Orava CTV216 -pískající zdroj

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
brtnik
Příspěvky: 329
Registrován: 05 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Orava CTV216 -pískající zdroj

#1 Příspěvek od brtnik »

Mám tu tenhle Oravský televizor, pùvodnì úplnì mrtvý, teï po výmìnì nìkolika kondenzátorù a GL8905 za TDA4605-2 ve zdroji funkèní s jednou drobnou vadou na kráse: v zapnutém stavu vše OK, napìtí na sekundáru sedí. Po vypnutí do st-by zaène pomìrnì hlasitì syèivì pískat zdroj (zvuk je obdobný jako zvuk rozkladù u televizoru bez signálu s nepravidelným kolísáním). Prùbìhy víceménì odpovídají obrázkùm ve schématu, jen spínací frekvence je cca polovièní a navíc kolísá. Promìøil nebo vymìnil jsem už snad všechno kolem TDA ve zdroji (situace na sekundáru nemá vliv, s náhradní zátìží je to stejné). Nesetkal jste se s tím už nìkdo?

Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 424
Registrován: 19 dub 2005, 02:00
Bydliště: CZ-MO

#2 Příspěvek od Frenky »

Máš dávat *originál* !!!Jinak je nutná úprava a jsou problémy.Něco se tam
musí změnit,k dokumentaci se dostanu až zítra,možná,že Ti někdo porádí dříve.S těmi *pískačkami*jsou někdy dost problémy...
ps.Zatím to vypínej raději vypinačem,ať Ti to neodejde znovu,než to opravíšúplně.

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od DjRix »

Podle datasheetu změň hodnotu kondenzátoru určující frekvenci zdroje,narozdíl od uc3842 se u tda4605 dá měnit.Něco podobnýho jsem řešil u Grundigu.

Uživatelský avatar
pepondopolido
Příspěvky: 4
Registrován: 11 črc 2004, 02:00

#4 Příspěvek od pepondopolido »

Jednou jsem dal jeden elyt obrácenì a mìlo to podobné projevy, nebo tam máš další vadné kondenzátory.
Ve sp.zdrojích je opravdu lépe použít originály.

Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 203
Registrován: 16 dub 2005, 02:00
Bydliště: CZ-Karlovarský kraj
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od PetrK »

Zaručeně to pískat nebude když tam osadíš TDA4605 SIEMENS! Od jiného výrobce jako ST Thomson a pod. to ve StandBy takto píská.

Zkus ale změnit RC člen mezi piny č.1 a č.8 : kondenzátor 100pF vyměnit za 33pF. To by taky mělo pomoct :wink:
**** Petr ****

Uživatelský avatar
Razitko
Příspěvky: 26
Registrován: 06 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Banská Bystrica
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Razitko »

Mne raz prišlo z Hopera s 4605 kami toto:
Náhrada TDA 4605-15=TDA4605-3
V prípade pískania zdroja v pohotovostnom režime je potrebné previesť úpravu medzi vývodmi č.1 a č.8 IO TDA4605
Vybrať TR 18K -TVP OVP R108 18K
-TVP OTF R109 18K

:D

Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 203
Registrován: 16 dub 2005, 02:00
Bydliště: CZ-Karlovarský kraj
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od PetrK »

Razitko píše:Mne raz prišlo z Hopera s 4605 kami toto:
Náhrada TDA 4605-15=TDA4605-3
V prípade pískania zdroja v pohotovostnom režime je potrebné previesť úpravu medzi vývodmi č.1 a č.8 IO TDA4605
Vybrať TR 18K -TVP OVP R108 18K
-TVP OTF R109 18K

:D
Jo, přesně podle tohoto návodu jsem to udělal, je to asi 14 dnů. Zdroj sice přestal ve StandBy pískat, ale jinak vyváděl divy 8O . Obraz se mě začal různě vlnit, na všech sec. napětích jsem naměřil "pilu" jako hrom, regulace zdroje taky pořádně nefungovala. Možná je to jak od kterého výrobce, já měl TDA4605 Thomson, zkoušel jsem i TDA4605-3 (taky Thomson) a nijak jsem si nepomohl. Nakonec jsem vyhrabal ze starého chassis Goldstara TDA4605 Siemens a bylo po problému...
**** Petr ****

Uživatelský avatar
brtnik
Příspěvky: 329
Registrován: 05 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od brtnik »

Díky za pomoc, už to šlape jak má. Výmìna TDA4605-2 za -3 (obojí Siemens) nepomohla, obvod bez dodateèné èíslice jsem nesehnal (podle katalogového listu mají všechny parametry shodné, liší se jen doba odezvy na zp. vazbu 3,5/4,5us). Srovnal jsem schéma televizoru se schématem v datasheetu výrobce, kde v doporuèeném zapojení chybí RC èlen mezi 1 a 8. S rozpojeným R109 zdroj opravdu nepískal, zhoršily se však parametry v provozním stavu (zvlnìné vertikální linie a sršení teletextu), pomohlo až snížení kapacity kondenzátoru 100pF na 47pF (a zapojení odporu zpátky).
Jinak náhradu GL8905 v impulsním zdroji za TDA4605 doporuèuje pøímo výrobce v servisní informaci, doporuèeného výrobce obvodu však neuvádí :(

Uživatelský avatar
gulo
Příspěvky: 118
Registrován: 02 srp 2007, 02:00
Bydliště: liptovsky mikulas SK

#9 Příspěvek od gulo »

tatze staci 100pf zamenit za 47pf? lebo ak mi pojde moja posledna 4605 do.....tak zle nedobre.............
čo zhorí nezhnije aspoň oheň cestu ukáže

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“