Oprava vadných sektorů na HDD

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

Oprava vadných sektorů na HDD

#1 Příspěvek od PCman »

Mám tady HDD IBM 41GB s vadnýma sektorama 98% se mi jich podařilo opravit HDDregenerátorem a HDAT2 a ještě přes zerofill ale asi 100 sektorů tam je ještě vadných.Znate ještě nějakou utilitu na opravu takto poškozených sektorů jak je třeba ten regenerátor?

Uživatelský avatar
MaTTo
Příspěvky: 528
Registrován: 25 dub 2005, 02:00
Bydliště: Slovakia

Re: Oprava vadných sektorů na HDD

#2 Příspěvek od MaTTo »

PCman píše:Mám tady HDD IBM 41GB s vadnýma sektorama 98% se mi jich podařilo opravit HDDregenerátorem a HDAT2 a ještě přes zerofill ale asi 100 sektorů tam je ještě vadných.Znate ještě nějakou utilitu na opravu takto poškozených sektorů jak je třeba ten regenerátor?
No tie utility sektory opravuju tka ze ich oznacia aby ich disk nepouzival , a pouziju namiesto nich sektory zo servisnej oblasti , potom su tieto sektory realocated ... ale toto sa nemoze robit donekonecna , takze ked uz ti to nechce opravovat viac sektorov tak uz to ani nepojde ,, hod sem vypis smartu z toho disku , z programu HD TUNE by bolo najlepsie screenshot smartu dat .

Uživatelský avatar
mety
Příspěvky: 634
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Planeta Zem

#3 Příspěvek od mety »

TAk tak,ale ten disk aj tak havaruje.Mne sa to stalo po dvoch rokoch od takto označenych sektoroch.Nedavaj naňho žiadne dôležite data

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Ak je to DeskStar 60GXP alebo 70GXP, tak na tie existuje novy firmware - ak ho tam nemas, tak urcite ho tam treba dat! Dalej tieto disky maju problem s kontaktmi medzi vyvodmi znutra a elektronikou - ked odmontujes plosak, tak uvidis ten smejd - ziadny konektor, len napruzene kontakty sa dotykaju plosiek. To odporucam vycistit a kontakty trochu napruzit. A nakoniec pouzit utilitu od IBM, ta by to mala vediet aj opravit.

Uživatelský avatar
creativko
Příspěvky: 72
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: SK

#5 Příspěvek od creativko »

rnbw píše:Ak je to DeskStar 60GXP alebo 70GXP, tak na tie existuje novy firmware - ak ho tam nemas, tak urcite ho tam treba dat! Dalej tieto disky maju problem s kontaktmi medzi vyvodmi znutra a elektronikou - ked odmontujes plosak, tak uvidis ten smejd - ziadny konektor, len napruzene kontakty sa dotykaju plosiek. To odporucam vycistit a kontakty trochu napruzit. A nakoniec pouzit utilitu od IBM, ta by to mala vediet aj opravit.
Plne suhlasim. Robil som to na svojom 60GB disku. (kontakty a opravny program priamo od IBM) Disk je plne funkcny bez vadnych sektorov.

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#6 Příspěvek od vrky »

Nic ve zlém mám e-mail na seznamu.cz a od včerejška se tam nemůžu dostat. Protože řeší výpadek HDD od IBM na servru a že se omlouvají a bla bla bla.... Na e-mail jsem se nedostal o včera odpoledne do dneška cca 18:00. Po přihlášení mi to nasalo že služba nebude od 19:00 do 21:00 aktivní. Jinak existují na to programy (názvy neznám) které zakazují systému najíždět na vadné sektory. Záleží jestli jsou ty vadné sektory hned vedle sebe nebo rozházené po disku. Pokud budou ty vadné sektory přibývat, je lepší se toho disku zbavit. Záruka na disk se vztahuje už při pouhém jednom vadném sektoru. Znám to z vlastní zkušenosti, měl jsem ty sektory jako když ten disk někdo prostřelí kulometem.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Pri diskoch IBM 60GXP a 75GXP su dva dovody vzniku chybnych sektorov:
1. Prehrievanie platni ked je hlava dlho na rovnakom mieste (to riesi novy firmware). Moze to sposobit uplne znicenie disku s nulovou sancou na zachranu dat.
2. Zle kontakty - sposobuju chyby pri citani a zapise. Da sa to poznat podla toho, ze pri pohybani plosaku sa niekedy disk nerobehne normalne ale len cvaka a pipa.

