavenou amplitudu generátoru a oscilloskop už to celé ani nezměří. myslím, že trandy mírně pískají a je tam vidět nějakej bordel. viz obrázek http://xipic.eu/ufiles/fwyyj5kh_SDC11257.JPG
zase je to rozmáznutý líp to vyfotit nešlo.
když uberu amplitudu, tak se to pak srovná.
http://xipic.eu/ufiles/og84uqi7_SDC11258.JPG

Uživatelský avatar
HiGhLaNdEr
Příspěvky: 912
Registrován: 08 bře 2005, 01:00
Bydliště: Českobudějovicko
Kontaktovat uživatele:

#71 Příspěvek od HiGhLaNdEr »

Nechápu proč odpojuješ zem té sondy, to jako se ten proud uzavře spátky vzduchem nebo čim ? Na prvnim obrázku to dává 9V do 8 ohm takže výkon máš ???? A při jakém výkonu to začne omezovat špičky sinusovky ? A při plném výkonu kdy to neomezuje by nemněl být vidět na nule schod mezi půlvlnama.

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#72 Příspěvek od impedance »

no ,když tu zem osciloskopu odpojím, tak pak na výstupu mám asi o 1/2 větší výkon. myslel jsem ,že v případě 1 obrázku je na výstupu 20V 8 ohm.
asi to teda špatně počítám 2*1*10(2 kostky* v/d =1 *10 na sondě.
poslední obrázek je poslední moment, kdy to je ještě stabilní.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#73 Příspěvek od ok1hga »

jako zátěž pro měření a zkoušení PA zesilovačů používám tuto zátěž, jsou to topné tyče STROJSMALT typ5451-3 73V/333W.
Dohromady to je 8 Ohm 2600 Watt . . . nebo 2x 4 Ohm 1300 Watt.

Uživatelský avatar
HiGhLaNdEr
Příspěvky: 912
Registrován: 08 bře 2005, 01:00
Bydliště: Českobudějovicko
Kontaktovat uživatele:

#74 Příspěvek od HiGhLaNdEr »

To jsem poplet já samozřejmě. Ale i tak celkem málo ne ? Tj. 50W a už to limituje ?
impedance píše:no ,když tu zem osciloskopu odpojím, tak pak na výstupu mám asi o 1/2 větší výkon. myslel jsem ,že v případě 1 obrázku je na výstupu 20V 8 ohm.
asi to teda špatně počítám 2*1*10(2 kostky* v/d =1 *10 na sondě.
poslední obrázek je poslední moment, kdy to je ještě stabilní.

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#75 Příspěvek od impedance »

ten první obrázek je když je výkon zesíku o cca 1/2 menší protože jsem připojil zem oscilloskopu. ještě nevím co dělám špatně, ale když je odpojená zem tak emitorovým odporem jde 250 mV a když jí připojím ,tak tam jde něco okolo 150mV. myslím ,že nejspíš nemumím měřit tím oscilloskopem a zesilovač šlape, protože se tu vodu zahřál tak na 70 C měhem 5-10 minut. kdyby tam šlo 50 w, tak by to ty odpory měli vydržet je jich tam přecejenom okolo 25 desetivatovejch. hlavně teď mám další problém s předzesíkem. samozřejmě jsem našel schéma vyleptal spájel a teď jsem zjistil že je špatně navrhnutá deska.. tak jsem si našel tenhle předzesík:http://zosilnovace.eu/Korekcny_predzosilnovac.htm co si o něm myslíte? má smysl to dělat? chtěl bych to někdy až to za x let rozpohybnim použít na subwoofer myslíte ,že k tomu potřebuju výhybku nějaká je už v tom předzesíku.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“