LED indikátor stavu zapnutí

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Deore3
Příspěvky: 14
Registrován: 12 čer 2012, 02:00

LED indikátor stavu zapnutí

#1 Příspěvek od Deore3 »

Zdravím. Vyrábím si multifunkční zdroj na 9V baterii. Ale v jednom schématu zatím nevím jak udělat LED indikaci stavu zapnutí (ON). Jedna např. zelená dioda by mohla indikovat stav zapnutí celého obvodu, a druhá červená by indikovala připojení zátěže na výstupu. Autor schématu píše něco o zenerovce, ale to můj problém asi neřeší. Hlavně nevím jak udělat to, aby dioda svítila stále stejnou intenzitou světla i při přetáčení potenciometru. Což zvyšuje napětí teoreticky na 0-9V. Jsem zatím v prváku na střední a podobné rady se mi hodí, ikdyž se je snažím řešit pomocí Googlu :D . Schéma stačí nakreslit třeba jen v malování nebo řešení popsat. Díky za odpovědi.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od AmarokCZ »

LEDka musí být připojená na zdroj konstantního proudu aby svítila stále stejně, např. tady (doporučuji ten druhý).
Připojení zátěže můžeš indikovat tak, že budeš indikovat proud větší než stanovený. Nicméně v tom odkazu má druhou LEDku jako indikátor přepětí. Osobně bych se na indikátor zátěže vykašlal... :angel:
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
Deore3
Příspěvky: 14
Registrován: 12 čer 2012, 02:00

#3 Příspěvek od Deore3 »

Díky za odpověď.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Jako indikátor vstupního napětí ti bude stačit jen odpor . Vypočítáš ho vstupní napětí - napětí na diodě , u zelené vem 2V a proud kolem 10mA . Rozdíl jasu bude pro indikaci mezi např 12 a 10V zanedbatelný . Proud se sleduje na nějakém odporu vřazeném do některého z výstupních drátů . Je to malý (ohmy) odpor a na něm vzniká napětí , které se vyhodnocuje . Ten ovšem svým úbytkem zhoršuje stabilizaci . Nepíšeš , jaký proud má zdroj dodávat . Pokud je ten proud mnohem větší než příčný proud stabikem , lze tento obvod snímání proudu vřadit před stabik , potom bude stabilizace zase 100%ní , tedy pro ďoubaly v deltě změny vstupního napětí dle katalogového listu nebo přesněji až změřením přímo reálného kusu stabiku .

Uživatelský avatar
Deore3
Příspěvky: 14
Registrován: 12 čer 2012, 02:00

#5 Příspěvek od Deore3 »

OK. Díky. Už se mi to v Eaglu pěkně rýsuje :-)

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“