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#8 Příspěvek od PCman »

Ten HDD je IBM deskstar model IC35L040AVER07-0 bude to asi trochu starší kousek.Co se týče těch softů co jsem používal na opravu těch vadných míst tak ani jeden to nedělá jak jste psali(Označí je a nepoužívá) dělají to tak že projíždí celý disk a jak natrefí na poškozené místo tak se jej snaží opravit.Většina chyb je takových že je zeslabená nebo ůplně poškozená magnetická vrstva na plotnách a ty softy na těch místech vlastně provádí opětovnou magnetizaci aby se na ty místa dalo zase ukládat data.Ale asi jsem dospěl do takového stádia že ten zbytek vadných míst ty softy už nedokážou opravit(asi je ta vrstva úplně udloupnutá třeba nárazem).Je ještě jedna možnost a to je lovlewelformat ten by ty vadné místa vlastně označil a už by na ně nezapisoval ale tato funkce je už od výrobce dnešních HDD zakázána a už to nejde.Kdysi to šlo přímo v biosu starých desek P1-P2 ale žádnou takovou desku nemám.Tím by se sice snížila kapacita toho disku ale je to asi tak kolem 1MB co je vádného.Ještě by byla možnost ty vadné sektory oddělit do oddílu který se nebude používat ale oni jsou rozházené po celém disku.Tak nevím co s tím dál našel jsem utilitu na LLF co jede přímo pod woknama ale po projetí toho disku touto utilitou se nic nezměnilo.

Uživatelský avatar
MaTTo
Příspěvky: 528
Registrován: 25 dub 2005, 02:00
Bydliště: Slovakia

#9 Příspěvek od MaTTo »

Nic take ako znovu zmagnetizovanie chybnych sektorov na disku nexistuje ... Tie programy nutia disk aby z tych sektorov musel citat a donich zapisovat az pokial ich software disku nerealokuje , a potom su v SMAT vypise disku ako realocated ,,sam som takyto program skusal na starom maxtore a pomohlo to ale bolo 600 realokovanych sektorov .No mozno mas pravdu ze tym ze tam ten program zapisuje a znovu z toho cita ze ten sektor zacne fungovat .. no ale tomu by som neveril .. Ak mi neveris a pozri si SMART vypis toho disku kolko ma realocated sektorov a pending sektorov .

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

PCman píše:Ten HDD je IBM deskstar model IC35L040AVER07-0
To je DeskStar 60GXP.

Uživatelský avatar
MaTTo
Příspěvky: 528
Registrován: 25 dub 2005, 02:00
Bydliště: Slovakia

#11 Příspěvek od MaTTo »

Neboli to nahodou tie ultra kvalitne IBM hardisky co vyrabali zo sklenenymi platnami ci co ... moznoze trepem hovadiny ,, ale jedno viem urcite -- tie disky odisli vsetky na chybne sektory vydrzali tak akurat zaruku a bye bye

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Mourek »

bohužel, jediný rozumny zpusob je , ten disk hodit do popelnice.Pokud pomůže vyčištění kontaktu , tak by chvíli mohl chodit ale jinak bude nespolehlivý. Nový se zárukou 80GB stojí cca 1250Kč, tak to se nevyplatí opravovat.

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#13 Příspěvek od PCman »

Koupil jsem si knížku oprava vadných sektorů na HDD tak se s tím teď bavím.S tou opravou to opravdu asi nějak funguje protože hned na začátku disku byli vadné sektory a ty ten HDDregenerátor opravil jen déle trvá zápis a čtení z toho místa a trochu zaskřípe.Nejdříve mi hned po zapnutí PC s tím diskem PC pištělo že je error na SMART a vůbec nešel naformátovat.Teď po několikerém projetí tím programem už je SMART zticha a dokonce ho v fdisku rozdělím a naformátuju.Ještě mrknu na ty pružinky.Kde seženu ten firmware na ten disk zkusil bych ho přehrát.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Firmware je na webe IBM (alebo Hitachi), len sa mi to nechce hladat. Diagnosticka utilita je na webe Hitachi.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“